Kocaeli, Kartepe

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

İlçe sınırları içinden, D-100 devlet karayolu ve TEM Otobanı geçmektedir. Köseköy tren istasyonu ise: ülkemizde, İstanbul-Haydarpaşa istasyonundan sonra, yükleme-boşaltma işlemlerinin en yoğun olduğu istasyondur.

İstanbul’dan yola çıkanlar için: Çamlıca gişelerinden, otoyola giriş yapın. İzmit-Adapazarı yolu ile devam ettiğinizde, yaklaşık 1 saat sonra, İzmit Doğu-İzmit-Yalova-Bursa çıkışına geleceksiniz. Otoyol gişelerinden sağa dönerek, D-100 karayolundan, Adapazarı yönüne çıkın. 500 metre sonra, Kartepe, Sapanca kavşağından sağa dönülerek, Kartepe-Maşukiye yoluna gireceksiniz. 10 km. daha ilerledikten sonra, Maşukiye’ye varacaksınız.

Maşukiye merkezden, Kartepe yönünde biraz ilerledikten sonra, Kartepe yolu üzerindeki “Alabalık Vadisi”ne ulaşacaksınız.

 

TARİHİ:

1850’li yıllarda, Köseköy’e gelen Fatorlar, 1860’larda Sapanca yolu üzerinden, Batum yöresinden gelenler, 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbinden sonra, Kafkaslar ve Balkanlardan gelenler, Çerkezler, Abazalar, Gürcüler, Muhacirler ve mübadele sonucu, Yunanistan’dan gelenler, bölgede çok farklı kültürlere sahip bir toplum oluşmasına neden olmuşlardır.

Kurtuluş savaşında, çevre köylerde yaşayan Rumlar, yöredeki insanlarımıza büyük zararlar vermişlerdir. Ancak, 1925 yılında, mübadele döneminde, bölgeden gitmişlerdir. Oralardan gelen göçmenler ise, bölgeye yerleşmişlerdir.

2008 yılına kadar “Köseköy” adıyla anılan bölge, bu tarihten sonra “Kartepe” olarak isimlendirilmiştir.

GENEL:

İlçe, İzmit körfezi ve Sapanca gölü arasındadır.  İlçenin en önemli yanı: doğal güzelliklerle donatılmış olmasıdır. Marmara Bölgesinin, Uludağ’dan sonra, en çok ziyaretçi çeken, kış turizm merkezidir. Ancak, kış turizmi yanında: yaylalar, kanyonlar ve Maşukiye, bu bölgeyi bir cennete döndürmüştür.

Bölgede: önemli sanayi kuruluşları bulunuyor. Bazı sanayi kuruluşları son yıllarda kapansa da, yerlerine yenileri açılmaktadır. İlçenin  doğu kesiminde sanayi ağırlıklıdır. Batıya gidildikçe ise, Sapanca gölüne ulaşılmaktadır. Eşme ve Maşukiye çevresindeki yerleşim alanlarında ise, doğal güzellikler ön plana çıkmaktadır.

 

GEZİLECEK YERLER:

KAR TEPESİ:

İzmit körfezi ve Sapanca gölüne bakan dağın zirvesindedir. Kayak tutkunları için, muhteşem güzel bir ortam.

Buraya gitmek için: önce Maşuriye’ye ulaşmanız ve sonrasında 17 km.lik bir yol daha gitmeniz gerekiyor. Ama, orman içinde yapacağınız bu yolculuk, muhteşem güzel ve keyifli. İstanbul’a 1 saatlik uzaklıkta (115 km) bulunması, büyük imkan. Ayrıca: Kocaeli şehrinin su ihtiyacı, buradan karşılanıyormuş.

Kartepe’nin Avluburnu mahallesi sakinliğini karlarla birleştirdiğinde ortaya etkileyici bir manzara çıkıyor. Yine Kartepe’ye bağlı Eşme ise doğa ile içiçe zaman geçirmek isteyenler için en doğru adrestir.

Aralık ayı sonlarında: burada kayak sezonu açılıyor. Kayak sezonu dışında ise: tenis kortları, voleybol sahaları, 2 çim futbol sahası ile de, spor turizmine çok uygun bir yer. Futbol kulüplerinin bazıları, burada kamp çalışmaları yapıyorlar.

Bölgede: 12 ay hizmet veren, gayet lüks bir otel var. Bu konaklama tesisinde: her türlü imkanlar, ziyaretçilerine sunuluyor.

Evet, gelelim kayak merkezine. Kayak merkezi, özel bir firmaya, 49 yıllığına kiraya verilmiş ve özel sektör tarafından işletiliyor. Merkezde, son derece konforlu bir otel tesisi, ziyaretçilerin her türlü ihtiyacının giderilmesini sağlayacak yapıda düzenlenmiştir.

Zirve: denizden 1650 metre yüksekliktedir. Kasım ayı ortalarında başlayan kar yağışı, Nisan sonuna kadar devam ediyor ve bu dönemde, bölgedeki kar kalınlığı: 2-3 metre civarında oluşuyor.

Kayak Tesisi: 4 tane mekanik kayak tesisi var. Pist alanı: 42 km. 14 pist bulunuyor. Kayağa yeni başlayanlar için kolay pistler olduğu gibi, usta kayakçılar için de, uygun pistler bulunuyor.

Evet, kartepe: ister yaz sıcağında şehrin gürültüsünden kaçmak için burayı tercih edebilir, isterseniz kış sezonunda kayak yapmak için gidebilirsiniz.

MAŞUKİYE:

Burası: İstanbul’a 120 km. uzaklıktadır. İzmit’e ise, 20  km. uzaklıktadır. Çevresi: yemyeşil bir alan içinde bulunan, et-mangal ve alabalık tesisleriyle doludur.

Maşukiye’nin ismi “aşık” anlamına gelen “maşuk”tan gelmektedir. Yöre halkının deyişine göre: buraya gelen, buraya aşık olur.

Burada: ormanlık alan içinde gezinebilir, doğa ile baş başa kalabilir, temiz hava alabilir, su ve kuş seslerini dinleyerek, tüm yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Maşukiye bölgesinde: konaklamak mümkün. Oteller var.

Ayrıca; Maşukiye bölgesine, 2 km. uzaklıkta, mantar çiftlikleri var. Köy ekmeği severseniz, taş fırınlardan köy ekmeği de bulabilirsiniz. Ekmeklerin en büyük özellikleri, ekşi maya ile yapıldıkları için, dökülüp dağılmamalarıdır.

 

ALABALIK VADİSİ:

Maşukiye’den, Kartepe yolunu takip ederseniz, “Alabalık vadisi” ne ulaşırsınız. Vadinin hemen içinde, Yazıcılar deresi akıyor. Derenin akışı yönünde ilerlerseniz, derinin oluşturduğu çağlayanları görebilirsiniz.

Vadinin her iki tarafında, alabalık restoranları var. Buralarda, kuş sesleri ve tertemiz bir havada, lezzetli alabalıklardan tadabilirsiniz. Özellikle, kiremitte alabalık veya güveçte köy peyniri yemenizi öneriyorum.

 

MAŞUKİYE SUYU-SOĞUKSU PİKNİK ALANI:

İlçe merkezine bağlı, Bahçecik beldesindedir. Buradan bütün körfezi izlemek mümkün. Bu nedenle: yörede ve yakın çevrede yaşayan insanlar, burada ağaçlar altında piknik yapmayı tercih ediyorlar. Ayrıca: buraya ismini veren “su” içildiğinde: mide rahatsızlıklarına iyi geldiği söyleniyor. Su: fundalıkların arasından çıkıyor. Bulunduğu yer, denizden metre yüksekliktedir.

BAŞ DEĞİRMEN MESİRE YERİ:

Karapınar köyündedir. Buradaki iki katlı ahşap dağ evlerinde konaklayabilir ve alabalık restoranlarında, gayet lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Buranın dört tarafı, ormanlarla çevrilidir. Her yan, yemyeşil. Hafta sonları için: dinlenmek için ideal bir yer. Sessiz ve sakin bir yer arayanlar, mutlaka burayı görmelidirler. Özellikle, burada: köylüler tarafından satılan: köy ekmeği, köy peyniri, yumurta, tereyağı ve bal gibi doğal yiyeceklerden satın alabilirsiniz.

 

“Kocaeli, Kartepe” için bir yorum

 1. Kartepe’ye araba ile gitmenizi tavsiye ederim. Yol genellikle normal lastiklerle gidilecek kadar açıktır.

  Tren ile gidecekler için Maşukiye durağında değil de Büyükderbent’te inmelerini tavsiye ederim. Zira Maşukiye istasyonu belediye otobüs durağı ile bile kıyaslanamayacak kadar köhnedir. Ayrıca her adapazarı treni Maşukiye’de durmaz.

  Daha sonra yukarı çıkmak için (18km) taksi tutmanız gerekiyor. Çıkış 50 TL iniş 50 TL toplam 100 TL istiyorlar. Başka alternatif yok gibi. Adam başı 20 TL isteyen sabah ve akşam bir adet servis olduğunu söylediler. Dolayısıyla tren ile geleceğinize bir araç bulup gelin.

  Yukarıda sucuk ekmek 10-12 TL; çay 2,5 TL; kızak saati 20 TL. Dolayısıyla yanınıza bir termos çay ve yiyeceklerinizi yanınızda getirmenizi tavsiye ediyorum. Saatlik kayak kiralama yoktur. Telesiyej fiyatlarını bilmiyorum.

  Maşukiye içerisinde daha yukarı çıkmadan alabalık tesisleri filan var. Fiyatlar yukarıya göre daha makul (15 TL vb. porsiyon + ilaveler).

  Pistler çok süper değil ama idare eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir