Hakkımda

Selamlar

Ben: gezmeyi ve yeni yerler görmeyi seviyorum. İlk defa yurt dışına çıktığımda, 2009 yılında, tur görevlisinin tutum ve davranışları nedeniyle yaşadığım olumsuzluklar sonucu, gitmek ve görmek istediğim yerler hakkında, gitmeden önce gerek internet ortamında ve gerekse yazılı kaynaklardan bilgi toplamaya başladım. Hatta, gitmeden önce, gitmek istediğim yerle ilgili olarak “G.Earth” denen programı kullanarak oranın cadde ve sokaklarında sanal gezinti yaptım. Burada sözünü ettiğim tur görevlisi yani rehber olarak nitelendirilen kişiler olarak; elbette yaptığı işe ve tura katılanlara karşı son derece saygılı ve bilgili kişileri kastetmiyorum. Yani “Turizm Bakanlığı” kokartlı tur rehberleri, belli bir denetim mekanizması içinde olmaları nedeniyle çok farklılar, ancak yurt dışı turlarında, bir çok seyahat acentası, böyle bir kokart zorunluluğu aramadan, gidilen yerde ikamet eden kişileri, rehber olarak görevlendiriyor ve bu durumda, o kişiler hakkında herhangi bir şikayet durumunda, muhatap bulmak sorun oluyor. İnanıyorum ki, bu satırları okuyan sizler, mutlaka bu konuda sıkıntı yaşamışsınızdır.

Evet, söylediğim gibi: amaç, hiçbir kişi veya başkaca bir yayına, yazılı kaynağa ihtiyacınız olmadan: gittiğiniz yerde size yardımcı olmaktır. Ana temalar: gittiğiniz yer hakkında: tarih, hava durumu, dil, din, para, ulaşım, trafik, şehir içi ulaşımı, metro, taksi, otobüs, elektrik, gece hayatı ve eğlence vs. konularda kısa bir giriştir. Ardından: ne satın alınır, alışveriş, ne yenir, ne içilir, gezilecek yerler, nasıl gidilir, nelere dikkat etmeli, neleri görmelisiniz. Tüm bunlar okuru sıkmamak adına, kısa ve öz anlatım şeklinde verilmekte ve fotoğraflarla zenginleştirilmektedir.

Yurt dışı gezileri yanında, ülkemizin her yerini görevim sebebiyle gördüm diyebilirim. Yani, ülkemiz sınırları içinde gidip görmediğim yer yok. Yine, güzel ülkemizin tarihi ve turistik birçok belde ve bölgesinin turistik özelliklerine ait ayrıntılı yazıları, bu sitede bulabilirsiniz.

1’nci sorun: ben bu yazıları yazdığımda, bazı yerleri ziyaretim üzerinden zaman geçmekte ve elbette bazı değişiklikler söz konusu olmaktadır. Bu sıkıntıyı: orayı yeni ziyaret eden okurların bıraktıkları “yorumlar” ile gidermeye çalışıyorum. Yani: “lütfen burada yazılı olan, gezip gördüğünüz yerlerle ilgili yorumlarınızı” yazınız.

2’nci sorun: bizzat gidip gördüğüm ve yazarak emek verdiğim yazıların: başkaları veya başka siteler tarafından “kopyala-yapıştır” şeklinde alınarak, bir çeşit “emek hırsızlığı” yapılmasıdır. Bu durumu, kişilerin önce “vicdanına” ve gerektiğinde “yasal takip” yükümlülüğüne bırakmak durumundayım.

Üyelik sistemi: Son 3 yıllık süreçte, bana birlikte koordine edilip gezi düzenlenmesi ve gezilip görülen yerlerle ilgili çeşitli bilgi talepleri doğrultusunda, ÜYELİK SİSTEMİ kurulmasına karar verdik. İstedik ki, üyelerimiz olsun, bu üyelerimizle birlikte, resmi yani Tursab kayıtlısı seyahat acentaları aracılığı ile temin edeceğimiz uygun fiyatlı ve uygun şartları olan geziler yapalım. Üye sayımız hızla artmaktadır, üye olmak üzere müracaat eden kişilerin profilleri incelendikten sonra üyelikleri onaylanmaktadır. Ardından, yapmayı düşündüğümüz programlarla ilgili üyelerin görüş ve önerileri ve katılımları sorulmaktadır.

Sitenin sayısal değerleri 

Başlangıçta, yani 2010 yılında, ilk günlerde: 10 civarında olan ziyaretçi sayımız, bugün: günlük 4000-4500 tekil yani siteye ilk kez giren kullanıcı civarındadır. Dünya üzerinden: 86 ülkeden, ziyaretçimiz var. Çünkü: kendi dillerine çeviri yapılarak; yazılarımız, dünya üzerindeki birçok insan tarafından okunabilmektedir. Gezi-yorum.net internet sitesinin, yıllara ait tekil (siteye ilk kez girenler tekil, daha sonra çeşitli kereler girenler ise çoğul ziyaretçi olarak değerlendirilmektedir) ziyaretçi sayıları şöyle:

2009 yılında, tekil ziyaretçi sayısı: 287.000

2010 yılında, tekil ziyaretçi sayısı: 849.963

2011 yılında, tekil ziyaretçi sayısı: 1.238.921

2012 yılında, tekil ziyaretçi sayısı: 1.597.832

2013 yılında tekil ziyaretçi sayısı: 1.497.932

2014 yılında tekil ziyaretçi sayısı : 1.395.000

2015 yılında tekil ziyaretçi sayısı: 1.698.000

2016 yılındaki tekil ziyaretçi sayısı: 1.896.000

Aylık okur sayısında ulaşılan en yüksek rakamlar ise:

Temmuz 2011 ayında : 125.637

Mart 2012 ayında        : 124.294

Mayıs 2013 ayında      : 126.032

Haziran 2015 ayında    : 186.000

Facebook ortamında, siteyi beğenen sayısı ise: Ağustos 2016 tarihi itibarı ile:  7.000 kişidir.

Evet, bu rakamlar benim için gurur kaynağıdır. Çünkü: bu sitenin bir geliri yok, bu yüzden herhangi bir yerde reklamı da yok. Ayrıca: sponsor da yok, yani diğer birçok kurumsal gezi sitesinin yanında tamamen amatör ruhla mücadele veren bir sitedir. Ülkemizin tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımı için, tanıtım fonlarından milyonlar harcanırken, biz burada, herhangi bir resmi veya özel kurum, kuruluş ve firmadan hiçbir maddi ve manevi destek almadan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ve yazdığımız yazılar, günlük 4000-5000 kişilik okur tarafından beğenilerek okunuyor. Çünkü yukarıda da belirttiğim gibi, amaç, gerek ülkemizin ve gerekse dünyadaki birçok yörenin tarihi ve turistik yerleri hakkında sizleri bilgilendirmektir. Ama bunu yaparken sizden herhangi bir maddi beklenti söz konusu olmamaktadır. Tek beklenti: sizlerin, bu siteyi hazırlayanlar hakkındaki: iyi niyetli, olumlu ve güzel yorumlarınızdır. Bir de, bugüne kadar olan 5 milyon kişilik okur potansiyeli (aslında bu rakam tekil kullanıcı sayısıdır, yani siteye bir kere girenler bu rakama dahil edilmiş, sonraki girişlerinde dahil edilmemiştir, yani tekil kullanıcı sayısı 5 milyon iken çoğul kullanıcı sayısı tahminen 15 milyon civarındadır) bir yerlerde, bir şekilde mutlaka karşımıza çıkmakta ve bu bizi mutlu etmektedir. Unutmamak gerekir ki; bizimle aynı statüdeki birçok site, okur sayısının bu şekilde açıklamaz, çünkü bu rakam, bu okur sayısı gerçekten muhteşem bir sayıdır. 

Unutmayın ki: kendi başınıza, herhangi bir organizasyon veya acenta ile yurt içi veya yurt dışı gezilere gittiğinizde: gerek cep telefonunuzdan ve gerekse internet ortamında siteden: sizin için mutlaka yararlı olabilecek bilgiler edinebilirsiniz. Amaç: yazının başında da belirttiğim gibi, hiç bir kimseye veya yazılı kaynağa gerek duymadan: gittiğiniz yerde özgürce ve ekonomik olarak gezmenizi sağlamaktır. 50 euro istenen ekstra programlara, kendi başınıza 10 euro ödeyerek gidin, en güzel denize girilecek plajları, gittiğiniz yerin meşhur yemeklerini ve en uygun alışveriş yerlerini, neler alınabileceğini öğrenin ve unutmayın, bunları öğrenmek için bir bedel ödemenize gerek yok ve öğreneceğiniz bilgiler tamamen gerçek, uydurma, yalan-yanlış bilgiler olmayacaktır.

Hepinize iyi, sorunsuz tatiller ve gezmeler diliyorum. Hoşçakalın.

(Benimle temasa geçmek isteyenler, buraya yorum bırakabilirler)

“Hakkımda” üzerine 25 yorum

 1. merhaba,
  Siteniz çok güzel olmuş elinize sağlık. Bana nextgen gallery konusunda yardıcı olabilir misiniz?

 2. Teşekkürler, r10 forumunda özel mesaj yoluyla iletişime geçin lütfen.

 3. Gayet sıcak ve samimi bir site hazırlamışşınız çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 4. Orhan ve Korhan Beyler,
  Bu harika site için çok çok teşekkürler. 2010 yılbaşında 4 günlüğüne Roma’ya gittim. Sitenize maalesef döndüğümde rastladım ve başımı taşlara vurmamak için kendimi zor tutuyorum. Bilinçli ve bilgili bir turist, tüketici, insan olmanın bedeli, paha biçilemez. Siteniz de bu amaca ulaşmada çok yardımcı bir eser. Tebrik ediyorum.
  Küçük bir not olarak, sitenin reklamlarının ayrı bir pencerede açılmasını sağlayabilirseniz, bu güzel siteden ayrılmadan reklamlara tıklayabiliriz.
  Teşekkürler.

 5. Fatih Bey;
  Sitemiz hakkında yaptığınız güzel yorumlar için çok teşekkürler. İnanın, bu site hiçbir beklenti olmadan yapılan fedakarlıklarla yazılan yazılarla buraya ulaştı. Tek güzellik; sizin gibi nazik okuyucularımızın güzel sözleri. Çok teşekkürler.

 6. şu an eşimin işi için Mısırda’yım . Türkçe bilen rehber ayarlamıştık gelmeden fakat rehberimiz yanlış anlamadan dolayı gelmedi ben de sitenizi tesadüfen buldum bakıp neler yapabileceğimi otel odasında anlamaya çalışıyorum ve boğulmak üzereyim bakalım nasıl olacak.

 7. Selamlar
  Öncelikle, bulunduğunuz yer, bütün kötü ve olumsuz şartlara rağmen, dünyanın en muhteşem tarihi objelerinin bulunduğu bir yer. İnanın tarihi geçmişe ilginiz varsa, canınızın sıkılması mümkün değil. Hangi şehirde olduğunuzu bilmediğim için, bir öneri yapamıyorum, ama sanırım sitede ki ayrıntılı yazılar sizi yönlendirir. Çıktı alma şansınız varsa, sitedeki yazıların bir suret çıktısını alın ve orada bulunma zamanınıza ve imkanlarınıza göre, kendizine bir tur/gezi programı yapabilirsiniz. İyi tatiller diliyorum.
  Orhan MERAL

 8. Merhaba,
  Sitenizi beğendiğim için son 1 haftadır hemen hemen hergün giriyorum yazıları okuyorum. Ben de turizm, gezi ve sporla ilgili az çok benzer bir site hazırlamaya çalıştım. Sizin çalışma biçiminiz alıntı olmayan yazılarınız ilham kaynağı oldu ve çalışma biöçimi konusunda faydalandım. asla hiç birini kopyalamadım tabii ki.
  sitemin ismini form gerekli alanlarını dolduruken girdim bir göz atarsanız sevinirim..
  selamlar.
  A. Fatih

 9. Merhaba,
  Basın bülteni paylaşmak istiyorum. Hangi adrese mail atmalıyım?
  Teşekkürler
  Saygılarımla
  Emine Kuşcul

 10. Orhan Bey gezi sitenizi çok beğenerek okuyorum ve sizi kutluyorum. gerçekten özenle hazırlanmış.her yeri okudugumda sanki gitmiş gibi oluyorum.sizi canı gonulden kutluyorum. sıcak ve samimi bir site. birde sizden öğrenmek istediğim bir konu var.almanya vizeyi kaldırmış şimdi nasıl olacak?bu konuda bilgi verirseniz bahtiyar olurum.saygılar sunarım

 11. Selamlar, Melisa Hanım
  Güzel sözleriniz, güzel yorumunuz için çok teşekkürler, sizlerin bu güzel sözleri bana güç veriyor ve gezip gördüklerimi, sürekli yazıyorum, biliyorsunuz bu işin tek karşılığı, bu tür güzel yorumlar.
  Almanya vizesi konusunda çelişkiler var, en kısa zamanda konuyu ayrıntılı inceleyip size bilgi vericem, biraz zaman rica ediyorum.
  Şimdilik hoşçakalın.
  Orhan Meral

 12. Merhabalar
  Öncelikle çok güzel bir site hazırlamışsınız,sizleri canı gönülden kutluyorum.2 Nisanda İspanyaya, 3 gün Madrid 4 gün Barselona olmak üzere bir gezi programı yaptım ve de programımımı sitenizden yardım alarak hazırladım.Ancak hangi şehirde daha fazla kalacağım konusunda kararsız kaldım,konuyla ilgili acil yardıma ihtiyacım var.Eğer yardımcı olursanız sevinirim.
  Saygılarımla

 13. Selamlar
  Barselona şehrinde fazla kalmanızı öneririm. Madrit, daha sıkıcı. Barselona şehrinde, mutlaka ve mutlaka, Andorra ülkesine gitmenizi öneririm.
  İyi tatiller.

 14. Orhan abi siteni ve seni çok beğeniyoruz 🙂 Başarılarının devamını diliyorum.

 15. Merhaba,

  Bir yayın için Yunanistan’la ilgili yazı hazırlıyorum.Yazım için araştırma yaparken bloğunuzu okuma fırsatım oldu ve verdiğiniz bilgilerden yararlandım .Sizi haberdar etmek istedim.

 16. Orhan bey,bu harika site için size minnettarım,inanın.
  Her nereye gidecek olsam,sitenizden faydalanıyorum.Önümüzdeki hafta da,Çatalca-yalıköy’e çadır kampına gitmeyi planlıyoruz eşimle.Sık sık sitenize girip,araştırıyorum.Çok teşekkür ederim size,gezmeyi seven insanlara harika bilgiler veriyorsunuz.
  Sevgiler,saygılar.

 17. İlknur hanım,
  Selamlar. Güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
  Amacım sizin gibi gezmeyi seven okurlara yardımcı olmak ve
  bunun için inanın şu anda, sitede yaklaşık 1000 parçanın üzerinde,
  toplam 7000 sayfalık yazı var.
  Siz ve sizin gibi okurlarımın teşvik edici güzel yorumları bana güç
  veriyor. Çok teşekkürler.
  Orhan Meral

 18. Merhaba,

  Paris’e gitmeden önce tesadüfen sizin blogunuzu kesfettim ve sayenizde daha gitmeden gezilecek yerleri ezbere biliyordum. Şimdi Roma’ya gideceğim, yine önerilerinizi yanıma alıp gidiyorum. Bloglar genelde yazanların subjektif yorumları ve yaşadıklarını içerirken sizinkisi gerçekten de o ülkelere gidecek kişilere rehberlik edecek nitelikte. Bir tur ya da rehbersiz çok rahat gezilebilecek tavsiyeler veriyorsunuz. Özellikle günlük gezi planı vermeniz çok faydalı oluyor. Emeğiniz için teşekkürler, ellerinize sağlık.

 19. Internette tesadüfen bu siteye bakmadan bakkala bile gitmem. Emeginize saglik. Allah razı olsun.

 20. Harika içerikler bilgilendirici site, elinize emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.