Mısır, Abu Simbel Tapınağı

10.945 kişi okudu!

abusimbel.en güzeli.1
Assuan’dan Abu Simmel’e giderken: yaklaşık 50 dakika süren tarifeli uçuşlar tercih ediliyor. Ama yeterli zamanınız varsa, dört saat süren karayolunu tercih ederek, turistik Mısır kentlerinin dışındaki hayata da tanık olabilirsiniz. Tercih sizin. Zamanınıza göre hareket edin.

Abu Simbel Tapınakları: antik Mısır uygarlığının en önemli arkeolojik anıtları arasında anılır. Kayaya oyulmuş, tek parça blok tapınak olarak tekdir. Bu özelliğiyle öne çıkar.

Sabah gün doğumundan, ses ve ışık gösterilerinin başladığı saat: 19.00 a kadar açık. Bu anıtın diğer bir özelliği de: dünya çapında en çok tanınan anıtlardan biri olması. Giriş ücreti: 36 EP. Normal ulaşım aracı yok. Dolayısı ile, herhangi bir tur şirketiyle gitmeyip, yalnız gitti iseniz, kaldığınız otel aracılığı ile, bir tur şirketinden rezervasyon yaptırmalısınız. Tur şirketleri 75 EP karşılığında, sizi buraya götürebilir, ancak bu ücrete ilaveten giriş ücretini de ödemeniz gerekir. Bu ücret içinde, rehber de yok.

II. Ramses; Nübye bölgesinde, Sudan sınırının 7 km. yakınında, Nil Vadisinin sarp kayalarına oyulmuş tapınaklar yapmayı tercih eder. MÖ.13’ncü yüzyılda, gücünün zirvesindeyken, krallığının tamamına otoritesini göstermek amacıyla yaptırmıştı. Yapılma gerekçesi: Ramses’in karısına duyduğu aşkın ifadesi olmasının yanı sıra, ülkesini Mısır’ın düşmanlarına (Sudan) ne kadar güçlü olduğunu göstermek istemesidir. Tapınağın içinde bulunan tapınma taşına: yılda, yalnızca bir gün, güneş ışığı doğrudan gelmektedir. 21 Haziran gününde, yani Ramses’in doğum gününde, güneş ışığı, tapınma taşına doğrudan yansır. Yalnız: tapınak taşındığı yeni yerinde, güneş ışığı, tapınma taşına, 20 Haziran tarihinde geliyormuş.

ebu simbel.çok güzel resim.1
1972 yılında; Assuan Yüksek Barajının inşa edilmesi ve Nasır Gölünün oluşturulması; tapınakların sular altında kalmasına yol açacaktı. Bunun üzerine, benzer bir yer oluşturularak: tapınakların taşınmasına karar verildi. Yüksek zeminde: her detayı orijinalinin aynısı olan yapay bir sarp kayalık, arka plan oluşturuldu. Tapınak, bazıları 15 ton ağırlığında olan binlerce parçaya bölünmüş ve toplam 300 bin tonluk bu tapınak yüksek bir yere taşınarak, yeniden kurulmuş. Yeniden yapımında neredeyse mükemmel bir sonuç elde edildi.

Tapınaklar: aynı zamanda, Orta Afrika’dan, develerle gelen altınları ve diğer değerli parçaları saklamak için de kullanılmış.
abu simbel.taşınıyor.1
II. Ramses Tapınağı’nın ön cephesi; Mısır’ın en çok kullanılan sembolüdür. Pek çok rehberin ve broşürün kapağı olmuştur. Ama hiç biri, sizi, tapınağın gerçek görüntüsüne hazırlayamaz. Tek kelimeyle, büyüleyici bir yapı.

TAPINAK İÇİNDE GEZİ:
Girişin hemen yanlarında, II. Ramses’in 20 metre boyunda dört anıtsal heykeli var. Kaideleriyle birlikte yükseklikleri 33 metreyi buluyor. Firavunu, firavunun annesini, eşi Nefertari’yi temsil ediyor. Ayrıca, firavunun çocuklarını temsil eden küçük heykeller de bulunuyor. Her gün: güneş tanrısının enerjisiyle yeniden dolmak için yüzlerini güneşin doğuşuna döndürmüşler. Hem Aşağı ve hem de Yukarı Mısır’ın hakimi olduğunu gösteren, çifte tacı giyen firavun, ağırbaşlı bir biçimde oturuyor. Ayaklarının ucundaki küçük figürler; ailesini temsil ediyor. Firavunun tahtına oyulmuş, yarım kabartmalarda, Nil tanrıları betimlenmiş. Ortadaki iki heykelin arasında, Ramses’in tapınağı paylaştığı Ra-Herekti’nin (Horus’la birleşen güneş tanrısı Ra) küçük bir heykelinin bulunduğu niş var.
abusimbel.2
Büyük tapınak: 55 metre, kaya içinde uzanıyor. Eski Mısır’ın: 3 büyük tanrısı (Ra, Amon, Herakhkes)na ve firavunun kendisine sunulmuş. Tapınağın girişinde 18 metre genişlikte, büyük bir yer altı salonu bulunuyor. Tavanı, sütunlarla sırtını dayamış, hepsi de II. Ramses’i temsil eden ve tanrı Osiris’e benzetilerek yapılmış, 8 adet heykel var.

Tapınağın ön avlusu olmadığı için, doğrudan ”Hipostil Salonu” giriliyor. Sütunlardaki oymalarda (Osiris olarak betimlenmiş): Ramses, tanrılara adak sunarken görülüyor. Duvarlarda: Ramses’in yüzlerce Hitit savaş esiriyle askeri seferden dönüşü ve zaferi anlatılmış.(Yalan, daha önce sözünü ettim, Kadeş Savaşının galibi yok, tam Mısır ordusu, Hitit ordusu tarafından yok edilecek ken, ay tutulması oluyor ve savaş bırakılıp, barış imzalanıyor) Neyse,devam edelim. Kuzey bölümü neredeyse tamamıyla: genç firavunun katıldığı Kadeş Savaşına ayrılmış. Büyük salondan sonra, daha küçük olan ikinci salona geçiliyor. Bu salonun en dibinde de, büyük Mısır tanrısı ile karşılaşılıyor.
abusimbel.küçüktapınak resim.1
KÜÇÜK TAPINAK:
Diğerinin yanındadır. Tanrıça Hathor ve Kraliçe Nefertari’ye sunulmuştur. Cephede, firavunu ve kraliçeyi temsil eden, 6 büyük heykel var. Ayrıca: II. Ramses’i at üstünde gösteren, 10 metre yüksekliğinde bir heykel daha var.

Mısır’da bir eşe çok nadir bahşedilen bir onurla; kocasınınki ile aynı boyda olan, 11.5 metrelik altı heykeli, tapınağın ön cephesine yerleştirilmiş. Heykeller doğuya bakıyorlar. Ama: altı heykelin, yalnızca ikisi Nefertari’nin. Diğer dört heykel: Ramses’e ait. Yani: konumunun üstünlüğünü koruyor. “İnek başlı” olarak temsil edilen Hathor’a adanan tapınakta: Ramses ile Nefertari’nin, tanrılara adak sunduğu ve firavunun ilahlaşan karısına tapındığı bir oda bulunuyor.

“Mısır, Abu Simbel Tapınağı” üzerine 3 yorum

  1. II. Ramses’in eşi Nefertiti değil Nefertaridir. İkiside farklı kişilerdir.

  2. Kahireden oraya nasil gidebilrim imi gun kahirede kalicam ama orayida gormek istiyorum birde oraya giderken ortalama be kadar para gerekli bana yalniz gidicem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.