Bosna Hersek Balagay Tekkesi

484 kişi okudu!

Potiçeli köyüne 22 km uzaklıktadır. Mostar şehrine ise 10 km uzaklıktadır.

Blagaj: Hırvatça da “hafif” anlamına gelir. Büyük olasılıkla ılımlı hava koşullarını ifade eder.

Burada “Sarı Saltuk” türbesi bulunuyor. Tekke binası: 1520 yılında Osmanlı mimarisi ve Akdeniz tarzı unsurlarıyla inşa edilmiştir. Ulusal bir anıt olarak kabul edilmektedir.

Araçtan inince, yaklaşık 400-500 metrelik bir rampadan aşağıya iniliyor. İniş kolay ama çıkış biraz zor oluyor. Bunu göze alın ve bence inin, çünkü aşağıda muhteşem bir güzellik göreceksiniz.

   

Tekke binası: bir kayaya sırtını dayamış, uzaktan güzel görünüyor. Tika tarafından onarımı yaptırılmıştır. Bektaşi tekkesi olduğu söyleniyor. Ama tabelasında “Alperenler Tekkesi” yazılıdır.

      

Sol tarafında ise, dağın altındaki bir mağaradan gelen su kaynağı var ve bu su kaynağından gelen sular, hemen 50 metre ileride küçük çağlayanlar oluşturuyor, gürül gürül akıyor. Mostor şehrinin suyunun buradan geldiği söyleniyor. Zaten yine söylenenlere göre, bu su bolluğu nedeniyle, Mostar çevresinde, organik tarım yapmak üzere, birçok Türk toprak satın almış.

Hemen sağ yandan, kafeteryanın içinden geçerek arkasına çıkın ve yolu takip ederek, su kaynağının bulunduğu mağaraya kadar yürüyün.

Dönüşte, rampa yukarı çıkarken, hemen solda bazı satıcılar var. İlginç objeler satıyorlar, ben buradan üç boyutlu çerçeveli iki resim satın aldım. (Bir tanesi Mostar köprüsü, diğeri Balagay Tekkesi resimleri)