Gürcistan, Batum

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

(Aralık 2011 tarihinde aldığım bir bilgiye göre, Batum şehrinde yılbaşı kutlamaları için büyük indirimler varmış, özellikle bazı otellerde, dünyaca ünlü sanatçılar sahne alacakmış, yeni yıla Batum’da girmeyi düşünenleri, sanırım iyi bir eğlence bekliyor)

Ben Batum’a yaklaşık 5 yıl önce gittim. O zaman şartlar nisbeten zordu ama yorumlardan aldığım bilgilere göre, Batum bu sıralar çok daha güzelmiş ve savaş-güvenlik gibi sıkıntılar iyice aşılmış. Yakın zamanlarda Batum’a giden arkadaşlar yorumlarını yazarlarsa, onları sitede yayınlarım ve yeni gidecek olanlara güncel bilgiler aktarılır.

Evet gelelim Batum ile ilgili bilgilere:

Gürcüler buraya: Batumi diyorlar. Kahve, Manolya, Akordeon. Batum’un yamaçlarını, parklarını, kırlarını bir cennet bahçesine çeviren manolya çiçekleri: kentin sembolü. TBMM nin ilk oluşumuna Batum temsilci göndermiş, ancak daha sonra gelişen olaylar nedeniyle, Ruslara bırakılmış bir kent.

Özellikle: sınır çizilirken, yine bir kısım art niyetli insanlar yüzünden, sınır çizgisi üzerinde kalan olumlu iklim koşullarına sahip bir kısım yaylalar, Gürcülerin tarafında bırakılmış. Halbuki: Artvin ve yöresinde, 6 ay boyunca yerden kalkmayan kar ve hayvanları beslemek için taze ot bulunamaması, bugün için bölgenin en büyük ve başlıca sorunu.

ULAŞIM:

Karayolu ile Batum’a gitmek mümkün. Bunun yanında: 2007 yılında, Batum Havalimanı açılmış olup: Hopa ve yöredeki diğer Türk vatandaşları da: Batum havaalanından vizesiz olarak, Türkiye içi uçuşlara katılabilmektedirler. Yani: Türk vatandaşları, pasaport ve vize olmaksızın, Batum Havaalanına inerek, Hopa ilçesine gelebilmektedirler. Hopa ilçesinde: transit havaalanı işlemlerinin yapıldığı bir merkez var. Burada: işlemler yapılıyor ve özel otobüsler ile, Batum Havaalanına transfer yapılıyor.

Bunun dışında: Trabzon-Batum arasında da, hergün düzenli otobüs seferleri düzenleniyor. Trabzon-Sarp sınır kapısı arası yolculuk, yaklaşık 3 saat.

VİZE:

1 Haziran 2011 tarihinden itibaren: sadece kimlik kartınızı yani nüfus cüzdanınızı göstererek, Batum yani Gürcistan’a geçebiliyorsunuz. Yani: vize karşılıklı olarak kaldırıldı. Bu nedenle, aşağıda vize konusundaki yazıları dikkate almayın. Yanınıza, nüfus cüzdanınızı alın yeter.

Batum’a Sarp sınır kapısından giriş yapmak isterseniz, burada gümrük kontrolünden geçiyorsunuz. Yeşil pasaport için vize ücreti yok, mavi pasaportu olanlar ise 15 dolar vize ücreti ödemek zorundalar. Önceden: Trabzon’dan vize almak mümkün ama Sarp sınır kapısından da vize alınabiliyor. Günübirlik geçişler için, ilaveten konut fonu (15 TL) ödenmiyor. Bazen yanınızda bulunan çantalar aranıyor ama çoğu kez de aranmıyor. Gürcistan tarafından karşılaşabilecekleriniz ile ilgili olarak, pek çok olumsuz eleştiri okumak mümkün. Ama, her ne kadar sınırın öte yanında sizi çok güzel bir ortam karşılamasa da, sonuçta, Batum güzel bir şehir. Zenginlik ve fakirliğin iç içe olduğu, Sovyet dönemi eski tip yapıları ile, yeni ve modern yapıların bir arada barındığı bir ortam. Zaten: Batum’da bir çok kültür bir arada yaşıyor. Tabii Gürcüler, bunun yanında ise, Rumlar, Ermeniler, Azeriler, Türkler.

Bu arada: dönüşte, Dutty Free bölümünden alışveriş yapabilmeniz için, Gürcistan’da, en az 3 gün bulunmanız gerekiyor, yani kalış sürenize göre alışveriş imkanı var.

Evet: Sarp Sınır Kapısından, Gürcistan ülkesine giriş yaptıktan sonraki yolculuğunuz hakkında da bilgi vermek istiyorum. Eğer kendi aracınız ile, Karadeniz turuna çıkıp ta, buraya gelmiş iseniz, özel aracınızı, sınırın hemen bizim tarafımızda, son tünelden çıkışta, soldaki otoparka bırakabilirsiniz. Ama kendi aracınız ile, Batum’a gitmek isterseniz, araç kendi üzerinize kayıtlı olması şartı ile, 16 TL. daha ödeyerek, aracınızın geçmesini sağlıyorsunuz. Kendi aracınız ile Gürcistan’a giderseniz, deponuzu fazla doldurmayın, çünkü bu ülkede benzin çok ucuz. (Litre fiyatları, mazot için 1.5 TL. ve benzin için 1 TL.)

Sarp sınır kapısından sonra, Batum’a uzanan yol: asfalt ve keyifli bir seyirlik sunuyor. Toplam 20 km. ve minibüsler ile, yaklaşık 20 dakika sürüyor. Sınır kapısından başlayıp: kilometrelerce uzanan Gonio Plajları, Doğu Karadeniz’in en büyük kumsalı. Yol üzerinde, bazen zorunlu molalar veriliyor, çünkü inek sürüleri yoğun. Çoruh Nehrinin, Karadeniz’e döküldüğü noktada kurulan Gonio ise, küçük bir sahil kasabası.

Kasaba sahilinde: Apsaros Kalesi var. Kale ile ilgili ayrıntılı bilgiyi aşağıda vereceğim. Kaleden sonra, yolun devamında: Uluslar arası Batum Havaalanın yanından geçerek, şehir merkezine çıkacaksınız.

TARİHİ:

Şehrin ilk kuruluşu, bir Yunan kolonisi olarak ve Batis veya Bathus ismi ile olduğu sanılıyor. Ortaçağ’a kadar, Gürcü krallarının ve prenslerinin yönetiminde kalmış. 13.yüzyılda ise, Moğal egemenliğine girmiş.

1564 yılında, Kanuni Sultan Süleyman, bölgeyi Osmanlı topraklarına bağlar. 314 yıl süren Osmanlı egemenliğinden sonra: 1877-1878 Osmanlı-Rus savaşı sonunda, bölge, Rus işgaline uğrar. Daha sonra ise: Ayastefanos ve Berlin Anlaşmaları ile, Rusya’ya bırakılır. Mondros Mütarekesi ile: önce İngilizlere ve daha sonra Gürcistan’a bırakılır.

Evet: Demokratik Gürcistan sınırları içinde kalan Artvin ve Ardahan geri alınırken, Misak-ı Milli sınırları içinde kabul edilmeyen Batum: Moskova anlaşması sonucu, Gürcistan’a terk edilir.

Gürcistan’ın 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden sonra, Acara Özerk Cumhuriyeti yönetiminin başına Aslan Abaşidze isimli siyasetçi gelir ve Batum’da ikamet ederek, bölgeyi bir diktatör gibi yönetir. Mayıs 2004 tarihinde ise, Abaşidze iktidarı, merkezi yönetimin desteğindeki halk hareketi ile son bulur.

GENEL:

Gürcistan’ın: Karadeniz kıyısında, Acara Özerk Cumhuriyetinin yönetim merkezi olan liman kenti. Turizm özellikleri ağır basan bir yer. Yazın: şehrin nüfusu, 400 bin kişiyi buluyor.

Mikroklima özelliği ile, Akdeniz iklimini kuzeyde yaşatan en güzel Karadeniz şehridir. Uygun iklim şartları nedeniyle: bölgede, bol miktarda meyve ve çay yetiştiriliyor. Petrol rafinericiliği ve gemi yapımcılığı da ekonomik anlamda öne çıkıyor.

150.000 nüfuslu kentte, Müslüman ve Hıristiyanlar neredeyse yarı yarıya. Sovyetler Birliği döneminde, Rusya’nın Antalya’sı olan kent: turizme yelken açmış. Şu anda, 21 tane, beş yıldızlı otel projesi yürütülüyor. Tabii tüm bunlar: turizmin, kumarhane ve seks boyutlarına da hizmet edecek şekilde devam ediyor. Çünkü: Gürcistan Devlet Başkanı, Batum’u Kafkasyanın Las Vegas’ı yani kumarhaneler şehri yapma düşüncesinde. Tüm bunların yanında: Batum, günümüzde dahi, fuhuş cenneti tabirini çoktan alan bir yer olarak da öne çıkıyor.

Plajlar ve deniz çok gözde. Yöre insanları: yaz döneminde, caddelerde, kıyıda ve birçok yerde: deniz kıyafetleri, mayoları ile dolaşmaktan, bulunmaktan çekinmiyorlar. Hatta, Gürcüler yanında, Ermeniler bile; Ermenistan’dan buraya, plaja geliyorlar. Plajda sürekli seyyar satıcıların dolaşması dikkatinizi çekecektir. Coca cola, haşlanmış mısır, çerez satanlar sürekli dolanıyorlar. İnsanlar: kıyıya yakın yerlerde denize giriyorlar. Çünkü: kum yok, taşlık. Sahile inene kadar: taşlık bölgede yürümek zorunda kalıyorsunuz.

Türklerin ; Batum’da imajı pek iyi değil. Türkleri: daha çok, uyuşturucu, yalan, hırsızlık gibi olgularla yan yana düşünüyorlar. Bunun dışında Gürcülerle anlaşmak pek zor değil. Sonuçta, bavul ticaretinin büyük etkisi var. Türkçe’yi tam olarak bilmeseler de, büyük çoğunluğu konuşulanları anlıyorlar. Yani: yine de, her şeye rağmen, Türklere sempatik yaklaşıyorlar. İngilizce işlemiyor, çünkü Gürcüler İngilizce bilmiyorlar.

NE YENİR-NE İÇİLİR :

Batum şehrinde: lokantacılık sektörü Türklerin elinde. Lokanta açığını bizimkiler, lokanta açarak kapatmışlar. Pastane ise, hiç yok. Çünkü: yerel insanların pastaneye gitme imkanları yok. Ekonomik gelirleri çok düşük. Bu şehirde: Mc Donalts ve diğer fast-food marka restoranları da yok. Ama, şehirde bolca kahvehane var. Çünkü: aşağıda ayrıntılı belirteceğim gibi, Batum’lular kahveye aşırı düşkünler.

Şehrin en meşhur restoranı: Lazuri. Avlusu ile bahçesiyle, her bir katında, güzel sofraların kurulduğu eski bir Batum evi. Bahçede; bir votka damıtma aleti var.

Bunun yanında: yemeklerde dikkati çeken hususlar şunlar. Bizim ülkemizdede yaygın olan lavaş ekmeği yiyorlar. Ayrıca: kaçapuri denilen bir kahvaltılıkları var. Peynirli pide gibi. Domuz eti bulunmaması nedeniyle, Türkiye’den giden turistlerin baş tercihi.

Burada Müslüman halkında bulunduğunu söylemiştim. Ama, buranın Müslümanları: domuz eti ve şarap’a karşı dinsel yasakları kabullenmemişler ve domuz eti yiyorlar, bolca şarap içiyorlar.

Bunların yanında: limonad denen bir içecekleri bayağı bol tüketiliyor. Bu limonata değil, armut-üzüm-elma meyvelerinin aromalarından yapılan bir gazlı içecek. Tadı fena değil. Kolanın yaygınlaşmasına muhalefet için üretmişler. Geleneksel ve ucuz.

ALIŞVERİŞ-PARA-NE SATIN ALINIR:

Aman dikkat, çarşı ve dükkanlarda, Türk Lirası kabul edilmiyor. Ülkenin para birimi “lari” ve “tetri”. 1 ABD doları: 1.90 lari ediyor. 100 tetri ise, 1 lari.

Bir devlet memuru maaşının, ortalama 100 lari olduğu kent, çok ucuz. Bu arada, kredi kartı kullanıcıları için, küçük bir not. Yanınızda, visa kart götürün, master kartı kabul etmiyorlar.

Kendiniz veya yakınlarınız için hediyelik olarak: çok ucuz olan içkilerden, özellikle Gürcü şaraplarından satın alabilirsiniz. Özellikle: Bagrationi marka. Ayrıca: peynir çeşitleri, küme, füme balık, iç ceviz satın alabilirsiniz. Ama biraz önce de söylediğim gibi, dünyaca ünlü olan, Gürcü şarapları var. Hediyelik eşya için: bulvardaki seyyar satıcılar veya Milli Park içindeki akvaryum girişindeki marketten, değişik objeler satın alabilirsiniz.

Bunların dışında herhangi bir alacak şey bulamasınız, çünkü her şey Türkiye’den ithal. Bu arada: Gürcüler, pazarlığa açıklar, alışveriş yaparken, pazarlık yapmayı unutmayın.

Batum’da: süper, hiper, mega cinsinden büyük marketler yok. Onun yerine: içki, sigara, Türk malı besin ürünleri, ev yapımı pasta, sebze ve meyvenin satıldığı küçük bakkallar var. Bakkalları işletenler, hep kadınlar.

KONAKLAMA:

Şehir merkezindeki bir otelin, gecelik konaklama ücreti: 40 dolar.

Özellikle, şehir merkezindeki: “İntourist Otel” i önerebilirim. İki kişi, yarım pansiyon ücret: 125 dolar civarında. Temiz ve kaliteli bir otel.

Diğer bir seçenek: Otel Beso. Gecelik ücreti: 40 lari.

GEZİLECEK YERLERİ:

Batum bir liman kenti olarak öne çıkıyor. Ama aynı zamanda, önemli bir tatil merkezi. Burada: botanik bahçeleri ve tropikal bitkiler açısından çok zengin parklar bulunuyor. Ayrıca: çok güzel binalar var.

Evet, Batum bir günde gezilebilecek bir yer değil. Sovyet Rusya döneminden kalma: 2-3 katlı, asırlık evleriyle, eski Batum, nostaljik bir Küba esintisine sahip. Beyaz badanalı ve mavi damlı evler: Küba sokaklarında dolaşıyorsunuz izlenimi veriyor. Aslan, ejderha ve gerçeküstü mitolojik yaratıklar figürleriyle bezenen yapılar, Kafkasların sıra dışı mimarisini temsil ediyor.

Modern yapıların sıralandığı, sahil kesimindeki evlerde hakim renk: beyaz. Batum’u tanımanın en iyi yolu: geniş bulvarları ve caddeler boyunca uzun yürüyüşler yapmak. Parklarda, sabaha kadar süren, havuzlardaki su fiskiyelerinin dansını izleyebilirsiniz. Gündüz arzu ederseniz, Olimpik Buz pistinde, buz pateni yapmayı deneyebilirsiniz.

Yazının başında belirttiğim gibi, Batum’un simgesi manolya çiçekleri. Parfümden, ilaç ve temizlik sanayine kadar pek çok alanda kullanılan manolya çiçeğinin yanı sıra: kahve kültürüyle de ünlü Batum. Hemen her köşe başında bir kahvehane, kahve ve aksesuar satan dükkan ya da atölye var. Batum halkı için: kış ayları dışında yılın üç mevsimi, kapı önlerinde, sokaklarda ve kahvehanelerde, Karadeniz rüzgarı eşliğinde uzun kahve sohbetleri yapmak, yaşamın önemli bir parçası olmuş. Aromatik olanlardan, hot black’e kadar tat, koku ve sertlik derecelerine göre onlarca çeşide ayrılan Batum kahvelerinin sihirli bir zindelik verdiğine inanılıyor.

Görülebilecek yerler, şunlar:

APSAROS KALESİ:

Çoruh Nehrinin Karadeniz’e döküldüğü noktada bulunan: Gonio kasabasında. Burası: İsa’nın 12 havarisinden, Aziz Matthias’ın anıt mezarını barındırıyor. Roma döneminden kalma bir kaledir. Bizans ve Arap egemenliğinde kalan kale: 1478 yılında, Osmanlılar tarafından ele geçirilmiş. Aziz Matthias’ın anıt mezarı dışında, burada Osmanlı hamamı ve mezarlığını görebilirsiniz. Aziz Matthias’ın mezarının burada bulunmasının özel bir anlamı var. Çünkü: Gürcistan, dünya üzerinde, Hıristiyanlığı ilk kabul eden devlet.

Kalenin içinde: kivi, mandalina ve palmiye ağaçlarıyla süslü bir yürüyüş parkuru da var. Bunun dışında: üzüm bağından, mısır tarlasına ve lahana bahçesine kadar birkaç çeşit sebze ve meyveler, kalenin içinde sizi karşılıyor. Bunun dışında: arkeolojik çalışmalar da sürdürülüyor.

Kale girişindeki tanıtım levhasında: kaledeki arkeolojik kazılarda bulunmuş Helenistik döneme ait altın at heykelinin, Batum Müzesinde sergilendiği yazılı.

ORTA CAMİSİ:

Osmanlı döneminden kalmadır. Batum’un sembollerinden biri olan yapı, iki laz kardeş tarafından yapılmış. Caminin tarihçesi hakkında ayrıntılı bilgi yok. Çünkü: Komünizm döneminde, buralarda bulunan ibadethaneler kapatılmış ve arşivleri de yok edilmiş. Yine de, caminin yaklaşık 130 yıllık olduğu sanılıyor. Yani, muhtemel yapım tarihi: 1886. Yaptıran ise: Acara Beyi Aslan Beg. Cami: motif, renk ve süslemelerinye, güzel bir mimari örnek. Batum’un günümüzdeki tek faal camisi. Acara Devlet Müzesi tarafından koruma altına alınmıştır.

ACARA DEVLET MÜZESİ:

Burada: Acara hakkında, etnografik ve tarihi bilgiler almak mümkün. Dört katlı, geniş ve son derece iyi düzenlenmiş müzede: 150 bin obje sergileniyor ve arşivlenmiş durumda. Doğa Müzesi de, aynı çatı altında. Burada: Karadeniz’de 147 tür balık çeşidi bulunduğunu ve 200 metre derinliğin altında yaşam bulunmadığını öğreneceksiniz. Ayrıca: Çoruh nehrinin denize döküldüğü yerde yapılan islah çalışmaları anlatılmış.

Evet, müze geçen yıllarda, 100 yaşını kutlamış ve bunun şerefine, bahçeye: Gürcü balıkçılar tarafından avlandığı söylenen bir balina iskeleti konulmuş. Müzeye: devlet müzesi statüsüyle birlikte, 2005 yılında, tarihçi ve etnograf Khariton Akhvlediani’nin ismi verilmiş.

BATUM BOTANİK BAHÇESİ:

Şehir merkezinden, 8-10 km. kadar uzaklıkta. Minibüsler ile gidebilirsiniz. Burada: bambu ağaçlarıyla kaplı alanda, telesiyejle dolaşabilirsiniz. Ancak, bu telesiyej bakımsız, gittiğinizde çalışır bulurmusunuz bilmiyorum.

Dünyanın ikinci büyük botanik parkıdır. Park: toplam, 114 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu. İçinde, binlerce bitki ve ağaç türü bulunuyor. Yaklaşık 70 yıllık bir geçmişe sahip. Bahçe denildiğine bakmayın, devasa birkaç sanki iç içe. Çiseleyen yağmur altında, bütün parkı gezmek için, en az 2 saat yürümeniz gerekiyor. Binlerce ladin, okaliptüs, köknar ve çam. Bunların dışında: Pavlonya, sakura gibi bitkiler de görebilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanından getirilen ağaç ve fidanlarla, burada 9 bölge oluşturmuşlar. Her biri kategorilenmiş ve orman içene yayılmış pek çok yapıda çalışan, yaklaşık 120 botanikçiye emanet edilmiş. Bu parkta, özellikle manolya ağaçlarına bayılacaksınız. Parkın büyüklüğü gözünüzü korkutmasın, güzel yönlendirme yapmışlar. Son olarak: burada bulunduğunuzda, utangaç mimozayı görün. Dokununca kapanan mimoza, bizim tabirimizle “küstüm çiçeği”.

BATUM DEVLET PARKI-MİLLLİ PARK :

Karadeniz kıyısında bulunuyor. Bir binalar tarlasına benzeyen kentin ortasında, yemyeşil bir ada gibi. Kentte: taçsız kral olarak nitelenen şair İlya Çavçavadze ile Gürcü yazar ve devlet adamlarının heykellerinin süslediği park: uzun yürüyüş parkurları, plajları ve sahil kahveleriyle, dev bir gezi alanı. Parkın bitişiğindeki Batum Üniversitesi ise, Çarlık Rusyasının mirası.

Bu arada: parkın içinde: dolpinarium (yunus gösteri merkezi) var. Ayrıca: Akvaryum (15 orta boy akvaryum ve 1 büyük havuzun içinde, birçok deniz canlısı bulunuyor), lunapark (ufak ama kesinlikle eğlenceli bir yer) ve hayvanat bahçesi bulunuyor. Akvaryum yapısı, dışarıdan hayli heybetli görünüyor. Duvarlarında kalmış belli belirsiz resimlerden ve kabartmalardan, ortadaki büyük havuzda, yunus şovlarının yapıldığını anlayabilirsiniz. Günümüzde, bu havuz kurumuş, boyalar dökülmüş, resimler sökülmüş. Yine de, balıkların sergilendiği, kapalı akvaryum kısmı gezilmeye değer. Yukarıda söylediğim gibi, kapalı kısımda, yan yana, pek çok akvaryum içinde çeşitli balıklar var. Tabii söylemeye gerek yok. Bütün akvaryumların camları pislikten kararmış, suları ise neredeyse yosundan yemyeşil olmuş. Ancak balıklar hallerinden pek şikayetçi değiller gibi. Çünkü, özellikle köpekbalıkları, bütün o olumsuz şartlara rağmen, o kadar büyümüşler ki, inanamassınız.

ESKİ POSTANE BİNASI:

20. yüzyılda yapılmasına karşın, Gürcü mimari karekterini yansıtması açısından ilginçtir. Yörenin karekteristik yapılarından biri. Kentin iki merkez caddesi olan: Baratashvili ve Abashidze caddelerinin kesiştiği noktada yükseliyor.

VİRGİN MARY KİLİSESİ:

Şehrin katedrali durumunda. En büyük ve en gösterişli kilise. 19. yüzyılda yapılmış, güzel bir yapı. Kilisenin büyük renkli vitray camlarında, pek çok dini sahne sergilenmiş.

BATUM LİMANI:

Limanın önemi, doğal bir liman olması ve Karadeniz ticaretinde, önemli bir rol oynaması.

Kendin turistik merkezi konumunda. Burada, yıl boyu kahve tiryakileri, sokak müzisyenleri, şairler ve balıkçılar var. Rıhtımda, sokak aralarında, ya da kentin herhangi bir köşesinde, kulaklarınıza, mutlaka çalınacak bir akerdeon tınısı gelecektir.

ALTIN POSTLU KOÇ HEYKELİ:

Evet, şehrin hemen merkezinde, gökyüzüne yükselen bu heykelin bir hikayesi var. Altın postlu koç heykeli;: gücü, sonsuzluğu, egemenliği ve dünya liderliğini sembolize ediyor. Kim bu altın postlu koç’u yenerse: dünyayı yöneteceği söyleniyor. Antik dönemde, hatırlayanlarınız olabilir: Yunan kolonilerinden, Ege denizinden yola çıkan bir kısım Yunanlı, bu postu aramak üzere, bölgeye gelirler ve hatta buraya gelirken de, Trabzon Yoson Burnunda, bir kilise inşa ederler, bu kilise günümüzde de büyük bir ziyaretçi çekmektedir.

Evet: bu altın postlu koç efsanesi, günümüzde de büyük inanır topluluğu çekmektedir. Hatta: Amerika ve Rusyanın, altın postlu koçu yenerek, dünya egemenliğini ele geçirme düşünceleri sonucu, Gürcistan’a yardım yaptıkları düşünülebilir.

KABULETİ:

Batum’a 25 km. uzaklıkta bir kent. Karadeniz kıyısında: demiryolu istasyonu ve çay işleme atölyeleri bulunuyor. Ama, en önemli özelliği yazın önemli bir dinlenme merkezi olması. Deniz turizmi hayli gelişmiş. Denize girmeye hayli elverişli, uzun plajları kıyı boyunca uzanıyor.

“Gürcistan, Batum” için 66 yorum

 1. Batum’u ve Gürcistan’ı merak ediyorum ve oraya bir seyahat yapmak istiyorum. Dedemin geldiği yer.Ancak orada savaş koşulları beni korkutuyor. Bana türkçe bilen ve bana rehberlik yapacak birinin adı ve e-posta adresi ile telefon numarasını verebilirmisiniz?

 2. anlatılanlara göre resmen imrendim şehre keşke birgün gelebilsem ucuz olsa bile keyifli bir yere benzio.. ben denizlide ikamet etmekteyim keşke bir fırsatım olsada oralarda bir iş bulabilsem tam bnm istediğim şekilde bir şehir…

 3. heryerın oldugu gbı gorcıstanında olumsuz yerlerı ınsanları vardr ama butun bunlara butun gurculere maal etmek dogru deıl bızım turkıye cokmu sutten cıkmıs ak kasık…ımkanı olan mutlaka gıtmelı rehberede gerek yok ınsanları sıcak kanlı yardımcı oluyorlar herkeze ellernden geldıgı kadar…ve orayı kımse fuhuş memleketı olarak gormesın kesnlıkle anlatılanlar gbi deıl…halk sadece ozgurlugu sevıyor bu…hırsızlıga gapsa ugusturucuya gelınce turkıyede oldugu kadar korkanlar tr dede yasamasn ozamn…

 4. TRabzon’da olduğum zaman o taraflara gitmeyi düşünüyorum Nasılsa Shota Alveladze’ nin Memleketi 🙂 ..

 5. TRabzon’da olduğum zaman o taraflara gitmeyi düşünüyorum Nasılsa Shota Alveladze’ nin Memleketi 🙂 ..

 6. ben bir kaç ay önce gittim erçekten çok güzel biryer.. Türkiye’den çıktığınız hemen anlaşılıyor.. biz 3 arkadaş gittik, giderken tereddütlerimiz vardı savaşla ilgili ama güvenlik bakımından hiç problem yaşamadık. gece 12 yi geçmişti vakit yinede sokaklarda gezdik dolaştık.. bi problem çıkacağını zannetmiyorum.. gerçekten tavsiye ederim. ben bu yaz bir kez daha gitmeyi düşünüorum…

 7. Yorumları okuyunca bayağı meraklandım.Ben de bir gürcüyüm.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım bundan da gurur duyuyorum.Nasipse bende oraları görmek istiyorum.herkese selam

 8. geçen hafta batumdaydım yazıdaki ayrıntılar çok iyi. durum burda yazandan daha olumlu. kesinlikle tavsiye ederim. yazın gidin vede batumu 1 günde gezmek imkansız. otellerin fiyatı artmış. onun dışında anlatılanlar eksiksiz teşekkürler…

 9. merhaba ben batuma 8 kez gittim süper bir yer bence ben çok beyendim oraya gitmek isteyen arkadaşlar inanın güvenlik ve lisan problemi hiç yok gece saat 4 de ben çok rahat ara sokaklarda bile çok rahat gezebiliyorum kendi ülkemden daha rahat güvenli ve sevimli bir kent yeşili ve denizi ve tarihi sevenlerin mutlaaka gezmesini önerim

 10. batuma gıttım guzel ama bızım turkler orayı pahalı etmiş artık eskısı gıbı deyıl taylant daha guzel daha ucuz

 11. Batumdan yeni döndüm..Dikkati çeken en mühim turistik özellik döviz bozdurmakta çektiğiniz zorluk, lisan problemi, şehir içi rehberli turların olmaması…Mesela lokantalarda sofra donatmakta müthiş zorluk var…En lüks lokantada bile ingilizce bilen yok..Yerel gürcü yemeklerinden bir sofra kurayım diyorsunuz bir kelime bilmeyen garsonlarla karşılaşıyorsunuz..Lazuri restoranda , şayet tur getirmiş olan bir türkle karşılaşmasaydık haçapuriden başka birşey yiyemeyecektik..Sputnik otelde ingilizce bilen birtek kişi yoktu..Bir tanesine, ingilizce gürcüce lügatın yok mu dedik, cevap var ama evde oldu,..

 12. Ay sonunda ailemle birlikte aracımla karadeniz turuna çıkıyorum
  Batuma geçmeyi planlıyorum aracımla batuma geçebilirmiyim ?
  Batuma geçmek için vize yada pasaport çıkartmam gerekiyormu ?
  PAsaporsuz geçebilirmiyiz ?
  Ben ticaretle uğraşıyorum eşim devlet memuru.

  Aracım 2005 model Landrover Freelander LPG taktırdım ve araç annemin üzerine, bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yazarsanız sevinirim
  Saygılar.

 13. Kemal Kardeşim aracınız annenizin üzerine ise hem türkçe ve gürcüce yurt dışına çıkabilir vekaleti alacaksınız veya kendi üzerinize satış yapacaksınız.Ayrıca 1 haziran dan itibaren Pasaport kalkamadı kimlik ile geçiş hala aktif değil.Ne zaman açılacağıda belli değil diye bilgilendirildim.Herkese Saygılar.

 14. batumda yasıyorum tıcaretle uğrasıyorum 20 yıl onceki turkıyrdekı ev pansiyonculuguyla tyatil yapmak ısteyen gelsin yoksa bizm ulkemizdeki lux tatil anlayısını beklerseniz hayal kırıklıgı yasarsınız 2. gun sıkılır donersınız

 15. Gürcistana özel araç ile geçişte araç belgeleri (Triptik vs.) ve Uluslararası ehliyet isteniyor mu? Bir de Gürcistan için kaza sigortası gerekiyor mu?

 16. batuma gitmek istiyorum pasaportum yok… türk lirası geçerlimi? nerde kalabilrim ucuz bir yer varmı?

 17. Merhaba;
  Bir kaç motosikletli arkadaşımla 23 Temmuz 2011 çıkışlı bir haftalık Gürcistan seyahati planlıyoruz. Ülkenin genel yol durumu nedir? Konaklamalarda motosikletlerimizin güvenliği nasıldır? Yollarda hız denetimi varmı? Bir haftalık gezi planımıza nereleri dahil edelim?
  Teşekkür ederim.

 18. son 3 yıldır gürcistan a gidip gelmekteyim 20 defa oldu sanıyorum alkollü araç kullanmazsanız polisle başınız derde girmez istediğiniz otelde kalabilirsiniz ama özellikle ………. otel türkler için ideal güvenlik sorunu yok özellikle işletmecileri yüksel ve hikmet beyler size yardımcı olacaklardır.Restoran dan batum u ve denizi seyredebilirsiniz BA YRAM bey yemek konusunda sizi rahat ettirecektir.SELAHATTİN baba her konuda size yardımcı olacaktır kendinizi evinizde gibi rahat hissedeceksiniz özellikle yorgunluğunuz için bayan İNGA masajıyla sizi dinlendirecektir.

 19. batuma kısaca gürcistana gönül rahatlıyla gidebilirsiniz.
  türkiyeden bir farkı yok. polis görmessiniz gümrükte güleryüzle karşılıyorlar. cogunlugu türkcede biliyor her tarafta türk lokantaları ve otelleri vardır.

 20. arkadaşlar 01.10.2011 tarihinde Tiflis,Kutaisi,Batumdaydım. denildiği gibi Pasaportsuz geçiş yok.Yeşil pasaportun dahi olsa yurtdışına çıkarken çıkış parası 15 tl ödüyorsun. Kesinlikle denildiği gibi ucuz değil bilakis Ülkemizle kıyasladığımızda pahalı.1 dolar 1.650 TL.aynı tarihte bizim ülkemizde 1 dolar 1.870 TL.Yakıtdada fazla bir fark kalmamış.3.dünya ülkesi dediğimiz ülke bizi geçmek üzere arkadaşlar.saygılarımla.

 21. altı aydır batumdayım benim gördüğüm Türkiyeden daha güvenli ve özgür herkes 100-200 lari gibi bir paraya çalışmasına rağmen azla mutlu olmasını biliyorlar.. bunun yanında araba için hiçbir zorunlu sigorta yok sadece ruhsat yeterli ehliyetiniz geçiyor.. şunu belirtmem gerekir sigara petrol dışında kesinlikle ucuz bir şehir değil. yemekler türkiyeden pahalı.. giyim elektronik genelde yurtdışı kaynaklı olduğundan oldukça pahalı gıda da keza öyle.. kiralar 100 metrekare eve 500 lari isiyorlar ki az değil..

 22. bende 20 kasım gibi gitmeyi düşünüyorum tiflis ve batumu gezicem bide kazbegi dağına çıkmayı düşünüyorum orada araç kiralıya bileceğim biyer varmı ayrıca hırsızlık ve gasp türü olaylar yaşanıyormu bana yardımcı olurmusunuz arkadaşlar

 23. bişey daha öğrenmek istiyorum oraya giderken tl ilemi gidiyim yoksa yanıma dolarmı alıyım arkadaşlar

 24. 2012 temmuz ayında batum ve tıflıse bır gezı yapmayı dusunuyorum.acaba batumda ve tıflısde ekonomık olarak kalabılecegım temız bır motel veya ev pansıyon bulabılırmıyım benı bılgılendırırsenız memnun olurum

 25. batum veya tifliste, konaklamak için ev pansyonluğu varmı acama, ev pansiyonculuğu varise, güvenirliği ve fiyatları hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim, SAYGILARIMLA….

 26. Ya günlük kiralık evler yok mu Gürcistan’da? Varsa çok iyi olur. Bilen var mı ?

 27. günlerdir netten batumu araştırıyorum. memur maaşı 100 lari ise orta oteller nasıl 40 lari oluyor. tifliste ucuzu 60 lari üstü.Biri ucuz der digeri pahalı. 3. dünya ülkesi nasıl pahalı olur onuda anlamadım.türkiyede asgari ücretin 1/7 ile yani 100 tl ye çok güzel oteller var. ama batumda en ucuzu memur maaşının yarısımı. taksi ücreti 1/5 i 20 lari mi. arkadalar yakın zamanda giden biri durumu anlatabilirmi?

 28. abdullahın dedigine katılıyorum nasıl 100 lari olan memur maasında 50 lari otel turistemi öyle acaba güvenilirlik ne durumda bilen varsa yardımcı olsun

 29. bu yaz batuma gelmeyı dusunuyorum otel fıyatlarından en uygunu turk lırası olarak ne kadar ayrıca rehberlık sorunu yasarmıyız bu konuda bılgı alabılırmıyım

 30. ben sınırın hemen yanında oturuyorum..k.paşada.yanınıza sadece kimlik kartınızı almanız yeterli..kapıdan girmeden 1 tl veriyorsunuz.size kağıt veriyor..türk tarafı mühürlüyor.gürcü tarafında bilgisayar kamerası ile
  resminizi çekip geçiyorsunuz..çıkışta taksi diye israr edenlere aldırmayın..hemen önünüzde beyaz dolmuş minübüsler var.1 lariye,ileriye doğru ilerleyin yarım saatte bir büyük otobüs gelir.1 lari verin size 2 bilet verir.arabada ki cihaza okutun..ha sınıra girmeden lari alın..10 lari ortalama 9 lira..genelde az da olsa türkçe bilirler..batuma gelmeden gönye plajı ve kalesiyle ünlüdür..otelleri 60 tan başlar lariya kadar var..gönyede yazın hemen hemen her evin odaları ayrı ayrı kiralanır..ortalama 50 lari. arabanızla gelirseniz..benzin bedevaya yakın..deponuzu fullersiniz..trafik kuralları çok katı..şerit ihlali veya emniyet kemeri gibi küçük hatalarda bile cezası çok ağır..dikkatli olmak lazım..ama yinede güvenli ve sorunsuz..

 31. merak ettiğim husus karavanla konaklıyacagımız kampigler varmı varsa güvenlimi ihtiyaçlarımız karşılana bilirmi bu sorum tüm gürcistan geneli içindir saygılarımla.

 32. az önce batum dan geliyorum oranın yahşi madam çok harika ve enterasan insanlar resimdeki görüntüleri hiç göremedim

 33. ben batuma ticari amaçlı gidip gelmek istiyorum bu mümkünmü.mümkünse neleri
  getirip gütüre bilirim..saygılarımla

 34. Trabzondayim. Ama yanımda kimlik yok, ehliyet ile geçiş yapabilir miyim? Malum TC NO üzerinde yazmıyor, teşekkürler …

 35. merhabalar.gunubirlik geciste pasaportla gecmek istedigimizde yurtdisi cikis harcini yatirmak yeterli olur mu? pasaportuma yurtdisindan getirmis oldugum cep telefonu isletmek istiyorum, trabzondan batum a gunubirlik gitmek cozum olur mu diye arastiriyorum.

 36. arkadaşlar ben gecen pazartesi gittim gürcistana çok güzel gezilecek bir yer tavsiye ederim kimlikle rahatlıkla ğecebilirsiniz arkadaşlar sadece benzin ucuz arkadaşlar diğer herşey pahalı özellikle gıda ürünleri ayrıca arkadaşlarında dediği gibi ordaki insanların çogu türkçeyi biliyo oranın yerel halkının çoğu hopalı iranlı rus

 37. gürcistanın gümrük mevzuatını bilen var mı? yurtdışından türkiyeye getirtemediğimiz şeyleri gürcistan vasıtası ile getirtebiliriz. örneğin türkiyede 75 dolar üstü kargo gümrükte kalıyor. parfüm, makyaj malzemesi geçmiyor.

 38. gürcistandan geleli bi kac gün oldu anlatıkları gibi bir yer degil cekinecek korkacak bir durum söz konusu degil gercekten gezmeye deger bir yer şiddettle tavsiye ediyorum gidecek olanlara yada gitmeyi planlayanlara. diger bi konuda isteyen arabasıyla gider isteyen ucakla isteyende kara yoluyla. kendi arabasıyla gitmek isteyenlerede tavsiyem gitsinler pasapot gerek degil sadece arac ruhsatı olsun yeter şimdinen iyi gezmeler ben tekrar gidecegim resmen aşık oldum ben gürcistana…

 39. iyi günler herkese ben yorum yapmaktan ziyade soru sormak istiyorum gürcistanı kendi özel aracımızla gezerken kamp kurabilecegimiz park alanları kampikler varmı güvenli olurmu
  kamp çadırı açma şansımız varmı
  böyle bir geziyi onaylarmısnız.

 40. ben şuanda batumdayım çok güzel gezilmeye değer bi şehir özellikle bulvar parkı muhteşem elinizde şarabınızla sahil boyu dolaşıyorsunuz bu mevsim biraz hareketsiz bi şehir ama yılbaşında muhteşemmiş. özellikle yazları harika oluyormuş son yapılan oteller ve çevre düzenlemeleri ile dahada güzelleşeceğini düşünüyorum öz. bikaç yıl sonra burası muhteşem olur. gezmek amacı ile gelmek isteyenlere batumu öz. yaz aylarında ve yılbaşında gelmelerini tavsiye ederim. artık görcistana geçişler çok kolay tc kimliğiniz ile (sadece nüfus cüzdanı kabul ediyorlar ehliyet vs kabul edilmiyor) 1 tl karşılığında geçiş yapıyorsunuz. aslında ucuz bi şehirmiş ancak son bikaç yıldır giderek pahalılaşıyor sigara türkiyedekinin 1/3 fiyaında benzin yarı fiyat, alkol yarı fiyat diğer şeyler türkiyeden daha pahalı herkese tavsiye ederim

 41. evet,anlatıldıgı gibi coooooooook guzel bir sehir,ancak birsey eklemek isterim,yemekler sahane,tavsiye ederim

 42. gezip görenlere ve yorum yapanlara çok teşekkürler.Fakat sık sık batuma veya siflise giden ve gezen birisinin oralardaki özellikle konaklama ve yeme-içme fiyatlarının ne kadar olduğunun bildirmesi çok daha önemli olacaktır.Hadi bu özellikte birisi zaman ayırıp kısaca çeşitlilikten ve fiyatlarından bahsetsin…

 43. merhaba bn bşi sormak istiyorum orda yabanci dil eğitimi almak istiyorum bilen lütfn bna bilgi verebilir mi hangi dilleri öğrenebilirm tşkkür edrmm 🙂

 44. yardmcı olun lütfennn…kiralık arabaylan gidilirmi güvenlimi kız arkdasımla gitcem nekadar para almam lazım yanıma…türk parası ve dolarr nekadar olmalı

 45. sizce yatırım yapılacak bir yermi batum….. yani biz türkler açısındann ?

 46. arkadaşlar şubat 2012 de gittim. güvenilir ve hoş bir şehir yatırıma da müsait.

 47. mrb ben oralara gelib park acmayı duunuyorum orada ştd acıp 10 tane tır alacagım bana lokanta konusunda yardımcı ola bılırmısın tşk ederım

 48. ben de gidip yerleşmeyi dusunuyorum. az sermaye ile ne iş yapılabilir? ev kiraları ne kadar?

 49. memur maaşı 200 dolar olan bi memleket baya fakir sanırım ne tür bi yatırım yapılabılınecegı gıdıp görmeden olmaz bence .en guzelı ıthalat 30 yıl oncesı turkıyesı gıbı

 50. Batuma dün gittim geldim. Fiyatlar söylendiği gibi ucuz değil. Taksiye binersin 3 kilometrelik bir mesafeye senden 15 lari yaklaşık 18 tl para alırlar. Geleni geçeni uçanı kaçanı keriz yerine koyuyorlar. Türklere özel bir indirim yok aksine Bindirim var. Türk olduğunu bilmedikleri zaman her şey daha ucuz oluyor. Ordakilerin çoğu türklerden pek hoşlanmıyorlar. yolunacak kaz gibi bakıyorlar. Her şey Turist hesabı yürüyor. Sınır kapısında uzun uzun kuyruklar var. Batum gerçekten güzel ama bu güzellik için insan kendini bu kadar yıpratırmı diye sormalı

 51. 2012 martından bu yana ortalama her hafta günü birlik gittim, vizesiz gidiliyor çıkışlarda freshoptan tiryakiler için iyi oluyor sınırlı miktarda sigara ve içki alınabiliyor öyle yazılanlar gibi 3 gün kalmaya gerek yok, yaz başı ailemlede gittim, günü birlik gidip döndük, aracımızla kapıya kadar gidip daha sonra kapıdan taxi tutup bizi akşama kadar gezdirdi, verdiğimiz ücret 50 dolar olmuştur,toplamda gidiş geliş 5 kişilik bir ailenin masrafı çok cüzi bir rakam olmuştur, değişiklik isteyenler için çok güzel bir fırsat gerçekten, ben trabzonda yaşıyorum ama fırsat buldukça arkadaşlarımla gidip geziyorum bahsedilen botanik bahçe gerçekten çok güzel ama girişleri kişi başı 6 lari ayrıca aracın park ücreti de 5 laridir, yemek sorunu hiç yok türk lokanataları bolca mevcut fiyatlar burası gibi aç kalınmaz yani, ucuz olarak sigara içki ve petrol ürünleri mevcut başka da orada alınacak pek bir şey yok gibi

 52. Herkese tavsiye ederim ama Ailenizle ama Arkadaş grubunuzla gidin görün malum her ülkenin kanunları ve kuralları ve var başka bir ülkeden gelen misafir ziyaret ettiği ülke kanun ve kurallarına uymak zorunda onun için uyulmadığı zaman sertler ve hemen uygulama başlıyor bizim Türkiye gibi insancıl değiller Misafirmiş Turistmiş tınlamıyorlar onun için dikkat etmek lazım hal ve hareketlerimize fazla uzun kalmayıp 3 günlük güzel bir ziyaret iyi bir Hotel de uygun olur…

 53. 8 gün kaldım batum ve tifliste bence herkesin gidip görmesi gereken bir yer daha önce duyduğum gibi güvenli değil dediklerine inanmayın güvenlik son derece iyi gece 02 -03 e kadar gezdık yaya olarak kesinlikle hiç bir kötü duruma karsılasmadık.batumdaki botanik bahçesini mutlaka gezmelisiniz ve iyi bir fotograf makınası yaynınzda bulundurun . yemek konusunda sıkıntı yok fiyatlar uygun ben şirket aracı ile gittim sadece noterden yurtdısı cıkısı ıcın vekaletname aldık hıc bır sorunla karsılasmadık ailenizle gezebileceğiniz güzel bir yer mutlaka gıdıp görmelisiniz özlellikle akdeniz den sıkılanlar için unutmadan arcınızla gezeceksenız radar lara dıkkat edın

 54. 2013 son durum, arkadaslar oncelikle sunu soylemeliyimki, batum geceleri fena degil. 1 GEL (gürcistan parası lari) 1,11 TL ediyor yani 1 TL = 0,9 GEL demek, (20 lira veriyosunuz 18 GEL alıyorsunuz). Anlayacağınız adamların parası bizden değerli. Ancak orda bir memurun 400 GEL aldığını düşünürsek durumları bizden kötü. Birkaç mekan duymuştum ama ben sadece arenaya gittim, sizle oradaki tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Giriş ücretsiz, vodka-redbul 10 GEL yani kızlarla anlasana kadar bir kaç bardak iceceksiniz demektir. (masaya oturmadan ayakta dolasarakda kızlarla pazarlık edebilirsiniz) Burada anahtar noktalar şunlar. 1 – cumartesi asla gitmeyin kalabalık olur 2 – Gece saat 2 den önce asla gitmeyin gecenin başlarında piyasa yüksektir, sonradan fiyatlar düşer 3 – Gürcü azeri kırgız vs ile takılmayın ruslara yönelin, otelde arıza cıkarmazlar , özellikle gürcüler arıza çıkarır tavsiye etmiyorum. 4 – Gecelik 100 GEL e kız tutmanız mümkün, tabi agzınız laf yapıyorsa ve sıkı pazarlıkcıysanız. Bol şans ve güzel geceler diliyorum (tabi bu arada otel parası haric kızları kendi otelinize götürebilirsiniz oteller genelde götüreceginiz misafir icin extra ücret almıyor , yani en azından radisson blue almıyor, taksi 10 lari, prezo 10 lari, kızlar türkce biliyor) saygılar

 55. Farklı yıllarda dört defa gezmek amacı ile kendi arabamla Gürcistana girdim.Gayet güvenli,sakin efendi bir memleket.Siz kurallara uyduğunuz sürece kanunla başınız derde girmez.

 56. TATILINIZ NASIL BASLIYOR NASIL BITIYOR ?
  – Ozel aracinizla vs herhangi bir kara tasitinin esliginde geldiyseniz sizi Gurcistan Sarp sinir kapisinda karsiliyoruz ve tabii ki ucakla gelen misafirlerimizi havaalanindan .

  – Daha sonra tercihinize gore kiralik evlerimize ya da anlasmali oldugumuz otellerimize goturuyoruz kayit islemi tamamlandiktan sonra Batum’la tanismaya artik haziriz.

  – Ozellikle tarihi yerleri ve daginik mimarisiyle meshur olan Batum’u tam anlamiyla gezip gorup daha sonra alisveris yapabileceginiz ya da sevdiklerinize hediyelik esya alabileceginiz cesitli yerlere gidip isteginiz dogrultusunda mangal vs ve alkolle arasi iyi olan misafirlerimize Batum’un meshur ickisi olan “caca”yi Batum manzarasi esliginde limitsiz bir sekilde ikram ediyoruz . Ayrica anlasmali oldugumuz casinolarda misafirlerimiz sabah kahvaltisi ve aksam yemegini ucretsiz olarak yiyebiliyorlar.

  – Ve disco saati geldi catti ; saatlerimiz 22.00’i gosterdiginde bizim refakatimizde Batum’un en iyi dj lerinin oldugu en canli gece kluplerine gidip gunumuze devam ediyoruz

  – Bizim istegimiz eglenmeniz ve bunun icinde bizi tercih etmenizden dolayi discoda guvenliginizi sinirsiz bir sekilde saglayip sizi tabiri cayizse discolarin yabanci misafirlere sundugu kazik ve sismis hesaplardan uzak tutuyoruz.

  – Ve istenmeyen gun geldi geri donus . . . Sizi karsiladigimiz gibi yine ozel aracimizla gerek havaalani gerekse Sarp sinir kapisina birakip bizden memnun kaldiginizi temenni ederek bir sonraki tatil planiniz icin haber bekliyoruz

  (Burada değerli okurumuz, kendi firmasıyla ilgili reklamlarını vermiş, ama sitemizin reklam politikası gereği: reklamların bu şekilde, yani herhangi bir anlaşma olmadan yayınlanmasının söz konusu olamayacağının bilinmesi gerekir, reklam vermek isteyenlerin, sitenin reklam şartlarına uymalarının gerektiği aşikardır.)

  – HAYALLERINIZI ERTELEMEYIN AMA TATILINIZI HIC ERTELEMEYIN . . .

  arkadaslar araba ve diger sorularinizi bize sorabilirsiniz 7/24 hizmetinizdeyiz

  (Evet yukarıdaki satırları yazan kişiler ve firmaların: reklam yapmak için bazı şartları yerine getirmelerinin gerekliliğini tekrar hatırlatır, Batum da hepinize iyi bir gezi dilerim, inanın iyi bir gezi için, sitede yazdığım gezi notları ve okurların yorum notları sizlere yeterli olacaktır. )

 57. Merhaba arkadaslar oncelikle gezi-yorum sitesine adminlerine ve siteyi gercekten fenomen haline getiren tum ekibi tebrik ederek basliyorum .Beni cogu takipcim tanir ama yinede belirtiyim adim …… , dogma buyume Istanbulluyum aslen ……. , Deterjan fabrika hissesi icin geldigim Batumda suanda …………..hizmeti vermekteyim.
  Batumda suanda problemli durumlar var bu nedir baştakilerin Türklere olan nefreti , Gurculerin Turklere olan kini . Bu nedendir haksiz degiller adamlarin maaslari 300 400 lariye geliyor ama bunu kazananlar sanslilar .
  Biz ise Batuma genel olarak eglenmeye gidiyoruz bunu istemiyorlar cunku bizde para var inanilmaz bir para kim ne derse desin . Ekstra olarak Karadeniz tarafindan gelen milletimizin bazi bozuklari gelip burada uyusturucu satip yakalaninca diyorlar ki Turklerden nefret ediyorlar , o ana kadar boyle birsy yoktuki kendi adimizi kendimiz karaladik bile artik yapacak birsey yok . Nerde olursaniz olun yabanciysaniz sizden faydalanmaya calisacaklardir bu heryerde boyledir . Restoran disco pavyon vs .
  Batum merkezde …………….. Su anda otelleri tavsiye edenler olumsuz sebeplerden dolayi azaldi bunun icin rezervasyon numarami yazinin sonunda ilgilenen arkadaslara birakacagim . Ayrica yeni actigim mangalbasi kendin pisir kendin ye ya da servis seklinde tum sisteme oturakli restoranima sizlere beklerim .
  Ozellikle coklu turlarda da restoran, konaklama , batum rehberligi ve arac konusunda da yardimci olabilirim rehber ekibim ve ben yaninizdayim . Ayrica suanda Batum ici araba alimlari cogaldi herkes merak ediyor nasil oluyor nasil olacak , normal olarak kimse guvenemiyor bastan bi kobay yolluyorlar olursa onlarda ayni yoldan yola devam ediyor . Arkadaslar boyle bir istedginiz gercekten olursa bunun icinde yardimci olabilirim tanidigim cevremde bu isi yasal yollardan yapan arkadaslarim var . Yasal olmayan durumlardan uzak durun cunku suanda Turkiye ici vekaletli arabalari topluyorlar , Cunku buradan araba cikarabilmeniz icin 6 ay ikametiniz gerekiyor . Suanda aracin Tr de kalma suresi prosedur 6 ay secimlerden sonra 2 yila cikacagi soyleniyor bizde sizler gibi durumu takip ediyoruz .
  Tur paketlerime gelince zaten cogu misafirim dedigim gibi beni taniyor Batumdaki gelen misafirlerin harcamalarini minimize edip tatilini eglenceli ve keyifli bir sekilde sonlandirmak . Batum ici ulasim , transfer , konaklama , ayrintili batum gezisi , aksamda discoda refakat . Full paket turlari neden bu kadar onemli neden tercih etmelisiniz : cunku ne olursa olsun discolar giydiriyor , taksiciler giydiriyor , Batumu tanimiyorsunuz gidebileceginiz yerler kisitli . Kendinizi birkac taksicinin insafina birakiyorsunuz gece yasadiklariniz olumsuzluklar zaten cabasi . Harcadiginiz para ile rezil oluyorsunuz acikcasi sonra Batumu kotuleyip yasanilmaz bir yer olarak gostererek Batumu merak eden gelmek isteyen herkesi de olumsuz olarak etkiliyorsunuz . ………………., dil haznem genis ve Batum gezi alternatiflerim sinirsizdir . Ulasim icin :
  (Değerli arkadaşım, siz verdiğiniz hizmetin karşılığında bu hizmetten yararlananlara mutlaka bir ücret tahakkuk ettiriyorsunuz, peki: bu sitedeki (yazının başındaki övgüleriniz için ayrıca teşekkürler) kişilerin, bu siteyi oluşturmak için emek verdikleri ve bu emeklerinin karşılığının yanlızca; siz ve sizin gibi arkadaşların bu siteyi kullanarak kendi reklamlarını yaparken ödedikleri reklam ücretleri olduğunu niye düşünmessiniz? teşekkürler ve selamlar, reklam şartları için lütfen irtibat kurunuz.)

 58. Arkadaşlar kendi arabamızla gittiğimizde yine çok bekletiyorlar mı, araçsız gittiğimizdeki gibi? Daha önce Batum a gittim ama sınırdaki kuyrukta 3 saat beklettiler? Arabayla gidince arabayı tek tek aramaları , makbuz kesimi filan kaç saat alır? Bir de arabadaki valzileri x ray den geçirmemiz için tek tek elimize alıp yine o yay gelenlerin kuyruklarında mı bekliyoruz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir