Sinop Ayancık

16.870 kişi okudu!

ayancık.çamurlu plajı.1

Burası: tam bir sahil kasabası havasındadır. Tertemiz yolları, düzenli yerleşimi, çay bahçeleri, plajları, motelleri ve sevimli çarşısı uzun uzun gezebileceğiniz bir yer. Çarşıyı gezip: fırından bir mısır ekmeği alın ve sahildeki çay bahçelerinden birine oturup, çayınızı içerken, denize giren çocukları seyredin. Daha ileride: ünlü Çamurca Plajına gidebilir, Karadeniz’in sularında gönlünüzce yüzebilirsiniz. İlçe merkezindeki iskeleden de denize girenler görülüyor.

   

ULAŞIM:

Ayancık: Sinop il merkezinin deniz kıyısındaki ilçelerinden biri. İl merkezine uzaklığı: 56 km. Ulaşım problemli değildir. Ayancık-Boyabat kara yolu uzaklığı: 56 km. ve Ayancık-Türkeli kara yolu uzaklığı ise: 36 km. dir.

 

      

GENEL:

Kıyı şeridi: Ayancık yerleşimi çevresinde, iri çakılla kaplı ve uzunluğu fazla olmayan bir kıyı bandı var. Bu kıyı bandı: denizden yararlanma için uygundur. Ancak: iklim olarak, Temmuz ve Ağustos düşünülmelidir.

Şehir yerleşiminin batısında, 1.5 km. uzaklıkta: Çamurca plajı ve koyu vardır. Burada: Kızılay kamp yeri bulunuyor. Özellikle: çocuklu aileler ve gençler tarafından tercih ediliyor. Çamurca mevkiinin 2 km. batısında ise: Kuğu Yalısı koyu var. Burası: hem deniz ve hem de ormandan yararlanmak için ideal bir yer. Sakin bir tatil geçirmek isteyenlere öneririm.

Ayancık’ta: yöre mutfağı: özellikle “keşkek” üzerine kurulmuş. Bölgenin en tanınmış yemeklerinden olan keşkek: etli veya etsiz dövülmüş mısırın, kuru fasulye ile pişirilmesiyle yapılan, lezzetli bir çorbadır. Genellikle: Hıdırellez kutlamalarında yapılıyor. Bunun dışında: mayalı bir çörek çeşidi olan Nokul, bir çeşit mantı olan Kulak, Saç Böreği. Evet: Ayancık’a yolunuz düşerse, bunları denemenizi öneririm. Özellikle; kulak.

Bu arada: Ayancık nüfusuna kayıtlı ünlüler var. Bunlar arasında: Ajda Pekkan ve ünlü yazar Ömer Seyfettin sayılabilir.

 

   

GEZİLECEK YERLER:

ayancık.eski evler.+

ESKİ AYANCIK EVLERİ:

İlçede, şehir mimarisi: 1’nci Dünya Savaşı öncesi, bölgede yaşayan Rumlar ve daha sonraları, Kereste Fabrikası kuran Belçikalılardan etkilenmiştir. Özellikle: ilçenin iç kesiminde ve sahilin bazı yerlerinde inşa edilen, taş evler, tipik Rum, Yunan mimarisi örnekleridir. Bugün hala ayakta kalanların bir çoğu kullanılmaktadır. Bu evler: iki kat üzerine alınlarına süslemeler ve kemerler yapılarak inşa edilmiştir.

Belçikalıların mimari tarzından etkilenerek yapılan ahşap evler ise, genellikle, sahil kesimindedir. Bu evlerin tüm malzemesi: ahşap olup, genellikle iki katlı, içten merdivenli ve bahçeli evlerdir. Kereste Fabrikasını kuran Belçikalılar ve Almanların, fabrika arazisi üzerine yaptıkları lojmanlar ve işçilerin yaşadığı koloni evleri, bunlara verilebilecek örneklerdendir.

ayancık.kilise.+

AYANCIK KİLİSESİ (ESKİ CEZAEVİ):

Yalı mahallesinin, sahil kesiminde bulunuyor. Eski bir kilise. Yıllarca cezaevi olarak da kullanılmış. 1885 yılında inşa edilen (Osmanlının son dönemlerinde ) bir yapıdır. Günümüzde; Belediye tarafından, bir kültür merkezi haline getirilmesine çalışılıyor.

ayancık.isfehan limanı.1

İSTİFAN LİMANI:

Henüz herhangi bir araştırma yapılmamış. Ancak: Pontus krallarına ait kaya mezarlarının bulunduğu, İstifan (Çaylıoğlu) köyü sınırları içinde bulunuyor.

ayancık.istifan kaya mezarları.1

İSTİFAN KAYA MEZARLARI:

Burada da henüz bir araştırma yapılmamıştır. Pontus krallarına ait olduğu sanılan kaya mezarları, İstifan köyü sınırları içinde bulunuyor. Kaya mezarları: paphlagonia tipindedir. Mezar odalarının cepheleri: anıtsal cephe mimarisinin özelliklerini taşır. Liman çalışmaları sırasında atılan dinamitlerle, giriş kısmı kapanmıştır.

ayancık.istifan sulu kilisesi.1

İSTİFAN SULU KİLİSESİ:

Halen toprak altındadır. İçi toprak ve su doludur. Galerilerinden biri, toprak üstündedir. Halk: içinin su  dolu olması ve çevresinin de su kaynağı yönünden zengin olması nedeniyle: sulu kilise demektedir. Herhangi bir kazı çalışması yapılmamıştır. Meraklı  define avcılarının uğrak yeridir.

ayancık.akgöl.3

AKGÖL YAYLASI :

Yayla turizmi merkezidir. Ayancık-Boyabat asfalt yolunun 40 nci km. de, ana yoldan ayrılıp, 5 km. gittikten sonra ulaşılır.  Burası: 110 metre yükseklikte, sık çam ormanları içinden bulunan yapay bir gölet ve orman işletmesinin günübirlik tesisleri var. Ayrıca: burada kamp yapmak mümkün.

inaltı

İNALTI MAĞARASI:

Akgöle: 6 km. uzaklıktadır. Ayancık ilçesine ise, 35 km. uzaklıktadır. 1070 metre yükseklikte. İnatlı köyü yakınındadır. Ulaşım: toprak, ancak manzaralı bir yolla sağlanmaktadır. Köy ile mağara arası uzaklık: yaklaşık 400-500 metre olup, eğim oldukça fazladır. Yani: ulaşım zor.

Mağara: geniş ve yüksek bir girişle başlıyor. 350-400 metrelik kısma kadar, bu özelliğini koruyor. Mağaranın genişliği: 3-6 metre, yüksekliği ise; 5-25 metre kadar. Büyük bir tünel şeklinde devam ediyor. İlk 350-400 metrelik bölümde; mağara oluşumları açısından, duvarlarda travertenler ile, yer yer küçüklü-büyüklü sarkıtlar bulunuyor. Mağaranın toplam uzunluğu: 700 metre. Ancak: 400 metreden sonrası, sulu ve çamurlu.

Mağara halkın ziyaretine açıktır. Mağara içi aydınlatma, elektrik isale hattı, yürüyüş merdivenleri, giriş kapısı ve mağara önü çevre düzenlemesi çalışmaları tamamlanmıştır.

ayancık.çangal dağı.1

ÇANGAL:

Ayancık-Kastamonu kara yolunun 25 km. den, 3 km. içeri girilerek ulaşılır. Orman içinde, açıklık alanda kurulmuş bir yerleşim yeridir. Burada: Orman İşletmesine ait idare binaları, misafirhane ve lojmanlar var. Binalar: tek katlı olup, arazi üzerinde dağınıktır. Küçük bir tatil köyü havası yaratılmıştır. Bu tesisler: 1930’lu yıllarda: burada, Ayancık Kereste Fabrikasını kuran Belçikalı ve Almanlar tarafından yapılmıştır. Burada: kış turizmi, av ve dağ turizmi yapılabilir.