2017.07.27.c.Atina.4.Gece.5a

Yunanistan, Atina, Gece hayatı, Eğlence

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

    2017.07.27.c.Atina.4.Gece.5a

Atina şehrinde, gece hayatı denilince, bize en yakın gelen, elbette: tavernalarda çalınan rembetika müzikleri. Tüm bunların yanında: elbette, Yunan eğlence hayatı denilince, hemen aklımıza “sahnede tabakların kırıldığı” ve “Fedon” türü sanatçıların, oynak müzikler yaptığı yerler akla geliyor. Tabii bir de “sirtaki” denen oyun. Ama artık tavernalarda tabak kırılmıyor, peçete tomarları havalara atılmıyor.

Şehirde, herhangi bir su manzarası bulunmadığından: büyük yemek mekanları, kapalı yerlerde. Ama, Atinalılar eğlence konusunda o kadar ileri düzeye ulaşmışlar ki, belli bir saatten sonra, en ciddi restoranlarda bile, büyük bir eğlence patırtısı kopuyor, hatta masaların üzerine çıkan insanlar görmek çok normal.

Yunan tavernalarına, burada verilen isim “Buzukia”. Bu tür tavernalarda, ortada bir sahne ve sahnenin çevresinde, genellikle birbirine bitişik masalar dizili duruyor. Bunun anlamı, bütün masaların sahneye bitişik olmasını sağlamak.

Gece eğlence hayatı: şehrin Psiri ve Alimos bölgelerinde oldukça hareketlidir. Özellikle: Psiri bölgesi: burası, barlar sokağı gibi olmuş. Her yan, buzukia ve taverna dolu, sokaklar, yollar özellikle hafta sonu tatillerinde çok kalabalık. Ama, bu eğlence ortamlarında en çok dikkatinizi çekecek durum, açık-kapalı fark etmeden, bütün mekanlarda herkesin rahatça sigara içebiliyor olması. Garip ki, anlamak mümkün değil. Kimsenin umurunda değil.

Yunan gece hayatı mekanları hakkında, kısa bilgiler vermeden önce, son olarak şunları söylemek istiyorum. Yunanistan ülkesinde, başkent Atina’da, gece hayatı hareketli, renkli ve eğlenceli. Çünkü: Yunanlılar, kendileri eğlenmeyi seviyorlar ve bu yüzden ülkeye gelen turistler ve yabancı ziyaretçiler, kendilerini bir anda bu eğlence ortamının içinde buluyorlar. Özellikle: sirtaki oyunu, ülkemiz de Fedon ve bir takım Yunanlı müzisyenlerle yayılan Yunan müziği, bizden yani kulağımızdaki ezgilerden çok farklı değil, Yunan ezgileri, kulağımızı tırmalamıyor, eğlence kültürü bize pek yabancı değil, kendinizi bırakın, eğlence ortamı zaten sizin yeterinden fazla eğlenmenize imkan yaratacaktır.

Burada bir husustan söz etmek istiyorum. Eğer tur gurubu ile Atina’ya gittiyseniz, mutlaka ekstra olarak gece taverna gezisi düzenlenecek ve sizden 45 euro gibi yüksek fiyat talep edilecektir ve tavernaya gittiğinizde önünüze konanların kesinlikle bu kadar para etmeyeceğini göreceksiniz. Bu yüzden: ben bulunduğunuz yerden tavernaya kendiniz gitmenizi, menüyü inceleyerek gayet uygun fiyatlarla hem yemek yemenizi ve hem de eğlenmenizi öneririm. Çünkü tavernaların bazıları çok küçük ve sıkışık, böylece tavernayı seçme şansınız da olur. Dönüş geç saatlerde olunca, kalacağınız yere taksiyle dönmenizi öneriyorum. Bu arada: Atina’da taksiler aşırı pahalı değil ve genellikle hepsi bindiğinizde taksimetreyi açıyorlar.

 

Rebbetika Müziği dinleyebileceğiniz yerler:

Istroria:

Vasileiou bölgesinde, Ippokratous caddesindedir.

 

Toyranou:

Pilaka bölgesinde, Lisikratous caddesindedir.

 

Diphochordon:

Patissia bölgesinde, Lavras caddesindedir.

Bunun  dışında, yine Yunan müzikleri dinleyerek eğlenebileceğiniz taverna ve eğlence mekanları:

Ambelofılo:

Kypseli bölgesinde, Karagiani caddesindedir. Burada, canlı müzik eşliğinde, geleneksel Yunan yemekleri de sunuluyor.

 

Karabani:

Kypseli bölgesinde, Karagiani caddesindedir. Buraya, özellikle hafta sonları gitmek gerekiyor, çünkü özellikle hafta sonlarında güzel gösteriler ve canlı müzik var.

 

Stavros Tou Noto:

Kosmos bölgesindedir. Bu mekanda: Yunan ve Amerikan rock gurupları, canlı müzik performansı sergiliyorlar.

 

Gagarin:

Attikis Liosion metro istasyonunu hemen yanındaki bu mekanlı, canlı rock müziği yapılıyor.

 

Taverna To Steki:

Psirri bölgesindedir. Güzel bir taverna, gerek yemekler ve gerekse eğlence bakımından.

 

Multi Kulti:

Monastraki bölgesindedir. Çeşitli ülkelerin eğlenceli müzikleri çalınıyor. Hatta, mekana Türk müşteri girince, Tarkan şarkılarına başlıyorlar.

“Yunanistan, Atina, Gece hayatı, Eğlence” için bir yorum

  1. BEN TESADÜFEN 26.573 NCÜ OLDUM…..AYDINLATICI VEDE DOYURUCU PAYLAŞIMINIZ İÇİN TEŞEKKÜR.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir