hindistan.alışveriş.halı.1

Hindistan, Alışveriş, Ne satın alınır

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

Ülkede, geleneksel el ürünleri, yüksek kalitede üretilmektedir. Bunların başında ise: mücevher, parfüm, halı, ipek ürünler, ahşap oymalar, bronz işlemeler sayılabilir.

Ancak: her ne olursa olsun, yani ne alırsanız alın, tek bir gereklilik var “pazarlık”. Alışverişinize ayıracağınız zamanın, büyük olasılıkla yarısını pazarlık yapmak ile geçireceksiniz. Ancak, gerçekten bir ürünü ilk gördüğünüzde, derhal alıcı gibi davranırsanız, kesinlikle fazla para ödemek durumunda kalırsınız. Yani, kesinlikle çok hevesli görünmeyin ve herkesin sizi kandıracağını düşünün.

Alışveriş için, öncelikle, pek çok şehirde de bulunan “Devlet Küçük Ev Ürünleri Mağazaları” na gitmelisiniz. Buralarda, pazarlık yapamassınız ama buralarda satılan ürünler gerek kalite olarak ve gerekse fiyat olarak, dışarıdakilerden daha uygundur. Özellikle: kalite çok önemlidir.

Bunların yanında: Mumbay şehrindeki “Çor pazarı” yani “Hırsızlar pazarı” nı mutlaka gezmelisiniz. Mumbay şehrindeki “Bhulesvar” ve Delhi şehrindeki “Çandni Çovk” pazarlarını da mutlaka gezmelisiniz. Ancak, elbette, buralarda sizi muhteşem bir kalabalık beklediğiniz de unutmamalısınız.

HALILAR:
Gürkanlı imparatoru Cihangir; kendi döneminde, İranlı zanaatkarları, Keşmir’den getirterek, Srinagar bölgesinde el dokuması ipek ve yün halıları yaptırmaya başlamıştır. Sonuçta, günümüze kadar süregelen muhteşem halı dokuma kültürü gelişmiştir.
Özellikle, Srinagar ipek ve yün halıları, dünyanın sayılı halıları arasındadır. Bu nedenle, Hindistan ülkesindeki alışverişin temelinde, ilginiz varsa, halı bulunmaktadır. Yani: halı almak gerekir. Özellikle, ipek halı, muhteşem bir parlaklık vermektedir. Ancak, halı fiyatlarının yüksek olduğunu da söylemem gerek. Mutlaka halı almak isterseniz: geleneksel İran ve orijinal Keşmir motiflerinin bulunduğu halılardan alın. Bunların çoğu, adı halı olsa da, üzerinde yürümeye kıyılamayacak kadar muhteşem görünür ve duvar panosu olarak da kullanılırlar.

ŞALLAR:
Bu şallar: Himalaya bölgesinde yaşayan yaban koyunlarının, karın bölgelerinden elde edilen, yumuşak yünlerden dokunmaktadır. En iyi Kaşmir yünü: dağ keçilerinin boynundan elde edilir. Bununla üretilen şallar: bir alyans yüzüğün içinden geçirilebilecek inceliktedir. Ancak, bu türler elbette çok pahalıdır. Ama, siz yine de, kendi bütçenize uygun şallar bulup satın alabilirsiniz.

İPEKLER:
Ülkedeki gezilerinizde, birçok yerde: ipekten üretilmiş: bluzlar, tunikler, etoller, şallar, uzun eşarplar bulup satın alabilirsiniz. Ülkede, ipek üretiminin önem kazandığı şehirler şunlardır: Varanisi, Bengaluru ve Kançipuram. Kançipuram şehrinde, erkekler için güzel ipek kravatlar var. Bengaluri şehrinde: klasik baskı ipekler görülüyor.

 

MÜCEVHERLER:
Ülkede, değerli ve yarı değerli taş üretimi ve işlemesi de önem kazanıyor. Özellikle: Racasthan bölgesi mücevherleri çok ünlüdür. Hint elmas madenleri, bir zamanların en büyük ve dünya üzerinde sayılı elmaslarını bulup yeryüzüne çıkarmıştır. Bu elmaslar ile: bir zamanların “Tavus kuşu tahtı” ve günümüzde İngiliz kraliyet tacını süsleyen “Kohi Nur” yaratılmıştır.
Günümüzde, ülkenin elmas madenleri, dünyanın diğer elmas üreticisi ülkelerin madenleri düzeyine ulaşmasa da, Hindistan, kesme ve parlatma konusunda, özellikle “Gucerat” bölgesinde, dünya çapında önem kazanmaktadır. Mumbay şehri de, mücevher ürünlerinin yoğun olarak satıldığı bir yer olarak öne çıkmaktadır.
Bunun yani elmasın dışında: bu ülkeden, bilezik, altın zincir ve diğer bir kısım takılardan satın alabilirsiniz. Özellikle, Keşmir bölgesine yolunuz düşerse, oradan, renkli kağıt hamurundan yapılan bileziklerden satın almalısınız.

 

AHŞAP OYMALAR:
Hindistan denilince, ahşap oymalar elbette önem kazanıyor. Özellikle: gül ve sandal ağacından oyulmuş fil, deve figürleri bulup satın alabilirsiniz. Keşmir bölgesine yolunuz düşerse: burada, Srinagar yüzer evlerinin minyatür oyma benzerleri de, çok güzeldir.

 

BAHARATLAR:
Ülkenin birçok yerinde, çeşitli baharatları bulmak mümkündür. Ancak, ülkeye getirmek üzere baharat satın almayı düşünürseniz: tazeliğini koruması için, almayı düşündüğünüz baharatı, bütün olarak satın almalısınız. Çay tutkunuz var ve satın almak isterseniz “Darciling” bölgesine gitmelisiniz. Ancak, yine çay alırken özellikle ürünün hava almayan paketlerle size teslim edilmesini istemelisiniz.

“Hindistan, Alışveriş, Ne satın alınır” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir