Gürcistan, Batum

112.539 kişi okudu!

   batum.1

 

Gürcüler buraya: Batumi diyorlar. Kahve, Manolya, Akordeon. Batum’un yamaçlarını, parklarını, kırlarını bir cennet bahçesine çeviren manolya çiçekleri: kentin sembolü. TBMM nin ilk oluşumuna Batum temsilci göndermiş, ancak daha sonra gelişen olaylar nedeniyle, Ruslara bırakılmış bir kent.

Özellikle: sınır çizilirken, yine bir kısım art niyetli insanlar yüzünden, sınır çizgisi üzerinde kalan olumlu iklim koşullarına sahip bir kısım yaylalar, Gürcülerin tarafında bırakılmış. Halbuki: Artvin ve yöresinde, 6 ay boyunca yerden kalkmayan kar ve hayvanları beslemek için taze ot bulunamaması, bugün için bölgenin en büyük ve başlıca sorunu.

ULAŞIM:

Karayolu ile Batum’a gitmek mümkün. Bunun yanında: 2007 yılında, Batum Havalimanı açılmış olup: Hopa ve yöredeki diğer Türk vatandaşları da: Batum havaalanından vizesiz olarak, Türkiye içi uçuşlara katılırlar. Yani: Türk vatandaşları, pasaport ve vize olmaksızın, Batum Havaalanına inerek, Hopa ilçesine gelebilmektedirler. Hopa ilçesinde: transit hava alanı işlemlerinin yapıldığı bir merkez var. Burada: işlemler yapılıyor ve özel otobüsler ile, Batum Havaalanına transfer yapılıyor. Havaş otobüsleri, yolcularını aldıktan sonra otobüse bir polis biniyor ve doğrudan Batum havaalanına veya Hopa’ya gidiliyor. Yani ülkemiz sınırları içinde olmayan Batum havaalanı, ulaşım için kullanılıyor.

Bunun dışında: Trabzon-Batum arasında da, her gün düzenli otobüs seferleri düzenleniyor. Trabzon-Sarp sınır kapısı arası yolculuk, yaklaşık 3 saat.

GÜMRÜK İŞLEMLERİ:

Gümrük işlemleri hakkında bilgi vermeden önce, şunu bilmenizde yarar var. Eğer Batum’a geçmeyi düşünüyorsanız, gümrük kapısında: uzun bir kuyrukta uzunca bir saat (en az 2 saat)  beklemeyi göze almanız gerekiyor. Tam bir izdiham, Türk tarafında: Türkiye’den dönen Gürcüler ayrı bir kapıdan ve Türkler ayrı bir kapıdan geçerken: genelde olduğu gibi sıralar karışıyor, sıraların arasına girmeye çalışan bir sürü insanla karşılaşıyorsunuz.

Dönüşte, yine Gürcü tarafından Türk tarafına geçerken, yine Türkiye’ye çalışmaya gelen Gürcülerin oluşturduğu büyük kalabalıklar ve izdihamla karşılaşıyorsunuz. Burada, tek çıkış var ve Gürcü-Türk karışık, tabii Gürcülerin sıraya tahammülü olmayan tutumları bir çok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor. Yani: Batum’a geçmeyi düşünenler, sınır kapısında gerek giriş ve gerekse çıkışta sıkıntı çekmeyi, beklemeyi göze almalıdırlar.

1 Haziran 2011 tarihinden itibaren: sadece kimlik kartınızı yani nüfus cüzdanınızı göstererek, Batum yani Gürcistan’a geçebiliyorsunuz. Yani: vize karşılıklı olarak kaldırıldı. Yanınıza, nüfus cüzdanınızı alın yeter.

Ancak nüfus cüzdanınızın son 10 yıl içinde alınmış olması, yırtık ve hasarlı olmaması, özellikle ve özellikle soğuk damgasının belirgin olması gibi şartlar vardır. Aslında tabii yeni tip nüfus cüzdanı olanlar için böyle sıkıntılar bulunmuyor. Çok daha önemli bir husus ta, yanınızda çocuk bulunması durumunda, çocukların nüfus cüzdanında kesinlikle fotoğraf olmasını istiyorlar. (Bu arada önemli bir not: eğer yeni nüfus cüzdanı çıkartmak için müracaat ettiniz, yeni nüfus cüzdanınız gelmedi, bu durumda eski nüfus cüzdanı ile Batum’a geçemiyorsunuz. Batum’a gitmeyi düşünenler bu önemli ama sadece sınır kapısında yazılı hususa dikkat etsinler) Ayrıca: elbette devlet memurlarının yanlarında izin belgesi bulundurmaları gerekiyor. Emekli olanlar ise, yine emekli olduklarına dair bir belge bulundurmalıdırlar. Çünkü pasaport kontrolünden önce, poliste güvenlik kontrolü yapılıyor.

Geçişler için sadece yurt dışı çıkış harcı (15 TL. ) ödeniyor. Bunu, hemen sınır kapısının yanındaki vezneden almak mümkündür. Ayrıca: küçük bir kağıt form dolduruluyor. Bu formda: sadece ad-soyad ve vatandaşlık numarası yazılıdır. Gerek Türk tarafından çıkarken ve gerekse Batum tarafına girerken, bu küçük form ilgililer tarafından damgalanıyor. Aman bu kağıdı kaybetmeyin, dönüşte yine Batum ve Türk güvenlik görevlileri, pasaport gibi bu formu damgalıyorlar, eğer bu kağıdı kaybederseniz, çıkış yapamazsınız ve Batum’daki Türk Konsolosluğundan bunun yenisini çıkarttırmak için bir hayli uğraşmanız gerekecektir. Yurt dışı çıkış harç pullarını, forma yapıştırmayın, olur da Batum’a geçemezseniz, pullar heba olmasın, polis kontrolüne gelince, form, nüfus cüzdanı ve pulu birlikte ilgili polis memuruna veriniz.

Bazen yanınızda bulunan çantalar aranıyor ama çoğu kez de aranmıyor. Özellikle: birçok uyarı “Gürcü tarafına ilaç geçirmeyin” gibisinden yapılıyor. Ancak: gümrük kapısındaki uyarı yazısı daha mantıklı ve yanınızda, her türlü ilacın makul bir seviyesi üzerinde olanların geçirilmesinin yasak olduğu belirtiliyor. Yani: sürekli ilaç kullananlar, ilaçlarını yanlarında geçirme durumunda kalırsa, 1 veya 2 günlük doz alın, ayrıca ilacın kutusunu da yanınızda bulundurun. Daha da ötesi: Batum tarafına girişte: ciddi bir arama yapılmıyor. Geri dönüşte Türk tarafına girişte ise, pasaport kontrolünden sonra gümrüklü sahada, w-ray cihazından bavul ve çantalar geçiriliyor, ama buradaki en büyük husus, sanırım içki arıyorlar, yani fazla içki kesinlikle almayın, en fazla 3 şişe alabilirsiniz.

Bu arada: gidişte ve dönüşte Dutty Free bölümlerinden alışveriş yapabilirsiniz. Eskisi gibi en az 3 gün kalma zorunluluğu yok. Sadece: sigara ve içki dahil, sadece 3 kalem mal alabiliyorsunuz. Yani, sadece 2 şişe içki, 1 karton sigara veya tersi gibi. Batum’a girişte 1 Türk Duty Free mağazası vardır. Çıkışta ise, yani Türkiye’ye girişte ise: 2 Gürcü ve 1 Türk Duty Free mağazası vardır. Dikkat: Gürcü mağazaları, Türk mağazasından 4 euro kadar ucuz, ancak onlar euro kurunu yüksek tutuyorlar ve böylece aslında fiyatlar eşitlenmiş oluyor. Türk mağazası, euro kurunu 4.15 sayarken, Gürcü mağazası, euro kurunu 4.80 sayıyor ve fiyatlar eşitleniyor, o yüzden ucuz diye Gürcü mağazasını tercih etmeyin.

Evet: Sarp Sınır Kapısından, Gürcistan ülkesine giriş yaptıktan sonraki yolculuğunuz hakkında da bilgi vermek istiyorum. Eğer kendi aracınız ile, Karadeniz turuna çıkıp ta, buraya gelmiş iseniz, özel aracınızı, sınırın hemen bizim tarafımızda, son tünelden çıkışta, soldaki otoparka bırakabilirsiniz. Ama kendi aracınız ile, Batum’a gitmek isterseniz, araç kendi üzerinize kayıtlı olması şartı ile, 15 TL. daha ödeyerek, aracınızın geçmesini sağlıyorsunuz. Kendi aracınız ile Gürcistan’a giderseniz, deponuzu fazla doldurmayın, çünkü bu ülkede benzin çok ucuz. (Litre fiyatları, mazot için 1.5 TL. ve benzin için 1 TL.) Ancak, burada bir sıkıntı var, araç içinde sadece 1 sürücü bulunuyor, araçtaki diğer yolcular, araçtan inip kapıdaki uzun kuyrukta beklemek zorunda kalıyorlar.

 

BATUM’A GİRDİNİZ:

Sınır kapısında, Türk ve Gürcü makamlarının kontrolünden geçtikten sonra, Batum tarafına geldiğinizde: bir meydan var. Bu meydanda: birçok minübüs bekliyor. Bunlara binerek, Batum şehrine veya şehirde ulaşmak istediğiniz veya gezmek istediğiniz yerlere gidebiliyorsunuz.

Sınır kapısından itibaren: ilk anda, pek lüks binalar ve yapılar yok. Sadece: sol yanda, Karadeniz kıyısında denize giren insanları görebiliyorsunuz. Bir de, bir zamanlar Sovyet askeri üssü olan ancak günümüzde tamamen bir yeşil alan olarak kullanılan ve ineklerin otladığı bir boşluk göreceksiniz.

Buradaki plajlara “Gonio plajları” deniliyor. Burası Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük kumsalıdır. Çoruh nehrinin, Karadeniz’e döküldüğü noktada kurulu Gonio küçük bir sahil kasabasıdır.

 

Kasaba sahilinde: Apsaros Kalesi var. Kale ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda vereceğim. Kaleden sonra, yolun devamında: Uluslar arası Batum Havaalanın yanından geçerek, şehir merkezine çıkacaksınız.

   batum.genel.3

 

İNEKLER:

Gürcüler için inek çok değerlidir. Hani birçok yerde insanlar kedi-köpek besler, burada Gürcüler inek besliyorlar. Bunu niye söylüyorum? Özel arabası ile burada gidenler, aman yollardaki bu ineklere dikkat edin ve önem verin, herhangi bir ineğe çarpma durumunda, inanın büyük paralar ödemek zorunda kalırsınız.

TARİHİ:

Şehrin ilk kuruluşu, bir Yunan kolonisi olarak ve Batis veya Bathus ismi ile olduğu sanılıyor. Ortaçağ’a kadar, Gürcü krallarının ve prenslerinin yönetiminde kalmış. 13.yüzyılda ise, Moğol egemenliğine girmiş.

1564 yılında, Kanuni Sultan Süleyman, bölgeyi Osmanlı topraklarına bağlar. 314 yıl süren Osmanlı egemenliğinden sonra: 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sonunda, bölge, Rus işgaline uğrar. Daha sonra ise: Ayastefanos ve Berlin Anlaşmaları ile, Rusya’ya bırakılır. Mondros Mütarekesi ile: önce İngilizlere ve daha sonra Gürcistan’a bırakılır.

Evet: Demokratik Gürcistan sınırları içinde kalan Artvin ve Ardahan geri alınırken, Misak-ı Milli sınırları içinde kabul edilmeyen Batum: Moskova anlaşması sonucu, Gürcistan’a terk edilir.

Gürcistan’ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Acara Özerk Cumhuriyeti yönetiminin başına Aslan Abaşidze isimli siyasetçi gelir ve Batum’da ikamet ederek, bölgeyi bir diktatör gibi yönetir. Mayıs 2004 tarihinde ise, Abaşidze iktidarı, merkezi yönetimin desteğindeki halk hareketi ile son bulur.

   batum.1   batum.genel.1   batum.genel.2

GENEL:

Gürcistan’ın: Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyetinin yönetim merkezi olan liman kenti. Turizm özellikleri ağır basan bir yer. Yazın: şehrin nüfusu, 400 bin kişiyi buluyor.

Mikroklima özelliği ile, Akdeniz iklimini kuzeyde yaşatan en güzel Karadeniz şehridir. Uygun iklim şartları nedeniyle: bölgede, bol miktarda meyve ve çay yetiştiriliyor. Petrol rafinericiliği ve gemi yapımcılığı da ekonomik anlamda öne çıkıyor.

150.000 nüfuslu kentte, Müslüman ve Hıristiyanlar neredeyse yarı yarıya. Sovyetler Birliği döneminde, Rusya’nın Antalya’sı olan kent: turizme yelken açmış. Şu anda, 21 tane, beş yıldızlı otel projesi yürütülüyor. Tabii tüm bunlar: turizmin, kumarhane ve seks boyutlarına da hizmet edecek şekilde devam ediyor. Çünkü: Gürcistan Devlet Başkanı, Batum’u Kafkasyanın Las Vegas’ı yani kumarhaneler şehri yapma düşüncesinde. Tüm bunların yanında: Batum, günümüzde dahi, fuhuş cenneti tabirini çoktan alan bir yer olarak da öne çıkıyor.

Plajlar ve deniz çok gözde. Yöre insanları: yaz döneminde, caddelerde, kıyıda ve birçok yerde: deniz kıyafetleri, mayoları ile dolaşmaktan, bulunmaktan çekinmiyorlar. Hatta, Gürcüler yanında, Ermeniler bile; Ermenistan’dan buraya, plaja geliyorlar. Plajda sürekli seyyar satıcıların dolaşması dikkatinizi çekecektir. Coca cola, haşlanmış mısır, çerez satanlar sürekli dolanıyorlar. İnsanlar: kıyıya yakın yerlerde denize giriyorlar. Çünkü: kum yok, taşlık. Sahile inene kadar: taşlık bölgede yürümek zorunda kalıyorsunuz.

Türklerin ; Batum’da imajı pek iyi değil. Türkleri: daha çok, uyuşturucu, yalan, hırsızlık gibi olgularla yan yana düşünüyorlar. Bunun dışında Gürcülerle anlaşmak pek zor değil. Sonuçta, bavul ticaretinin büyük etkisi var. Türkçe’yi tam olarak bilmeseler de, büyük çoğunluğu konuşulanları anlıyorlar. Yani: yine de, her şeye rağmen, Türklere sempatik yaklaşıyorlar. İngilizce pek kullanılmıyor, çünkü Gürcüler İngilizce bilmiyorlar.

NE YENİR-NE İÇİLİR :

Batum şehrinde: lokantacılık sektörü Türklerin elinde. Lokanta eksiğini bizimkiler, lokanta açarak kapatmışlar. Pastane ise, hiç yok. Çünkü: yerel insanların pastaneye gitme imkanları yok. Ekonomik gelirleri çok düşük. Bu şehirde: Mc Donalts ve diğer fast-food marka restoranları da yok. Ama, şehirde bolca kahvehane var. Çünkü: aşağıda ayrıntılı belirteceğim gibi, Batum’lular kahveye aşırı düşkünler.

Şehrin en meşhur restoranı: Lazuri. Avlusu ile bahçesiyle, her bir katında, güzel sofraların kurulduğu eski bir Batum evi. Bahçede; bir votka damıtma aleti var.

Bunun yanında: yemeklerde dikkati çeken hususlar şunlar. Bizim ülkemizde de yaygın olan lavaş ekmeği yiyorlar. Ayrıca: haçapuri denilen bir kahvaltılıkları var. Peynirli pide gibi. Domuz eti bulunmaması nedeniyle, Türkiye’den giden turistlerin baş tercihi.

Burada Müslüman halkında bulunduğunu söylemiştim. Ama, buranın Müslümanları: domuz eti ve şarap’a karşı dinsel yasakları kabullenmemişler ve domuz eti yiyorlar, bolca şarap içiyorlar.

Bunların yanında: limonad denen bir içecekleri bayağı bol tüketiliyor. Bu limonata değil, armut-üzüm-elma meyvelerinin aromalarından yapılan bir gazlı içecek. Tadı fena değil. Kolanın yaygınlaşmasına muhalefet için üretmişler. Geleneksel ve ucuz. Batum şehrinin ara sokaklarında tankerlerle bir tür alkollü bira olan “Kbac” satıldığını görebilirsiniz.

   batum alışveriş.1

ALIŞVERİŞ-PARA-NE SATIN ALINIR:

Aman dikkat, çarşı ve dükkanlarda, Türk Lirası kabul edilmiyor. Ülkenin para birimi “lari” ve “tetri”. 1 ABD doları: 1.90 lari ediyor. 100 tetri ise, 1 lari.

Bir devlet memuru maaşının, ortalama 100 lari olduğu kent, çok ucuz. Bu arada, kredi kartı kullanıcıları için, küçük bir not. Yanınızda, visa kart götürün, master kartı kabul etmiyorlar.

Kendiniz veya yakınlarınız için hediyelik olarak: çok ucuz olan içkilerden, özellikle Gürcü şaraplarından satın alabilirsiniz. Özellikle: Bagrationi marka. Ayrıca: peynir çeşitleri, küme, füme balık, iç ceviz satın alabilirsiniz. Ama biraz önce de söylediğim gibi, dünyaca ünlü olan, Gürcü şarapları var. Hediyelik eşya için: bulvardaki seyyar satıcılar veya Milli Park içindeki akvaryum girişindeki marketten, değişik objeler satın alabilirsiniz.

Bunların dışında herhangi bir alacak şey bulamasınız, çünkü her şey Türkiye’den ithal. Bu arada: Gürcüler, pazarlığa açıklar, alışveriş yaparken, pazarlık yapmayı unutmayın.

Batum’da: süper, hiper, mega cinsinden büyük marketler yok. Onun yerine: içki, sigara, Türk malı besin ürünleri, ev yapımı pasta, sebze ve meyvenin satıldığı küçük bakkallar var. Bakkalları işletenler, hep kadınlar.

 

GÜVENLİK VE POLİSLER:

Yeni Gürcü yönetimi, 2008 yılından itibaren polis için halk üzerindeki rüşvet ve şiddet kaygılarını gidermek için, bütün mevcut polis karakollarını yıktırmış ve şeffaflığın sağlanması için dışı camla kaplı yeni polis karakolları yaptırmıştır. Şehirde ve otoyolda bolca polis görebilirsiniz. Polis arabaları Skoda modelidir ve sık devriye gezerler. Polis kişilere kibar davranır. Umarım aksi bir durumla karşılaşmazsınız. Bu arada, yine polisle ilgili bir hususa değinmek istiyorum, buraya kendi özel aracı ile gidenler, şehir merkezinde ana caddeler üzerine araç bırakmayın, kesinlikle polis hemen aracınızı çektirir.

 

GÜRCÜ İNSANI:

Burada sigorta kavramı olmadığından ve insanlar ucuz ücretlerle çalıştığından, özellikle Türk iş adamları, burada başta tekstil olmak üzere birçok üretim yeri açmışlardır. Gürcü erkekleri, bu üretim yerlerinde çalışırlar, kadınlar bu yüzden pazarlarda sebze-meyve satarlar. Gürcü insanı sakindir, kavgacı değildir, büyük çoğunluğu Türkleri sever.

KONAKLAMA:

Gürcistan yönetimi, 2008 yılından sonra ülkeyi turizme açarken, şehirde birçok yabancı menşeeli otel de açılmıştır. Hilton, Sheraton, Radisson gibi oteller, gecelik yüksek fiyatlarla (400-500 TL. gibi) misafir ağırlarken, bunların rakipleri olan Türkler tarafından açılan ve genellikle butik otel tarzındaki yapılar ise, genellikle 300 TL. civarında ücret karşılığı misafirleri ağırlamaktadır. Oteller temiz ve rahattır. Ama şehir dışındaki otelleri tercih ederken, gece şehir merkezindeki eğlenceli ortama uzak kalacağınızı unutmayınız.

GEZİLECEK YERLERİ:

Batum bir liman kenti olarak öne çıkıyor. Ama aynı zamanda, önemli bir tatil merkezi. Burada: botanik bahçeleri ve tropikal bitkiler açısından çok zengin parklar bulunuyor. Ayrıca: çok güzel binalar var.

Evet, Batum bir günde gezilebilecek bir yer değil. Sovyet Rusya döneminden kalma: 2-3 katlı, asırlık evleriyle, eski Batum, nostaljik bir Küba esintisine sahip. Beyaz badanalı ve mavi damlı evler: Küba sokaklarında dolaşıyorsunuz izlenimi veriyor. Aslan, ejderha ve gerçeküstü mitolojik yaratıklar figürleriyle bezenen yapılar, Kafkasların sıra dışı mimarisini temsil ediyor.

Modern yapıların sıralandığı, sahil kesimindeki evlerde hakim renk: beyaz. Batum’u tanımanın en iyi yolu: geniş bulvarları ve caddeler boyunca uzun yürüyüşler yapmak. Parklarda, sabaha kadar süren, havuzlardaki su fiskiyelerinin dansını izleyebilirsiniz. Gündüz arzu ederseniz, Olimpik Buz pistinde, buz pateni yapmayı deneyebilirsiniz.

Yazının başında belirttiğim gibi, Batum’un simgesi manolya çiçekleri. Parfümden, ilaç ve temizlik sanayine kadar pek çok alanda kullanılan manolya çiçeğinin yanı sıra: kahve kültürüyle de ünlü Batum. Hemen her köşe başında bir kahvehane, kahve ve aksesuar satan dükkan ya da atölye var. Batum halkı için: kış ayları dışında yılın üç mevsimi, kapı önlerinde, sokaklarda ve kahvehanelerde, Karadeniz rüzgarı eşliğinde uzun kahve sohbetleri yapmak, yaşamın önemli bir parçası olmuş. Aromatik olanlardan, hot black’e kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre onlarca çeşide ayrılan Batum kahvelerinin sihirli bir zindelik verdiğine inanılıyor.

Görülebilecek yerler, şunlar:

saint andrew heykeli.1

SAİNT ANDREW HEYKELİ:

Heykel, Sarp’dan Batum şehrine giderken, Sarp sınır kapısı yakınındaki Sarp Şelalesinin yanındadır. Heykel: Gürcistan’a ilk gelen Hıristiyan olan Georgian’a ithaf edilmiştir. Heykel’in yeni evli çiftlere şans getirdiğine inanılmaktadır ve yeni evli çiftler tarafından ziyaret edilir. Heykelin hemen yanında şelale bulunuyor.

ganio apsaros kalesi.1    gonio asparos kalesi.1    gonio asparos kalesi.2

GONİO APSAROS KALESİ:

Gürcistan ülkesinin bu en eski kalesi, Batum şehrinin 12 km güneyinde, Çoruh nehrinin Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunan Gonio kasabasındadır. Kalenin isminin “Apsaros” isimli “Argonotlar” hakkındaki efsaneden geldiği söylenmektedir. Efsaneye göre: Kral Aeet’in oğlu Jason tarafından öldürülen Apsyrtus burada gömülmüştür.

Kale 1’nci yüzyılda Romalılar tarafından yapılmıştır. Ancak tarih boyunca birçok kez el değiştirmiştir. 1478 yılında Osmanlılar tarafından ele geçirilen kale, 1878 yılında yapılan Ayestefanos anlaşması ile Osmanlılardan çıkıp, Rusların eline geçmiştir. 1991 yılında Gürcistan bağımsızlığını ilan edince, kale, Gürcistan Acara bölgesinde kalmıştır.

Kalenin toplum sur uzunluğu 900 metredir. Surların yüksekliği ise 5 metredir. Başlangıçta 7 metre yükseklikte 22 kule varken, günümüzde bunlardan sadece 18 tanesi kalmıştır.

Bir söylentiye göre: Hz İsa’nın 12 havarisinden biri olan Aziz Mathias’ın mezarı buradadır. Mezarın çevresi, çevrilerek korumaya alınmıştır. Mathias, Gürcistan’da Hıristiyanlığı yayan ilk kişidir. Ayrıca, Gürcistan, dünya üzerinde Hıristiyanlığı kabul eden ilk devlet olarak bilinmektedir.

Buranın bir  diğer özelliği: MS 328 yılında, ilk sulama kanalları ve alt yapı çalışmalarının burada inşa edilmiş olmasıdır. Üstelik bu sulama kanalları çömlekten yapılmış ve yüzyıllardır sağlamlığını korumuştur. Kale içinde gezerseniz, çömlekten yapılmış sulama borularını görebilirsiniz.

Yine bir gelenek: yeni evli çiftler buraya gelerek su kuyusundan su içerler. Suyu, kuyudan damat çıkarır, ancak suyu damat’a gelin içirir.

Kale içinde yapılan kazılarda, birçok döneme ait paralar bulunmuştur. Bu buluntular, buranın uyun yıllar bir ticaret merkezi olarak kullanıldığını kanıtlamaktadır. Bu paralar, günümüzde müzede sergilenmektedir. Ayrıca yine kalenin girişindeki bir tanıtım levhasında: kaledeki arkeolojik kazılarda bulunmuş, Helenistik döneme ait bir altın at heykelinin, Batum Müzesinde sergilendiği yazılıdır.

Kalenin içinde: kivi, mandalina ve palmiye ağaçlarıyla süslü bir yürüyüş parkuru da var. Bunun dışında: üzüm bağından, mısır tarlasına ve lahana bahçesine kadar birkaç çeşit sebze ve meyveler, kalenin içinde sizi karşılıyor. Bunun dışında: arkeolojik çalışmalar da sürdürülüyor.

   orta camii.0   orta camii.1   orta camii.2

orta camii.3

ORTA CAMİSİ:

Caminin yanında veya kapısında herhangi bir aydınlatıcı levha bulunmuyor. Cami, Türk egemenliğinin hüküm sürdüğü yıllarda yapılan 3 camiden günümüze ulaşan tek camidir. Diğer camilerin ortasında olduğundan Orta Cami diye isimlendirilmiştir.

Batum Valide Sultan Camii de denilmektedir. Caminin Acara Beyi Haşimoğlu Aslan Bey tarafından, 2 laz ustaya 1866 yılında yaptırıldığı bilinmektedir. Daha fazla ayrıntılı bilgi yok. Çünkü kominizm döneminde, burada bulunan ibadethaneler kapatılmış ve arşivleri yok edilmiştir.

Özellikle ahşap iç mekan büyüleyicidir. Ahşap işçiliği yanında, ahşabın boyanması da ilgi çeker. Gürcistan’da Acaristan Özerk Cumhuriyetinin eski lideri Aslan Abaşidze’nin Moskova’ya kaçmasının ardından 12 yıl aradan sonra hoperlörle ezan okunmuştur. Ancak, Batum Camiinde, Rusta döneminden bu yana, sadece iç ezan okunmaktadır. Batum şehrindeki Hıristiyanların şikayeti üzerine böyle bir karar alınmıştır. Cami: Acara Devlet Müzesi tarafından koruma altına alınmıştır.

Caminin çevresi tam bir Türk bölgesidir. Türk lokantaları, marketler, kasaplar, bakkallar ve oteller bulunuyor. Burada, birçok kişiyle Türkçe konuşabilirsiniz.

ACARA DEVLET MÜZESİ:

Burada: Acara hakkında, etnografik ve tarihi bilgiler almak mümkün. Dört katlı, geniş ve son derece iyi düzenlenmiş müzede: 150 bin obje sergileniyor ve arşivlenmiş durumda. Doğa Müzesi de, aynı çatı altında. Burada: Karadeniz’de 147 tür balık çeşidi bulunduğunu ve 200 metre derinliğin altında yaşam bulunmadığını öğreneceksiniz. Ayrıca: Çoruh nehrinin denize döküldüğü yerde yapılan islah çalışmaları anlatılmış.

Evet, müze geçen yıllarda, 100 yaşını kutlamış ve bunun şerefine, bahçeye: Gürcü balıkçılar tarafından avlandığı söylenen bir balina iskeleti konulmuş. Müzeye: devlet müzesi statüsüyle birlikte, 2005 yılında, tarihçi ve etnograf Khariton Akhvlediani’nin ismi verilmiş.

   botanik bahçesi.1   botanik bahçesi.4

BATUM BOTANİK BAHÇESİ:

Şehir merkezinden 8-10 km uzaklıktadır. Buraya minübüslerle gidebilirsiniz. Dünyanın ikinci büyük botanik bahçesidir. İncil sayfalarında geçen Eden’in gerçek bahçesine benzetilmektedir.

Botanik bahçesi 1912 yılında ünlü botanikçi ve coğrafyacı Andrey Krasnov tarafından kurulmuştur. Güneydoğu Asya’da kendisinin liderliğindeki iki büyük seferde getirilen fidelerle kurulmaya başlanmıştır.

Dünyanın en nadir, tuhaf ve güzel bitkilerinden örnekler toplanmıştır. 2000’den fazla ağaç türü vardır. Bunlardan sadece 104 tanesi Kafkaslarda yetişmektedir ve diğerleri dünyanın çeşitli yerlerinden getirilmiştir.

Bahçe 111 hektardır ve Doğu Asya, Kuzey Amerika, Yeni Zellanda, Güney Amerika, Himalayalar, Meksika, Avustralya ve Kafkas nemli subtropikal olmak üzere 9 fito coğrafi bölgeden filora içermektedir.

Bütün parkı gezmek yaklaşık 2 saati alıyor. Özellikle manolya ağaçları muhteşem güzelliktedir. Bir de “küstüm çiçeği” yani “mimoza” yı görmenizi öneririm. Bu çiçek, dokunduğunuzda kapanıyor.  Ayrıca: binlerce ladin, okaliptüs, köknar, çam ve pavlonya, sakura gibi bitkiler görebilirsiniz.

Bahçe yürüyerek ya da kiralanan araçlarla gezilebiliyor. Bir de telesiyej var, ancak bu telesiyej bakımsız, gittiğinizde çalışır bulurmusunuz bilmiyorum. Ancak parkın büyüklüğü gözünüzü korkutmasın, yürüyüş yollarını gayet güzey yönlendirmişler.

Binlerce ladin, okaliptüs, köknar ve çam. Bunların dışında: Pavlonya, sakura gibi bitkiler de görebilirsiniz.

 

BATUM DEVLET PARKI-MİLLİ PARK :

Karadeniz kıyısında bulunuyor. Bir binalar tarlasına benzeyen kentin ortasında, yemyeşil bir ada gibi. Kentte: taçsız kral olarak nitelenen şair İlya Çavçavadze ile Gürcü yazar ve devlet adamlarının heykellerinin süslediği park: uzun yürüyüş parkurları, plajları ve sahil kahveleriyle, dev bir gezi alanı. Parkın bitişiğindeki Batum Üniversitesi ise, Çarlık Rusya’sının mirası.

Bu arada: parkın içinde: dolpinarium (yunus gösteri merkezi) var. Ayrıca: Akvaryum (15 orta boy akvaryum ve 1 büyük havuzun içinde, birçok deniz canlısı bulunuyor), lunapark (ufak ama kesinlikle eğlenceli bir yer) ve hayvanat bahçesi bulunuyor. Akvaryum yapısı, dışarıdan hayli heybetli görünüyor. Duvarlarında kalmış belli belirsiz resimlerden ve kabartmalardan, ortadaki büyük havuzda, yunus şovlarının yapıldığını anlayabilirsiniz. Günümüzde, bu havuz kurumuş, boyalar dökülmüş, resimler sökülmüş. Yine de, balıkların sergilendiği, kapalı akvaryum kısmı gezilmeye değer. Yukarıda söylediğim gibi, kapalı kısımda, yan yana, pek çok akvaryum içinde çeşitli balıklar var. Tabii söylemeye gerek yok. Bütün akvaryumların camları pislikten kararmış, suları ise neredeyse yosundan yemyeşil olmuş. Ancak balıklar hallerinden pek şikayetçi değiller gibi. Çünkü, özellikle köpek balıkları, bütün o olumsuz şartlara rağmen, o kadar büyümüşler ki, inanamazsınız.

 

ESKİ POSTANE BİNASI:

20. yüzyılda yapılmasına karşın, Gürcü mimari karakterini yansıtması açısından ilginçtir. Yörenin karakteristik yapılarından biri. Kentin iki merkez caddesi olan: Baratashvili ve Abashidze caddelerinin kesiştiği noktada yükseliyor.

VİRGİN MARY KİLİSESİ:

Bu görkemli kilise, Batum şehrinin panoramasında hemen fark edilmektedir. Bu dini yapı, oldukça trajik bir tarihe sahiptir. Çünkü Sovyet döneminde çok sıklıkla yeniden inşa edilmiştir. İlk olarak 1898-1903 yılları arasında inşa edilmiştir. Bazen yanlışlıkla bir Ordodoks kilisesi olarak kullanılmış ve neredeyse hiç kimse başlangıçta bir Katolik kilisesi olarak inşa edildiğini hatırlamamıştır. Rus İmparatorluğu tarafından buradaki Katolik kilisesi inşa edildiğinde, çoğunluğu Katolikliği savunan, farklı ulusların temsilcileri buraya akın etmiştir. 19’ncu yüzyılda, Batum şehrinde hiçbir Katolik tapınağı bulunmadığından, bu  dinin temsilcileri, burada bir kilise inşa ettirmek için yetkililere başvurmuştur.

Tapınağın yapımında zengin petrol üreticisi Stefan Zubalashvili’nin katkısı çoktur ve tapınak 1902 yılında tamamlanmış ve 1903 yılında kutsanmıştır. Gotik tarzda inşa edilen kilise, Gürcistan ülkesinin en güzel kiliselerinden birisidir. Ana girişin iki yanında da havariler görülür. Ancak günümüzde, bu heykellerin kimlere ait olduğu tartışmaları sürmektedir. Kilisenin eşsiz özelliği: Fransız Gotik mimarisinin en güzel örnekleriyle rekabet edebilecek güzellikteki, büyük vitray pencereleridir.

BATUM LİMANI:

Limanın önemi, doğal bir liman olması ve Karadeniz ticaretinde, önemli bir rol oynaması.

Kendin turistik merkezi konumunda. Burada, yıl boyu kahve tiryakileri, sokak müzisyenleri, şairler ve balıkçılar var. Rıhtımda, sokak aralarında, ya da kentin herhangi bir köşesinde, kulaklarınıza, mutlaka çalınacak bir akerdeon tınısı gelecektir.

ALTIN POSTLU KOÇ HEYKELİ:

Evet, şehrin hemen merkezinde, gökyüzüne yükselen bu heykelin bir hikayesi var. Altın postlu koç heykeli; gücü, sonsuzluğu, egemenliği ve dünya liderliğini sembolize ediyor. Kim bu altın postlu koç’u yenerse: dünyayı yöneteceği söyleniyor. Antik dönemde, hatırlayanlarınız olabilir: Yunan kolonilerinden, Ege denizinden yola çıkan bir kısım Yunanlı, bu postu aramak üzere, bölgeye gelirler ve hatta buraya gelirken de, Trabzon Yoson Burnunda, bir kilise inşa ederler, bu kilise günümüzde de büyük bir ziyaretçi çekmektedir.

Evet: bu altın postlu koç efsanesi, günümüzde de büyük inanır topluluğu çekmektedir. Hatta: Amerika ve Rusyanın, altın postlu koçu yenerek, dünya egemenliğini ele geçirme düşünceleri sonucu, Gürcistan’a yardım yaptıkları düşünülebilir.

avrupa meydanı.1

 

PİAZZA MEYDANI:

Batum şehrinin en güzel yerlerinden birisidir. Ancak adında anlaşılacağı üzere, İtalyan sistemi, Gürcistan için biraz uyumsuzluk göstermektedir. Yani, İtalyan mimari stili kullanılarak yapılmıştır. Türünün tek örneği olan mozaik ve vitray sanatı ilgi çekmektedir. 2010 yılında tamamlanan meydanın baş mimarı Vazha Orbeladze’dir. Estonyalı sanatçı Dolores Hoffman, meydanın benzersiz vitray pencerelerini tasarlamış ve yaratmıştır. Meydan’daki en büyük figüratif mermer mozaik sanatının yapımcısı: Gürcü tasarımcı Natalia Amirejibi de Pita’dır.

Meydan yaklaşık 5700 metre karelik bir alanı kapsıyor ve burada bir otel, birkaç restoran, bir kafe ve bir pub bulunuyor. La Brioche denen mekanda, canlı müzik yapılıyor. Meydan, genellikle Batum şehrini ziyaret eden dünyaca ünlü müzisyenlerin konserlerine ev sahipliği yapıyor.

alfabe kulesi.1   alfabe kulesi.2    alfabe kulesi.3

ALFABE KULESİ-ALPHABET TOWER:

Batum şehir merkezinde, Miracle parktadır.

Gürcü alfabesi, 5’nci yüzyıl sonlarında yapılmıştır. Modern versiyon ortaya çıkmadan önce, birçok değişiklik yapılmıştır. Burada, dünyadaki 14 yazı sisteminden biri olan Gürcü alfabesi görülür.

Kule: Gürcü alfabesine adanmıştır. 2012 yılında İspanyol mimar Alberto Domingo Cabo tarafından yapılmıştır. 130 metre yüksekliktedir. Bir “DNA” şeklinde, demir konstrüksiyondur. Kulenin ilk yapılışında üstünde bir restoran ve gözlemevi yapılması planlanmışsa da daha sonra kapanmış olup, geleceği belirsizdir. Kuleye, bir asansörle çıkılmakta ve Batum ile Karadeniz’in panaromik manzarası izlenmektedir.

ali ve nino.1   ali ve nino.2

ALİ VE NİNO HEYKELİ:

Ali ve Nino hareketli heykeli, Batum şehrinin en şaşırtıcı ve unutulmaz mekanlarından birisidir. Heykel uluslararası sonsuz sevgi ve anlayışı tasvir etmektedir. Azerbaycanlı bir yazar olan Kurban Said tarafından yazılan ünlü “Ali ve Nino” romanından esinlenilerek yapılmıştır. Kitap ilk kez 1937 yılında, Avusturya’da Almanca olarak yayınlanmış ve o tarihten sonra 32 farklı dile tercüme edilmiştir. Müslüman bir Azerbaycanlı erkek Ali Servansir ile bir Hıristiyan Gürcü kızı olan Nino Kapiani arasındaki sevginin hikayesi anlatılmaktadır. Roman, Birinci Dünya Savaşı yıllarındaki Kafkaslar ortamını yansıtmaktadır.

8 metre yükseklikteki heykel, bir adamın bir kadının heykelidir. Gürcü sanatçı ve heykeltıraş Tamar Kyesitadze tarafından yapılmıştır. Heykel 2010 yılında yapılmış olup, Avrupa ve Asya arasındaki sevgi ve aşkın sembolü olmuştur. Yaklaşık yarı şeffaf olan Ali ve Nino’nun çelikten yapılmış figürleri, yavaş yavaş birbirlerine doğru ilerliyorlar ve bir an tek parça oluyorlar. Bu nefes kesen süreç, her 10 dakikada bir tekrarlanıyor.

avrupa meydanı.1

AVRUPA MEYDANI-EUROPE SQUARE:

Batum şehrinde kaldığınız sürece,  defalarca buradan geçeceksiniz. Şehir merkezinin en güzel yerlerinden birisidir. Buranın ismi: Batum’un Avrupa Bölgeler Meclisine katılmasından geliyor. Gürcistan’ın Avrupa’ya yönelik özlemini vurguluyor.

Burada: meydanın ortasında Avrupa dünyasının eski Gürcü dünyasıyla bağlantısının sembolü olan “Medea Heykeli” bulunuyor. Meydan, gerek turistler ve gerekse yerli halk arasında popüler bir alandır. Meydanda restore edilmiş cephelerin ve modern mimarinin enfes birleşimi görülüyor. Yine bu meydanda: çeşitli konserler yapılmaktadır. (Jose Carreras, Andrea Bocelli, Bueno Vistal Social Club ve diğerleri gibi) 2011 yılında Enrique Iglesias konserinde, meydanda 50 bin kişinin bulunduğu söyleniyor. Yılbaşı kutlamaları da burada yapılıyor. Medea heykelinin hemen yanında bisiklet kiralama noktası vardır.

altınpost heykeli.1   medea anıtı.1   medea anıtı.2   medea anıtı.3

medea anıtı.4   medea anıtı.5

MEDEA HEYKELİ:

Medea: Kafkasların mitolojik yüzüdür. Medea ve Jason, Argonauts efsanesinin figürleridir. Efsane: MÖ 3’ncü yüzyılda Rodoslu Apollonius tarafından yazılmıştır.

Prenses Medea: Yunan mitolojisinde bugünkü Batı Gürcistanda Kolkheti (Colchis) Kralı Aeetes’in kızıdır. Çoğu hikayelerde büyücü olarak bilinir ve genellikle Tanrıça Hecatenin bir rahibesi ya da cadı olarak tasvir edilir. Kendisi Circenin yeğeni, Güneş tanrısı Heliosun torunu ve daha sonra kahraman Jasonun eşidir. Corinth kralı Creon, kızı Glaucei Jasona sununca: Jason Medea’yı terk eder ve Medea, kocasının ihanetine karşılık, intikam için çocuklarını öldürür. Mitolojik hikayede: Jason’un efsanevi “Golden Fleece” yani “Altın Post” u çalmasına yardım etmiştir. Buradan anlaşıldığına göre: Kolkitian halkı: Avrupa’da bilinmeyen dönemde, metallerin ergitilmesi ve dökülmesi konusunda uzmandır. Bu durum, yani halkın bu özelliği, altın dahil doğal kaynakları aramak için, buraya, krallığa seyahat eden Jason ve Argonotlar gibi Yunan tüccarlarının ve maceraperestlerinin ilgisini çekmiştir.

Koklhi halkı, bu altın postu oluşturmak için ilginç bir yol kullanmıştır. Bir koyun postu, ahşap bir desteğe tutturulur ve dağdan hızla akan bir akarsuya asılarak bırakılır. Akarsu içindeki altın parçacıkları, koyun postunun yünü içine toplanır. Daha sonra bu post, sarsılmadan ve taranmadan kuru bir ağaca asılır. Altın toplamak için kullanılan bu yöntem, Jason efsanesi ve altın arayışında kullanılan keçe ve benzeri tekniklerin esasını teşkil etmiştir.

Davit Khmaladze tarafından yapılan heykel, 2007 yılında açılmıştır.

boulevard parkı.2    boulevard parkı.1   boulevard parkı.4   boulevard parkı.3

boulevard parkı.5

BATUMİ BOULEVARD-SEASİDE PARK:

Burada: alışveriş, yürüyüş ve hatta yüzme molası verebilirsiniz. Burası, sahil şeridinde, sahil boyunca yeşil alanı bol bir yerdir. Çocuk parkından, konser alanına kadar pek çok aktivite vardır. Parkın içinde: buzdolabı süsü, su, hediyelik eşya satan seyyar satıcılar bulunuyor. Türk parası alıyorlar. Şehrin en işlek plajı buradadır ve ayrıca yine park alanında pek çok şirin heykel bulunuyor.

Gelelim buranın yapılış hikayesine: Batum bölgesi valisi tarafından deniz kıyısı yanında bir park oluşturmak üzere, 1881 yılında bir Alman bahçevan atanmıştır. Günümüzde, Batum Bulvarının uzunluğu yaklaşık 7 km kadardır. Yaklaşık olarak eski ve yeni bulvar olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Park alanında: orjinal ve modern heykeller, tezgahlar ve havuzlar bulunuyor. Yaz sezonu boyunca: sahil kafeteryalar, restoranlar, plaj barları ve kuluplerle doludur. Sezon dışında ise, sadece güzel deniz kıyısı bulunuyor. Günün herhangi bir saatinde, sabah veya sıcak bir öğle saatinde burada yürüyüş yapabilirsiniz. Ancak buraya özellikle gün batımı saatinde gelmenizi öneririm. Çünkü güneş, denizin hemen üstünde batıyor ve görüntü muhteşemdir.

astronomik saat.0

ASTRONOMİK SAAT-ASTRONOMİC CLOCK:

Prag ve Venedik şehirlerindekine benzer astronomik saat, Gürcistan Ulusal Bankasının eski binasının kulesine yerleştirilmiştir. Tam ve yarım saatlerde, melodik bir zil sesi duyuluyor. Günün saati dışında, burada astronomik bilgiler de gösteriliyor. Güney ve ay, ayın evreleri, meridyen ve ufuk yerleşimi bilgileri görülüyor. Ay, dünyanın döngüsünde önemli rol oynadığından, astronomik saatten elde edilen bilgiler, sadece ilginç değil aynı zamanda yararlıdır.

chacha kulesi.1

CHACHA KULESİ:

Çaça kulesi olarak da bilinen kule: Batum şehir merkezinde erken 20’nci yüzyıl binasının bir kopyasıdır. Ünlü Gürcü üzüm votkası “Chacha” her 10-15 dakikada bir dökülüyor. Kule 25 metre yüksekliktedir. Ana kubbe 25 metrelik bir yüksekliğe ulaşır. Diğer kubbeler 5 metre yüksekliktedir. Kulenin 18’nci metresinde bir saat vardır. İnşaat, özel olarak yerleştirilmiş, duyusal ekipman yardımı ile içeceğin aktığı 4 bölümle çevrilidir.

 

 

 

 

“Gürcistan, Batum” üzerine 66 yorum

 1. Batum’u ve Gürcistan’ı merak ediyorum ve oraya bir seyahat yapmak istiyorum. Dedemin geldiği yer.Ancak orada savaş koşulları beni korkutuyor. Bana türkçe bilen ve bana rehberlik yapacak birinin adı ve e-posta adresi ile telefon numarasını verebilirmisiniz?

 2. anlatılanlara göre resmen imrendim şehre keşke birgün gelebilsem ucuz olsa bile keyifli bir yere benzio.. ben denizlide ikamet etmekteyim keşke bir fırsatım olsada oralarda bir iş bulabilsem tam bnm istediğim şekilde bir şehir…

 3. heryerın oldugu gbı gorcıstanında olumsuz yerlerı ınsanları vardr ama butun bunlara butun gurculere maal etmek dogru deıl bızım turkıye cokmu sutten cıkmıs ak kasık…ımkanı olan mutlaka gıtmelı rehberede gerek yok ınsanları sıcak kanlı yardımcı oluyorlar herkeze ellernden geldıgı kadar…ve orayı kımse fuhuş memleketı olarak gormesın kesnlıkle anlatılanlar gbi deıl…halk sadece ozgurlugu sevıyor bu…hırsızlıga gapsa ugusturucuya gelınce turkıyede oldugu kadar korkanlar tr dede yasamasn ozamn…

 4. TRabzon’da olduğum zaman o taraflara gitmeyi düşünüyorum Nasılsa Shota Alveladze’ nin Memleketi 🙂 ..

 5. TRabzon’da olduğum zaman o taraflara gitmeyi düşünüyorum Nasılsa Shota Alveladze’ nin Memleketi 🙂 ..

 6. ben bir kaç ay önce gittim erçekten çok güzel biryer.. Türkiye’den çıktığınız hemen anlaşılıyor.. biz 3 arkadaş gittik, giderken tereddütlerimiz vardı savaşla ilgili ama güvenlik bakımından hiç problem yaşamadık. gece 12 yi geçmişti vakit yinede sokaklarda gezdik dolaştık.. bi problem çıkacağını zannetmiyorum.. gerçekten tavsiye ederim. ben bu yaz bir kez daha gitmeyi düşünüorum…

 7. Yorumları okuyunca bayağı meraklandım.Ben de bir gürcüyüm.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım bundan da gurur duyuyorum.Nasipse bende oraları görmek istiyorum.herkese selam

 8. geçen hafta batumdaydım yazıdaki ayrıntılar çok iyi. durum burda yazandan daha olumlu. kesinlikle tavsiye ederim. yazın gidin vede batumu 1 günde gezmek imkansız. otellerin fiyatı artmış. onun dışında anlatılanlar eksiksiz teşekkürler…

 9. merhaba ben batuma 8 kez gittim süper bir yer bence ben çok beyendim oraya gitmek isteyen arkadaşlar inanın güvenlik ve lisan problemi hiç yok gece saat 4 de ben çok rahat ara sokaklarda bile çok rahat gezebiliyorum kendi ülkemden daha rahat güvenli ve sevimli bir kent yeşili ve denizi ve tarihi sevenlerin mutlaaka gezmesini önerim

 10. batuma gıttım guzel ama bızım turkler orayı pahalı etmiş artık eskısı gıbı deyıl taylant daha guzel daha ucuz

 11. Batumdan yeni döndüm..Dikkati çeken en mühim turistik özellik döviz bozdurmakta çektiğiniz zorluk, lisan problemi, şehir içi rehberli turların olmaması…Mesela lokantalarda sofra donatmakta müthiş zorluk var…En lüks lokantada bile ingilizce bilen yok..Yerel gürcü yemeklerinden bir sofra kurayım diyorsunuz bir kelime bilmeyen garsonlarla karşılaşıyorsunuz..Lazuri restoranda , şayet tur getirmiş olan bir türkle karşılaşmasaydık haçapuriden başka birşey yiyemeyecektik..Sputnik otelde ingilizce bilen birtek kişi yoktu..Bir tanesine, ingilizce gürcüce lügatın yok mu dedik, cevap var ama evde oldu,..

 12. Ay sonunda ailemle birlikte aracımla karadeniz turuna çıkıyorum
  Batuma geçmeyi planlıyorum aracımla batuma geçebilirmiyim ?
  Batuma geçmek için vize yada pasaport çıkartmam gerekiyormu ?
  PAsaporsuz geçebilirmiyiz ?
  Ben ticaretle uğraşıyorum eşim devlet memuru.

  Aracım 2005 model Landrover Freelander LPG taktırdım ve araç annemin üzerine, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsanız sevinirim
  Saygılar.

 13. Kemal Kardeşim aracınız annenizin üzerine ise hem türkçe ve gürcüce yurt dışına çıkabilir vekaleti alacaksınız veya kendi üzerinize satış yapacaksınız.Ayrıca 1 haziran dan itibaren Pasaport kalkamadı kimlik ile geçiş hala aktif değil.Ne zaman açılacağıda belli değil diye bilgilendirildim.Herkese Saygılar.

 14. batumda yasıyorum tıcaretle uğrasıyorum 20 yıl onceki turkıyrdekı ev pansiyonculuguyla tyatil yapmak ısteyen gelsin yoksa bizm ulkemizdeki lux tatil anlayısını beklerseniz hayal kırıklıgı yasarsınız 2. gun sıkılır donersınız

 15. Gürcistana özel araç ile geçişte araç belgeleri (Triptik vs.) ve Uluslararası ehliyet isteniyor mu? Bir de Gürcistan için kaza sigortası gerekiyor mu?

 16. batuma gitmek istiyorum pasaportum yok… türk lirası geçerlimi? nerde kalabilrim ucuz bir yer varmı?

 17. Merhaba;
  Bir kaç motosikletli arkadaşımla 23 Temmuz 2011 çıkışlı bir haftalık Gürcistan seyahati planlıyoruz. Ülkenin genel yol durumu nedir? Konaklamalarda motosikletlerimizin güvenliği nasıldır? Yollarda hız denetimi varmı? Bir haftalık gezi planımıza nereleri dahil edelim?
  Teşekkür ederim.

 18. son 3 yıldır gürcistan a gidip gelmekteyim 20 defa oldu sanıyorum alkollü araç kullanmazsanız polisle başınız derde girmez istediğiniz otelde kalabilirsiniz ama özellikle ………. otel türkler için ideal güvenlik sorunu yok özellikle işletmecileri yüksel ve hikmet beyler size yardımcı olacaklardır.Restoran dan batum u ve denizi seyredebilirsiniz BA YRAM bey yemek konusunda sizi rahat ettirecektir.SELAHATTİN baba her konuda size yardımcı olacaktır kendinizi evinizde gibi rahat hissedeceksiniz özellikle yorgunluğunuz için bayan İNGA masajıyla sizi dinlendirecektir.

 19. batuma kısaca gürcistana gönül rahatlıyla gidebilirsiniz.
  türkiyeden bir farkı yok. polis görmessiniz gümrükte güleryüzle karşılıyorlar. cogunlugu türkcede biliyor her tarafta türk lokantaları ve otelleri vardır.

 20. arkadaşlar 01.10.2011 tarihinde Tiflis,Kutaisi,Batumdaydım. denildiği gibi Pasaportsuz geçiş yok.Yeşil pasaportun dahi olsa yurtdışına çıkarken çıkış parası 15 tl ödüyorsun. Kesinlikle denildiği gibi ucuz değil bilakis Ülkemizle kıyasladığımızda pahalı.1 dolar 1.650 TL.aynı tarihte bizim ülkemizde 1 dolar 1.870 TL.Yakıtdada fazla bir fark kalmamış.3.dünya ülkesi dediğimiz ülke bizi geçmek üzere arkadaşlar.saygılarımla.

 21. altı aydır batumdayım benim gördüğüm Türkiyeden daha güvenli ve özgür herkes 100-200 lari gibi bir paraya çalışmasına rağmen azla mutlu olmasını biliyorlar.. bunun yanında araba için hiçbir zorunlu sigorta yok sadece ruhsat yeterli ehliyetiniz geçiyor.. şunu belirtmem gerekir sigara petrol dışında kesinlikle ucuz bir şehir değil. yemekler türkiyeden pahalı.. giyim elektronik genelde yurtdışı kaynaklı olduğundan oldukça pahalı gıda da keza öyle.. kiralar 100 metrekare eve 500 lari isiyorlar ki az değil..

 22. bende 20 kasım gibi gitmeyi düşünüyorum tiflis ve batumu gezicem bide kazbegi dağına çıkmayı düşünüyorum orada araç kiralıya bileceğim biyer varmı ayrıca hırsızlık ve gasp türü olaylar yaşanıyormu bana yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

 23. bişey daha öğrenmek istiyorum oraya giderken tl ilemi gidiyim yoksa yanıma dolarmı alıyım arkadaşlar

 24. 2012 temmuz ayında batum ve tıflıse bır gezı yapmayı dusunuyorum.acaba batumda ve tıflısde ekonomık olarak kalabılecegım temız bır motel veya ev pansıyon bulabılırmıyım benı bılgılendırırsenız memnun olurum

 25. batum veya tifliste, konaklamak için ev pansyonluğu varmı acama, ev pansiyonculuğu varise, güvenirliği ve fiyatları hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim, SAYGILARIMLA….

 26. Ya günlük kiralık evler yok mu Gürcistan’da? Varsa çok iyi olur. Bilen var mı ?

 27. günlerdir netten batumu araştırıyorum. memur maaşı 100 lari ise orta oteller nasıl 40 lari oluyor. tifliste ucuzu 60 lari üstü.Biri ucuz der digeri pahalı. 3. dünya ülkesi nasıl pahalı olur onuda anlamadım.türkiyede asgari ücretin 1/7 ile yani 100 tl ye çok güzel oteller var. ama batumda en ucuzu memur maaşının yarısımı. taksi ücreti 1/5 i 20 lari mi. arkadalar yakın zamanda giden biri durumu anlatabilirmi?

 28. abdullahın dedigine katılıyorum nasıl 100 lari olan memur maasında 50 lari otel turistemi öyle acaba güvenilirlik ne durumda bilen varsa yardımcı olsun

 29. bu yaz batuma gelmeyı dusunuyorum otel fıyatlarından en uygunu turk lırası olarak ne kadar ayrıca rehberlık sorunu yasarmıyız bu konuda bılgı alabılırmıyım

 30. ben sınırın hemen yanında oturuyorum..k.paşada.yanınıza sadece kimlik kartınızı almanız yeterli..kapıdan girmeden 1 tl veriyorsunuz.size kağıt veriyor..türk tarafı mühürlüyor.gürcü tarafında bilgisayar kamerası ile
  resminizi çekip geçiyorsunuz..çıkışta taksi diye israr edenlere aldırmayın..hemen önünüzde beyaz dolmuş minübüsler var.1 lariye,ileriye doğru ilerleyin yarım saatte bir büyük otobüs gelir.1 lari verin size 2 bilet verir.arabada ki cihaza okutun..ha sınıra girmeden lari alın..10 lari ortalama 9 lira..genelde az da olsa türkçe bilirler..batuma gelmeden gönye plajı ve kalesiyle ünlüdür..otelleri 60 tan başlar lariya kadar var..gönyede yazın hemen hemen her evin odaları ayrı ayrı kiralanır..ortalama 50 lari. arabanızla gelirseniz..benzin bedevaya yakın..deponuzu fullersiniz..trafik kuralları çok katı..şerit ihlali veya emniyet kemeri gibi küçük hatalarda bile cezası çok ağır..dikkatli olmak lazım..ama yinede güvenli ve sorunsuz..

 31. merak ettiğim husus karavanla konaklıyacagımız kampigler varmı varsa güvenlimi ihtiyaçlarımız karşılana bilirmi bu sorum tüm gürcistan geneli içindir saygılarımla.

 32. az önce batum dan geliyorum oranın yahşi madam çok harika ve enterasan insanlar resimdeki görüntüleri hiç göremedim

 33. ben batuma ticari amaçlı gidip gelmek istiyorum bu mümkünmü.mümkünse neleri
  getirip gütüre bilirim..saygılarımla

 34. Trabzondayim. Ama yanımda kimlik yok, ehliyet ile geçiş yapabilir miyim? Malum TC NO üzerinde yazmıyor, teşekkürler …

 35. merhabalar.gunubirlik geciste pasaportla gecmek istedigimizde yurtdisi cikis harcini yatirmak yeterli olur mu? pasaportuma yurtdisindan getirmis oldugum cep telefonu isletmek istiyorum, trabzondan batum a gunubirlik gitmek cozum olur mu diye arastiriyorum.

 36. arkadaşlar ben gecen pazartesi gittim gürcistana çok güzel gezilecek bir yer tavsiye ederim kimlikle rahatlıkla ğecebilirsiniz arkadaşlar sadece benzin ucuz arkadaşlar diğer herşey pahalı özellikle gıda ürünleri ayrıca arkadaşlarında dediği gibi ordaki insanların çogu türkçeyi biliyo oranın yerel halkının çoğu hopalı iranlı rus

 37. gürcistanın gümrük mevzuatını bilen var mı? yurtdışından türkiyeye getirtemediğimiz şeyleri gürcistan vasıtası ile getirtebiliriz. örneğin türkiyede 75 dolar üstü kargo gümrükte kalıyor. parfüm, makyaj malzemesi geçmiyor.

 38. gürcistandan geleli bi kac gün oldu anlatıkları gibi bir yer degil cekinecek korkacak bir durum söz konusu degil gercekten gezmeye deger bir yer şiddettle tavsiye ediyorum gidecek olanlara yada gitmeyi planlayanlara. diger bi konuda isteyen arabasıyla gider isteyen ucakla isteyende kara yoluyla. kendi arabasıyla gitmek isteyenlerede tavsiyem gitsinler pasapot gerek degil sadece arac ruhsatı olsun yeter şimdinen iyi gezmeler ben tekrar gidecegim resmen aşık oldum ben gürcistana…

 39. iyi günler herkese ben yorum yapmaktan ziyade soru sormak istiyorum gürcistanı kendi özel aracımızla gezerken kamp kurabilecegimiz park alanları kampikler varmı güvenli olurmu
  kamp çadırı açma şansımız varmı
  böyle bir geziyi onaylarmısnız.

 40. ben şuanda batumdayım çok güzel gezilmeye değer bi şehir özellikle bulvar parkı muhteşem elinizde şarabınızla sahil boyu dolaşıyorsunuz bu mevsim biraz hareketsiz bi şehir ama yılbaşında muhteşemmiş. özellikle yazları harika oluyormuş son yapılan oteller ve çevre düzenlemeleri ile dahada güzelleşeceğini düşünüyorum öz. bikaç yıl sonra burası muhteşem olur. gezmek amacı ile gelmek isteyenlere batumu öz. yaz aylarında ve yılbaşında gelmelerini tavsiye ederim. artık görcistana geçişler çok kolay tc kimliğiniz ile (sadece nüfus cüzdanı kabul ediyorlar ehliyet vs kabul edilmiyor) 1 tl karşılığında geçiş yapıyorsunuz. aslında ucuz bi şehirmiş ancak son bikaç yıldır giderek pahalılaşıyor sigara türkiyedekinin 1/3 fiyaında benzin yarı fiyat, alkol yarı fiyat diğer şeyler türkiyeden daha pahalı herkese tavsiye ederim

 41. evet,anlatıldıgı gibi coooooooook guzel bir sehir,ancak birsey eklemek isterim,yemekler sahane,tavsiye ederim

 42. gezip görenlere ve yorum yapanlara çok teşekkürler.Fakat sık sık batuma veya siflise giden ve gezen birisinin oralardaki özellikle konaklama ve yeme-içme fiyatlarının ne kadar olduğunun bildirmesi çok daha önemli olacaktır.Hadi bu özellikte birisi zaman ayırıp kısaca çeşitlilikten ve fiyatlarından bahsetsin…

 43. merhaba bn bşi sormak istiyorum orda yabanci dil eğitimi almak istiyorum bilen lütfn bna bilgi verebilir mi hangi dilleri öğrenebilirm tşkkür edrmm 🙂

 44. yardmcı olun lütfennn…kiralık arabaylan gidilirmi güvenlimi kız arkdasımla gitcem nekadar para almam lazım yanıma…türk parası ve dolarr nekadar olmalı

 45. sizce yatırım yapılacak bir yermi batum….. yani biz türkler açısındann ?

 46. arkadaşlar şubat 2012 de gittim. güvenilir ve hoş bir şehir yatırıma da müsait.

 47. mrb ben oralara gelib park acmayı duunuyorum orada ştd acıp 10 tane tır alacagım bana lokanta konusunda yardımcı ola bılırmısın tşk ederım

 48. ben de gidip yerleşmeyi dusunuyorum. az sermaye ile ne iş yapılabilir? ev kiraları ne kadar?

 49. memur maaşı 200 dolar olan bi memleket baya fakir sanırım ne tür bi yatırım yapılabılınecegı gıdıp görmeden olmaz bence .en guzelı ıthalat 30 yıl oncesı turkıyesı gıbı

 50. Batuma dün gittim geldim. Fiyatlar söylendiği gibi ucuz değil. Taksiye binersin 3 kilometrelik bir mesafeye senden 15 lari yaklaşık 18 tl para alırlar. Geleni geçeni uçanı kaçanı keriz yerine koyuyorlar. Türklere özel bir indirim yok aksine Bindirim var. Türk olduğunu bilmedikleri zaman her şey daha ucuz oluyor. Ordakilerin çoğu türklerden pek hoşlanmıyorlar. yolunacak kaz gibi bakıyorlar. Her şey Turist hesabı yürüyor. Sınır kapısında uzun uzun kuyruklar var. Batum gerçekten güzel ama bu güzellik için insan kendini bu kadar yıpratırmı diye sormalı

 51. 2012 martından bu yana ortalama her hafta günü birlik gittim, vizesiz gidiliyor çıkışlarda freshoptan tiryakiler için iyi oluyor sınırlı miktarda sigara ve içki alınabiliyor öyle yazılanlar gibi 3 gün kalmaya gerek yok, yaz başı ailemlede gittim, günü birlik gidip döndük, aracımızla kapıya kadar gidip daha sonra kapıdan taxi tutup bizi akşama kadar gezdirdi, verdiğimiz ücret 50 dolar olmuştur,toplamda gidiş geliş 5 kişilik bir ailenin masrafı çok cüzi bir rakam olmuştur, değişiklik isteyenler için çok güzel bir fırsat gerçekten, ben trabzonda yaşıyorum ama fırsat buldukça arkadaşlarımla gidip geziyorum bahsedilen botanik bahçe gerçekten çok güzel ama girişleri kişi başı 6 lari ayrıca aracın park ücreti de 5 laridir, yemek sorunu hiç yok türk lokanataları bolca mevcut fiyatlar burası gibi aç kalınmaz yani, ucuz olarak sigara içki ve petrol ürünleri mevcut başka da orada alınacak pek bir şey yok gibi

 52. Herkese tavsiye ederim ama Ailenizle ama Arkadaş grubunuzla gidin görün malum her ülkenin kanunları ve kuralları ve var başka bir ülkeden gelen misafir ziyaret ettiği ülke kanun ve kurallarına uymak zorunda onun için uyulmadığı zaman sertler ve hemen uygulama başlıyor bizim Türkiye gibi insancıl değiller Misafirmiş Turistmiş tınlamıyorlar onun için dikkat etmek lazım hal ve hareketlerimize fazla uzun kalmayıp 3 günlük güzel bir ziyaret iyi bir Hotel de uygun olur…

 53. 8 gün kaldım batum ve tifliste bence herkesin gidip görmesi gereken bir yer daha önce duyduğum gibi güvenli değil dediklerine inanmayın güvenlik son derece iyi gece 02 -03 e kadar gezdık yaya olarak kesinlikle hiç bir kötü duruma karsılasmadık.batumdaki botanik bahçesini mutlaka gezmelisiniz ve iyi bir fotograf makınası yaynınzda bulundurun . yemek konusunda sıkıntı yok fiyatlar uygun ben şirket aracı ile gittim sadece noterden yurtdısı cıkısı ıcın vekaletname aldık hıc bır sorunla karsılasmadık ailenizle gezebileceğiniz güzel bir yer mutlaka gıdıp görmelisiniz özlellikle akdeniz den sıkılanlar için unutmadan arcınızla gezeceksenız radar lara dıkkat edın

 54. 2013 son durum, arkadaslar oncelikle sunu soylemeliyimki, batum geceleri fena degil. 1 GEL (gürcistan parası lari) 1,11 TL ediyor yani 1 TL = 0,9 GEL demek, (20 lira veriyosunuz 18 GEL alıyorsunuz). Anlayacağınız adamların parası bizden değerli. Ancak orda bir memurun 400 GEL aldığını düşünürsek durumları bizden kötü. Birkaç mekan duymuştum ama ben sadece arenaya gittim, sizle oradaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Giriş ücretsiz, vodka-redbul 10 GEL yani kızlarla anlasana kadar bir kaç bardak iceceksiniz demektir. (masaya oturmadan ayakta dolasarakda kızlarla pazarlık edebilirsiniz) Burada anahtar noktalar şunlar. 1 – cumartesi asla gitmeyin kalabalık olur 2 – Gece saat 2 den önce asla gitmeyin gecenin başlarında piyasa yüksektir, sonradan fiyatlar düşer 3 – Gürcü azeri kırgız vs ile takılmayın ruslara yönelin, otelde arıza cıkarmazlar , özellikle gürcüler arıza çıkarır tavsiye etmiyorum. 4 – Gecelik 100 GEL e kız tutmanız mümkün, tabi agzınız laf yapıyorsa ve sıkı pazarlıkcıysanız. Bol şans ve güzel geceler diliyorum (tabi bu arada otel parası haric kızları kendi otelinize götürebilirsiniz oteller genelde götüreceginiz misafir icin extra ücret almıyor , yani en azından radisson blue almıyor, taksi 10 lari, prezo 10 lari, kızlar türkce biliyor) saygılar

 55. Farklı yıllarda dört defa gezmek amacı ile kendi arabamla Gürcistana girdim.Gayet güvenli,sakin efendi bir memleket.Siz kurallara uyduğunuz sürece kanunla başınız derde girmez.

 56. TATILINIZ NASIL BASLIYOR NASIL BITIYOR ?
  – Ozel aracinizla vs herhangi bir kara tasitinin esliginde geldiyseniz sizi Gurcistan Sarp sinir kapisinda karsiliyoruz ve tabii ki ucakla gelen misafirlerimizi havaalanindan .

  – Daha sonra tercihinize gore kiralik evlerimize ya da anlasmali oldugumuz otellerimize goturuyoruz kayit islemi tamamlandiktan sonra Batum’la tanismaya artik haziriz.

  – Ozellikle tarihi yerleri ve daginik mimarisiyle meshur olan Batum’u tam anlamiyla gezip gorup daha sonra alisveris yapabileceginiz ya da sevdiklerinize hediyelik esya alabileceginiz cesitli yerlere gidip isteginiz dogrultusunda mangal vs ve alkolle arasi iyi olan misafirlerimize Batum’un meshur ickisi olan “caca”yi Batum manzarasi esliginde limitsiz bir sekilde ikram ediyoruz . Ayrica anlasmali oldugumuz casinolarda misafirlerimiz sabah kahvaltisi ve aksam yemegini ucretsiz olarak yiyebiliyorlar.

  – Ve disco saati geldi catti ; saatlerimiz 22.00’i gosterdiginde bizim refakatimizde Batum’un en iyi dj lerinin oldugu en canli gece kluplerine gidip gunumuze devam ediyoruz

  – Bizim istegimiz eglenmeniz ve bunun icinde bizi tercih etmenizden dolayi discoda guvenliginizi sinirsiz bir sekilde saglayip sizi tabiri cayizse discolarin yabanci misafirlere sundugu kazik ve sismis hesaplardan uzak tutuyoruz.

  – Ve istenmeyen gun geldi geri donus . . . Sizi karsiladigimiz gibi yine ozel aracimizla gerek havaalani gerekse Sarp sinir kapisina birakip bizden memnun kaldiginizi temenni ederek bir sonraki tatil planiniz icin haber bekliyoruz

  (Burada değerli okurumuz, kendi firmasıyla ilgili reklamlarını vermiş, ama sitemizin reklam politikası gereği: reklamların bu şekilde, yani herhangi bir anlaşma olmadan yayınlanmasının söz konusu olamayacağının bilinmesi gerekir, reklam vermek isteyenlerin, sitenin reklam şartlarına uymalarının gerektiği aşikardır.)

  – HAYALLERINIZI ERTELEMEYIN AMA TATILINIZI HIC ERTELEMEYIN . . .

  arkadaslar araba ve diger sorularinizi bize sorabilirsiniz 7/24 hizmetinizdeyiz

  (Evet yukarıdaki satırları yazan kişiler ve firmaların: reklam yapmak için bazı şartları yerine getirmelerinin gerekliliğini tekrar hatırlatır, Batum da hepinize iyi bir gezi dilerim, inanın iyi bir gezi için, sitede yazdığım gezi notları ve okurların yorum notları sizlere yeterli olacaktır. )

 57. Merhaba arkadaslar oncelikle gezi-yorum sitesine adminlerine ve siteyi gercekten fenomen haline getiren tum ekibi tebrik ederek basliyorum .Beni cogu takipcim tanir ama yinede belirtiyim adim …… , dogma buyume Istanbulluyum aslen ……. , Deterjan fabrika hissesi icin geldigim Batumda suanda …………..hizmeti vermekteyim.
  Batumda suanda problemli durumlar var bu nedir baştakilerin Türklere olan nefreti , Gurculerin Turklere olan kini . Bu nedendir haksiz degiller adamlarin maaslari 300 400 lariye geliyor ama bunu kazananlar sanslilar .
  Biz ise Batuma genel olarak eglenmeye gidiyoruz bunu istemiyorlar cunku bizde para var inanilmaz bir para kim ne derse desin . Ekstra olarak Karadeniz tarafindan gelen milletimizin bazi bozuklari gelip burada uyusturucu satip yakalaninca diyorlar ki Turklerden nefret ediyorlar , o ana kadar boyle birsy yoktuki kendi adimizi kendimiz karaladik bile artik yapacak birsey yok . Nerde olursaniz olun yabanciysaniz sizden faydalanmaya calisacaklardir bu heryerde boyledir . Restoran disco pavyon vs .
  Batum merkezde …………….. Su anda otelleri tavsiye edenler olumsuz sebeplerden dolayi azaldi bunun icin rezervasyon numarami yazinin sonunda ilgilenen arkadaslara birakacagim . Ayrica yeni actigim mangalbasi kendin pisir kendin ye ya da servis seklinde tum sisteme oturakli restoranima sizlere beklerim .
  Ozellikle coklu turlarda da restoran, konaklama , batum rehberligi ve arac konusunda da yardimci olabilirim rehber ekibim ve ben yaninizdayim . Ayrica suanda Batum ici araba alimlari cogaldi herkes merak ediyor nasil oluyor nasil olacak , normal olarak kimse guvenemiyor bastan bi kobay yolluyorlar olursa onlarda ayni yoldan yola devam ediyor . Arkadaslar boyle bir istedginiz gercekten olursa bunun icinde yardimci olabilirim tanidigim cevremde bu isi yasal yollardan yapan arkadaslarim var . Yasal olmayan durumlardan uzak durun cunku suanda Turkiye ici vekaletli arabalari topluyorlar , Cunku buradan araba cikarabilmeniz icin 6 ay ikametiniz gerekiyor . Suanda aracin Tr de kalma suresi prosedur 6 ay secimlerden sonra 2 yila cikacagi soyleniyor bizde sizler gibi durumu takip ediyoruz .
  Tur paketlerime gelince zaten cogu misafirim dedigim gibi beni taniyor Batumdaki gelen misafirlerin harcamalarini minimize edip tatilini eglenceli ve keyifli bir sekilde sonlandirmak . Batum ici ulasim , transfer , konaklama , ayrintili batum gezisi , aksamda discoda refakat . Full paket turlari neden bu kadar onemli neden tercih etmelisiniz : cunku ne olursa olsun discolar giydiriyor , taksiciler giydiriyor , Batumu tanimiyorsunuz gidebileceginiz yerler kisitli . Kendinizi birkac taksicinin insafina birakiyorsunuz gece yasadiklariniz olumsuzluklar zaten cabasi . Harcadiginiz para ile rezil oluyorsunuz acikcasi sonra Batumu kotuleyip yasanilmaz bir yer olarak gostererek Batumu merak eden gelmek isteyen herkesi de olumsuz olarak etkiliyorsunuz . ………………., dil haznem genis ve Batum gezi alternatiflerim sinirsizdir . Ulasim icin :
  (Değerli arkadaşım, siz verdiğiniz hizmetin karşılığında bu hizmetten yararlananlara mutlaka bir ücret tahakkuk ettiriyorsunuz, peki: bu sitedeki (yazının başındaki övgüleriniz için ayrıca teşekkürler) kişilerin, bu siteyi oluşturmak için emek verdikleri ve bu emeklerinin karşılığının yanlızca; siz ve sizin gibi arkadaşların bu siteyi kullanarak kendi reklamlarını yaparken ödedikleri reklam ücretleri olduğunu niye düşünmessiniz? teşekkürler ve selamlar, reklam şartları için lütfen irtibat kurunuz.)

 58. Arkadaşlar kendi arabamızla gittiğimizde yine çok bekletiyorlar mı, araçsız gittiğimizdeki gibi? Daha önce Batum a gittim ama sınırdaki kuyrukta 3 saat beklettiler? Arabayla gidince arabayı tek tek aramaları , makbuz kesimi filan kaç saat alır? Bir de arabadaki valzileri x ray den geçirmemiz için tek tek elimize alıp yine o yay gelenlerin kuyruklarında mı bekliyoruz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.