Fas, Argan Yağı

26.586 kişi okudu!

Daha önce hiç duymadım. İnternette de yazılmamış. Uçaktan inerken, Fas’ta çalıştığınız söyleyen bir Türk yolcu tarafından, mutlaka argan yağı almamız söylendi. Bu ülkeye girdiğimde ise; argan yağının bu ülkedeki önemini hissetmemek mümkün değil. Yanlızca Fas’ta yetişen bir ağaçtan üretiliyor.Ağacın yaprakları, zeytin ağacına benziyor. Aslında, ağaçta zeytine benziyor. Bu ağacın; fındık gibi sert kabuklu meyveleri, keçiler tarafından yeniliyor, ama daha sonra meyvenin içindeki çekirdek, ağız yolu ile geri çıkarılıyor. Bu çekirdeğin içindeki badem, güneşte kurutuluyor ve taş dibeklerde ezilerek argan yağı üretiliyor.
Bu yağ; özellikle kozmetikte kullanılıyor. Cilt ve saç için çok büyük faydaları var. Derinin yaşlanmasını önlüyor ve çatlamış derinin hızlı iyileşmesini sağlıyor.Şampuan, cilt kremi, sabun yapılıyor. Ama; kullanım alanı, özellikle kozmetik. Derideki lekeleri önlediği söyleniyor. Yani; bu yağı, doğrudan cilde sürmek veya bu yağdan yapılan kremleri kullanmak mümkün. Yani ”
E” vitamini açısından zengin. Sulandırıldığında ise, salatalarda kullanılabiliyormuş. Ama; yağ sökücü, idrar söktürücü gibi faydaları yok. Belki zeytinyağına alternatif olarak düşünülebilir, ancak, ısıtılamıyor, yanlızca sos olarak kullanılabiliyor. Kolestrole de iyi geldiği söylenmekte.

Ama; elbette yağı nerden alacaksınız? Bu yağın safını bulmak pek mümkün değil. Safa yakınını bile bulsanız, şans veya büyük para ödemeniz gerekir. Çünkü: yaklaşık 100 kilo çekirdek bademinden, yaklaşık 1 kilo argan yağı elde ediliyormuş. Yani, bayağı meşekkatli bir iş. Bunun sonucu olarak, elbette safı çok pahalı, safa yakını ise, nisbeten daha uygun fiyatlı. Saf olmayanın içine de, ne katıldığı meşhul. Yani; faydası olsun diye bir yağ alıcaksınız, ama içine ne katıldığı meçhul, zararı olabilecek yan ürünlerin katılması mümkün.

Ben almadım. Çünkü, safını bulmak imkansız gibi. Safa yakın olduğunu sandığım ise çok pahalı idi. Küçük bir şişe yağa, birçok euro ödemek saçma geldi. Çünkü; içindeki katkı maddesini bilmek olanaksız. Ama mutlaka size, argan yağından bahsedenler olucaktır. Tercih sizin.

“Fas, Argan Yağı” üzerine 14 yorum

 1. argan yağının fiyatını alabilirmiyim yerinizz nerede tel no ?

 2. Argan yağını İstanbulda nasıl ve nereden satın alabilirim??

  Saygılarımla

 3. argan yağını fasta bir tük firması var üretim yapıyor geleneksel yolarla.
  türkiyeye gönderi yapıyorlar.
  (Bu firma bize ulaşırsa, reklamını siteye koyabiliriz, firma ilgililerine duyurulur)

 4. ben bu yagdan kulaniyorum muthis bir etkisi var cilde ama orjinalini bulmak cok zor tanidik bir fasli arkadas araciligiylan ismarliyorum…

 5. Arkadaşlar merhaba,
  Ben FAs’da yereşik bir üretici çiftlikden Argan Yağı ithal ediyorum. Türkiyede Peraekende ve Toptan olarak satışını yapıyorum. Ürünümü direkt olarak üreticiden aldığım için tamamı ile saf ve doğal. İçerisinde kozmetik kaztı melddelri ve seyretticiler bulunmıyor. …………………………… ( yazının devamını yayınlayamıyoruz, çünkü, gerek bu satırları yazan ve gerekse sizler kabul edersiniz ki, bu tür reklam içeren mesaj ve yazılar, birçok kez geliyor ve bunların yayınlanması için maddi bir bedel gerektiğini düşünmek gerek.)

 6. Merhaba, herkes bir şey yazmış, bu argan yağı ile ilgili fas7a gidip gelen bile orada safını bulamadım safa yakın olanıda dünya bir paraydı ve içinde ne olduğunu bilmiyorum yazıyor ama kimse bu sözleri okumamış gibi istanbulda bulabilirmiyiz yada ben getittiriyorum yazmış hangisi doğru bu yazılanların.??

 7. Ben fasdan ve fransadan argan yağı ve kozmetik ürünlerini getiriyorum. ürünün üretim sürecinden başlayarak cilde uygulaması konularına kadar hakimim.
  argan yağı tüm dünyada kullanılan ve çok gözde olan bir ürün. ancak türkiye’de suistimale açık bir konu gördüğüm kadarı ile. özellikle aktarın çoğunda satılanlar malesef argan yağı değil, en azından cilt bakım ürünü olarak işlenmiş argan meyvesi değil. cilt bakım ve saç bakım ürünü olarak kullanılması gereken ürün genelikle soğuk press olarak isimlendirilir ve bu yağ saydam-altın sarısı renginde ve kokusuzdur. eğer içinde bir koku ( meyve asansı katarlar içine kokusunu alsın diye vs.) veya bulanık bir rengi varsa uzak durum.
  birde ürününüzü türkye’de ulaşabileceğiniz bir yerden alın.

 8. ……. bey çok doğru anlatmış argan yağını. link vermek yasakmı bilmiyorum ama ben ………………….. sitesinden sipariş etmiştim daha önce. almadan öncede kendilerine orjinal olup olmadığını nasıl anlarım diye sormuştum onlarda kozmetik olan yağın son derece berrak ve kokusuz olması gerektiğini, ecocert organik tarım sertifikalı olması gerektiğini ve yağın cilde çabuk emilmesi gerektiğini söylemişlerdi. birde fasta bu işin sahtekarlığı Türkiyedekinden çok daha fazlaymış, ordan almayı düşünen arkadaşların dikkat etmesini öneririm.

 9. Modern tıpçılardan bıkmıştım.Alternatif Tıbba yöneldim.Gel görki Alternatifçiler para için Modern Tıpçılara rahmet okutuyorlar.Anlayacağınız inanmayın Saf Argan yağı mümkün değil neredeyse.Para tuzağı babam olsa inanmam çünkü içinde bulundum sektörün.Tamamen sömürü ve rant kaygısı ile uğraş veriliyor.Allah ıslah etsin.

 10. ben 10 senedir fasta yasiyorum yok ithal ediliyo yok ciftlikleri var birakin bu masallari insanlari kandirmayin fransadan gelen turistler 3-5 gun basinda duruyo orjinalini yaptirip gidiyo cok zahmetli bir is okuyorum guluyorum adam petrol kuyusu sangi yag basiyo birakin kardesim insanlarla oynamayi sadece agadir denilen ilde yetisiyo tanidik fasli cocuklar var ayda 5 lt gecmiyi abi diyorlar onuda fransizlar ispanyonlar aliyo yani diyecegim arkadaslar kimseye inanmayin

 11. ben fas a gittim ve bu argan yağının üretildiği toplandığı bölge olan fas ın güney batısında bir yer.yerin adını hatırlayamıyorum.fabrikaya gittik üretimin başından sonuna kadar nasıl yapıldığını gördüm.sadece kadınlar bu işte çalışıyor.üst kabuğunu ağaca çıkan keçiler yiyiyor ve iç kabuğunu yere tükürüyorlar.bu ceviz gibi kabuk un içindeki meyve çok acı ama bunu ordaki kadınlar işliyor eziyor ve basit bir değirmenden geçirerek yağını ayırıyorlar.üretim yerine gittiğinizde gerçek argan yağını bulabilirsiniz.fabrikanın içerisinde satış yeri var.çeşitli paketlerde her tür hastalıklar ve kozmetik için ayrı ayrı paketler var.özellikle sedef hastalığına çok iyi geliyor.yüzdeki siyah noktalar ve sivilcelerden saç dökülmelerine kadar bulunuyor.ben 100ml lik bir yağa 40.00euro ödedim.yani gerçekten pahalı ama burda argan yağının gerçeği hakikisi var.

 12. Merhaba Ömer Beyden daha önce ben argan yağı satın almıştım çokta memnun kaldım fakat kendisine ulaşacağım adresleri kaybettim buradan bana yazrsa mail adresimi vermek istiyorum..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.