Beyaz Rusya, Belarus, Minsk

27.582 kişi okudu!

Ukrayna’nın kuzeyinde, Litvanya’nın güneyinde: Beyaz Rusya ve Belarus olarak isimlendirilen ülkenin başkenti. Polonya ve Rusya arasında; tam bir geçiş noktası. Bu konumu ile; stratejik önemi var. Ama, Minsk şehrinde: ne tarih, ne doğallık. Buraya giden ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun ana amacı : sessiz ve sakin bir ortam bulmak ve gerçekten bu derece güzel bir ırk olarak yaratılan, Beyaz Rus kadınlarını görmek. Çünkü: burada sizi bekleyen tarihi kalıntılar yok. Büyük alışveriş merkezleri de yok.

ULAŞIM:

İstanbul’dan uçağa bindiğinizde: muhtemelen 2 saatlik bir yolculuktan sonra: Minsk şehrine ulaşıyorsunuz. Ülkeye girebilmek için: 15 günlük turist vizesi almanız yeterliyken 1 Haziran 2014 tarihinden itibaren vize sistemi değiştirildi.  Daha uzun süreli kalmak için, uzun süreli vize almanız gerekiyor ve uzun süreli vize alabilmek için, bu ülkeden gönderilmiş ticari bir davetiyeniz olması gerekiyor.

Uçaktan inmeden önce, pasaport kontrolünden önce: bir form doldurmanız gerekiyor. Bu formda: nereden geldiğiniz, nerede kalacağınız gibi, bir takım basit sorular soruluyor. Form: Rusca ve İngilizce olarak hazırlanmış. Bu formu doldurup, pasaport kontrolünden önce, ilgililere teslim etmeniz gerekiyor.

Bunun dışında: yine pasaport kontrolüne girmeden önce; sizi, sigorta görevlileri karşılıyorlar. Bu görevliler: sigortanızı yapıyorlar. Bu, asgari 15 günlük sigortanın bedeli: 8-10 dolar.

Ülkeye girişiniz için: gerek sigorta, gerek giriş formu ve gerekse vizeniz bulunan pasaport bulundurmanız şart.

İKLİM:

Evet, Minsk; karasal iklimin hakim olduğu bir yerde bulunuyor. Bu şehre: kışın ve özellikle, Şubat ayında giderseniz, her yanın “don”muş olduğunu göreceksiniz. Şehrin ortasından geçen nehir bile, donuyor. Ama: bu soğuklara rağmen, şehrin insanları, yine de sokaklara çıkıyorlar. Şehrin orta yerinde bulunan paten alanında, gençler buz pateni yapıyorlar. Özellikle: hafta sonları ve akşamları, buralar dolup taşıyor. Bir yandan içki içiyorlar, bir yandan da buz pateni yapıyorlar. Ama, öylesine çok içiyorlar ki, ortalıkta, bir sürü, sarhoş kız-erkek görmek mümkün.

Sonuç olarak: Minsk şehrine; yaz aylarında, yani kış dışında gitmenizde yarar var.

Bunun dışında, genel iklim özellikleri olarak: Şehir, nemli karasal iklime sahiptir. Hava genellikle nemlidir.

HAVAALANI-ŞEHİR ULAŞIM;

Biraz önce anlattığım gibi: gerekli belgeleri hazırladıktan sonra; pasaport kontrolünden geçiyorsunuz. Havaalanı ile şehir merkezi arasındaki uzaklık: 42 km. Havaalanı terminali; 1982 yılında hizmete açılmış. Terminalden, şehir merkezine ulaşım için: taksiler var. Bu taksiler ile, şehir merkezine: 30-35 dolar arasında bir bedel ile ulaşabilirsiniz.

GENEL:

Minsk şehri: 1067 yılında kurulmuş, yani eski bir kent. Başlangıçta: tepeler üzerine kurulmuş. Ancak: 20. yüzyılda, güneydoğudaki düz ovalar üzerine doğru gelişme göstermiş.

Varşova ve Kiev şehirlerinden daha az kalabalık. Moskova şehrinden daha temizdir. Vilnus şehrine uzaklık: 215 km. Varşova 550 km. Riga 470 km. Kiev 580 km. Moskova 700 km.

Şehrin ekonomisi incelendiğinde: buranın, Belarus ülkesinin en büyük sanayi merkezi konumunda. Kentte: 250 civarında fabrika ve sanayi tesisi var. Başlıca sanayi tesisleri: Minsk Traktör Fabrikası, Otomobil Fabrikası, Buzdolabı Fabrikası.

Tarihi süreç içinde, kent açısından öne çıkan olay; II. Dünya Savaşı sırasında yaşanmış. 22 Haziran 1941 tarihinde, Rus Kızılordusu, Minsk şehrine giriyor ve şehri, 3 yıl süren Alman işgalinden kurtarıyor. Dolayısı ile; Kızılordu’nun şehre girdiği bu caddeye: Kazananlar (Pabediteli) caddesi ismi verilmiş. Günümüzde ise, bu cadde, şehrin en önemli ve işlek caddelerinden biridir. Şehrin merkezinden; kışın tamamen donan, Svislac nehri geçiyor.

Evet: Minsk şehri; Beyaz Rusya ve diğer adı ile Belarus ülkesinin başkenti. Ama, hassas bir nokta var. Burası: Rusya değil. Yani: Rusya’nın belirgin özelliklerini burada görmek mümkün değil. Buranın coğrafi konumunun en büyük özelliği: Doğu-batı ve Kuzey-güney doğrultusunda, stratejik bir merkez konumunda olması. Bu yüzden: bu ülke, Rusya için çok önemli. Rusya’nın gözü, hep bu ülkenin üzerinde. Öyle olunca da, birçok Avrupa ülkesinin, hem dikkat ve hem de cazibe merkezi.

Bu ülkede; düzen, insanlarının mutluluğu ve güvenliği üzerine kurulmuş. Buraya: dünyanın en güvenli ülkesi demek mümkün. Güvenlik üst düzeyde. Gecenin bir yarısı, sokaklarda, yalnız başınıza, güvenle dolaşabilirsiniz. Şehirde, asla darp-gasp olaylarına rastlanılmıyor. Çünkü: şehirde yaşayan insanlar, resmi giysili polisten çok, sivil giysili polis bulunduğunu biliyorlar. Bunun yanında, polis’e saygı da var. Ama, tüm bunların yanında: sizler, asla herhangi bir suça karışmayın. Çünkü: turist olmanız nedeniyle, bütün suçun size kalabileceğini unutmamalısınız.

Şehir merkezi: gayet modern ve planlı. Özellikle: bu şehirde, trafik konusunda: herhangi bir yoğunluk yok. Yollar: 4-4 şeritli ve gayet geniş. Asla araç korna sesi duyamassınız. Asla; trafik kazası olmuyor. İçkili olarak, asla araba kullanmıyorlar. Yollarda: trafik hiç aksamadan akıp gidiyor.

Yer altı geçitleri ve çarşılarda: seyyar satıcı ve dilenci yok. Sokaklarda: başıboş dolaşan hayvan göremessiniz. Rüşvetle iş yaptırmak, asla mümkün değil.

Binalar ise: otantik görünümlü. Tüm bunların yanında: tertemiz bir şehir. Şehirdeki: caddelerin, yolların, alt geçitlerin temizliğini gördüğünüzde şaşıracaksınız. Bu kadar temiz bir şehri; başka bir yerde görmek, gerçekten zor. Singapur şehrinin çok temiz olduğunu hatırlıyorum. Ama o şehirde: çok sıkı tedbirler alınmış olduğunu görmüştüm. Örneğin: Singapur şehrinde o temizliği sağlamak uğruna, yere bir sakız atana verilecek cezanın, 500 dolar olduğunu hatırlatmak istiyorum. Burada: böyle cezai bir uygulama yok, yanlızca insanlar bilinçlendirilmiş.

Minsk şehrinin diğer özelliklerinden söz etmek istiyorum. Şehir: fuarlar bakımından oldukça hareketli. Hemen hemen her hafta, burada fuar düzenleniyor. Bunun dışında: şehir, tam bir kültür mabedi gibi. 16 müze, 11 tiyatro, 20 sinema, 139 kütüphane var. Özellikle, hafta sonlarında: parklar, kiliseler, sinegoglar dolup taşıyor. Pazar günleri ise, bir bakıyorsunuz; her yer gelin-damat dolu. Çünkü: düğün törenleri, sokaklarda kutlanıyor.

KONAKLAMA:

Şehirdeki oteller devlete ait. Gelmeden önce, mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Dolayısı ile, konaklama için pek fazla çok seçenek yok. Otellerin çoğu:  3 ve 4 yıldızlı.

4 yıldızlı, yanlızca iki otel var. Bunlar: biraz önce söylediğim gibi, Minsk Otel ve Victoria Hotel. 3 Yıldızlı oteller ise: Belarus Otel. Oteller dışında: ülkede yaygın olarak kullanılan, mobilyalı evler de var. Bu evlerde: iki kişi rahatlıkla kalabilir. Şehir merkezindeki bu evlerin kiraları: yaklaşık olarak 60-80 dolar arasındadır.

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMI:

Şehirde, toplu taşıma çok yaygın. Otobüsler ve metro var. Bunun dışında: taksilerde çok uygun. Çünkü: benzin çok ucuz.

TAKSİ:

Taksiler, ucuz. Zaten, gideceğiniz en uzak mesafe, şehrin konumu nedeniyle : 5-8 km. arasındadır. 1 km. için taksiye ödemeniz gereken ücret: 0.5 cent. Geceleri, eğlence yerleri önünde bekleyen taksilere binmek durumunda kalırsanız, binmeden önce mutlaka pazarlık yapın. Gündüzleri: yoldan geçen taksiler sizi asla almaz, boşuna el sallamayın. Taksiler: telefon ile çağrıldıklarında gelirler. Şehre gittiğinizde, otel resepsiyonundan, taksi çağırma numaralarını öğrenebilirsiniz. Bu numaralara telefon açtığınızda: adresi verirseniz, taksi geliyor. Size gelecek olan taksinin: markası, size ulaşacağı dakika ve rengi: tüm bu bilgileri, telefon açtığınız merkez, size telefonda iletiyor. Geceleri ise: yoldan geçen bir taksiye, el salladığınızda, taksi durur ve sizi, yine makul bir ücret karşılığında, gitmek istediğiniz yere götürür. Tüm bunların yanında, son olarak bir uyarı: Resmi taksilere binmeye özen gösterin, bunlara vereceğiniz para, en fazla: 3-5 dolar civarında. Bunun yanında: kaçak taksilere sakın binmeyin.

Bunların yanında: taksilere bindiğinizde: klasik bir alışkanlık var. Taksi şöförlerinin büyük çoğunluğu, hemen kadın muhabbeti açıyorlar. Hemen, “diayvuskalar”ı, nasıl bulduğunuzu soruyorlar.

METRO:

Şehirde, metro sistemi, 1977 yılında yapılmış. Başlangıçta, 8 olan istasyon sayısı, daha sonra 14 olmuş. 2007 yılı itibarı ile: 25 istasyon ve 33 km.lik hat var. Normal bir günde, metroda, 800 bin yolcu taşınıyormuş. Yoğun saatlerde: 2-2.5 dakikada bir tren çalışıyor.

OTOBÜSLER:

Şehir içinde, yeşil otobüsler var. Bunlar: 600 ruble (30 cent) yani çok cüzi bir ücret karşılığı kullanılabiliyor. Ancak: otobüse binerken, ücret ödemeyen insanlardan, bu şehrin nazik insanları ücret istemiyorlar. Yani: bu yeşil otobüsler aslında ücretsiz değil. Lütfen, bunlara bindiğinizde, ücret ödemeyi ihmal etmeyin. Çünkü: ücretsiz binmeyi kafaya koyarsanız, aniden kontrolör karşınıza çıkabilir. Bu arada; mutlaka dikkatinizi çekecektir, bu otobüs sürücülerinin çoğu bayan. Zaten; Minsk şehrinde, bayanları, her türlü hizmet dalında görmek mümkün.

İNSANLAR:

Şehirde yaşayan insanlar: spor ve müziğe, çok önem veriyorlar. Aynı zamanda: eğitimi de büyük önem veriliyor. Zaten: insanların eğitim seviyesi; yüzde yüze çok yakın. Şehirde yaşayan insanlar: kültürlü ve aklı başında.

Bu şehirde: en çok dikkatinizi çekecek husus: 2 milyon nüfusu olan şehirde yaşayanların, üçte ikisinin bayan olması.

Tüm işyerlerinde çalışanların yoğunluğu bayan ve inanın, daima bakımlılar. Her yerde, her çeşit hizmet alanında, bayanlara rastlamak mümkün. Bir ırkın kadınının, bu kadar mı güzel ve çekici olabileceğini, sürekli sorgulayacaksınız. Ama: bu sorgulama sırasında: bazı duyumların etkisinde kalarak, bu ülkede göreceğiniz her bayanı; asla ve asla yanlış algılamamanız gerek. Bu şekilde değişik yaklaşımlar veya değişik teklifler sonucu ; ters durumlar ile karşılaşabilirsiniz.

Peki, şehirde Türk varmı? Evet, şehirde yaşayan pek çok Türk var. Türkler: inşaat ve yiyecek sektörüne girmişler. Bir de, öğrenci olarak buraya gelmiş olanlar var. Özellikle: Minsk State Linguistik Ünivercity.

Burada: Türk öğrenciler, yoğunlukta.

xxxxxxx

DİL:

1980’li yıllara kadar, bu ülkede yaşayan herkes “Rusça” konuşuyormuş. 1990’lı yıllardan sonra ise, dil eğitimi tersine dönmüş. Şehir sakinlerinin çoğu: Rusçayı, sadece günlük yaşantılarında; evlerinde ve işyerlerinde kullanıyorlar. Genç kuşak arasında ise: özellikle İngilizce yaygın. Bu ülkede yaşayan insanlar, en az 2-3 yabancı dil biliyorlar. İkinci en yaygın konuşulan diller: Almanca, Fransızca, İspanyolca ve İtalyanca. Bu insanlarla anlaşabilmek için, mutlaka iyi bir yabancı diliniz olması gerekiyor.

GECE HAYATI:

Minsk’de: 30 civarında gece kulübü var. Bunlar: 23.00-05.00 saatleri arasında açık. Şehirde, her gece: tüm disko ve gece kulüpleri; insanlarla doluyor. Dolayısıyla, özellikle hafta sonlarında gece kulüplerinin kapısında, uzun sıralar oluyor. Buralara giriş ücreti: 10-15 dolar civarında. Sabah saatlerine kadar, aralıksız eğlence mümkün. Her türlü müziklerin olduğu, her yaşa hitap eden diskolar var. Gece eğlenceleri, gerçekten görülmeye değer.

PRİNCESS OTEL: Kumar oynamak isterseniz, çeşitli seçenekler olmasına rağmen, en güzeli burada.

JURAVİNKA: Şehir merkezinde ve Türkler tarafından işletilen, büyük bir eğlence kompleksidir. İçinde: casino, restoran, gece kulübü, bowling salonu var. Restoran kısmı: gecenin geç saatlerinde, kulüp haline dönüşüyor. Ayrıca: haftanın bazı günlerinde: geceleri, show programları düzenleniyor. Casino kısmında: kıyafete önem vermek gerekiyor ve ayrıca pasaport bulundurulması şart.

VERSUS: Şehir merkezinde, Minsk Otel içindedir. Lüks bir striptiz kulübüdür. Giriş ücretlidir.

MAXİ SHOW:

Şehir merkezinden, taksi ile 5 dakika uzaklıktadır. Giriş ücretlidir. Haftanın her günü açık ve çok hareketli bir yerdir. İçeride: özel showlar sergileniyor. Buraya: saat: 01.00’e kadar, metro ile ulaşabilirsiniz.

MADİSON CLUB: Gece hayatının yoğun olduğu mekanlardan biridir. Burada: güzel müzik ve keyifli bir ortam bulabilirsiniz. Diskosu ve bowling salonu ile hoş bir mekan. Biraz pahalı ama, kentin en iyi mekanlarından biri. Bu arada: buraya girişte, zaman zaman “giyime göre, engelleme” yapabiliyorlar.

WEST WORLD: Hotel Minsk’in hemen yanında. İyi bir mekan, ama çok fazla hayat kadını var. Bir süre sonra: “Do you want sex” lafı, sıkıcı olabiliyor.

REAKTOR: Genç insanlarla bir arada olmak isterseniz, burayı tercih etmelisiniz. Tam bir öğrenci diskosu. Yaş ortalaması, 20-21 olan bir dolu insan. Kendini kasmalar, havalara girmeler yok.

xxxxxxxx

RESTORANLAR-NE YENİR:

Bu şehirde: yemekler çok kötü değil. Ama çok miktarda domuz eti kullanıyorlar. Bunun dışında: çorbaları gayet güzel. Kremalı mantar çorbası, özellikle tatmanızı önereceğim bir lezzet. Bu şehirde: yemeklerde bol miktarda et kullanılıyor. Bir de: mantar kullanılıyor.

Bu şehirde: her ülke mutfağını tadabileceğiniz restoranlar bulunuyor. Ama, özellikle hafta sonlarında bu restoranlara gitmeden önce, mutlaka rezervasyon yaptırmak gerekiyor. Restoranlar, bayağı ekonomik. Özellikle: bazı barlardaki özel yapım, taze biraları mutlaka tatmalısınız. Zaten: şehir insanları: bira, votka ve martini içmeyi çok seviyorlar.

Yemekler genellikle lezzetli. Dünya mutfaklarını bulmak mümkün. Geleneksel yemeklerinde: mantar ve patates ağırlıklı olarak kullanılıyor. Ayrıca: her türlü et kullanılmaktadır. Etler: çok lezzetli. Mantar çorbası, muhteşem bir tat. Mutlaka tadın. Yemeklerde: bazı restoranlarda, canlı müzik sunuluyor. Özellikle: Tarkan şarkılarını duyarsanız, şaşırmayın.

Restoranlar hakkında, birkaç bilgi vermek gerekirse: Astara restoran (Azerbeycan yemekleri sunuluyor), Salon restoran (yemekleri çok lezzetli, özellikle: salatası ve ızgara somon tercih etmelisiniz), Üzüm restoran (park içinde, şık bir restoran. Salata ve et yemekleri muhteşem). Bunlar dışında: Goodwin, James, Il Patzio (güzel İtalyan yemekleri sunuluyor) , keyifli yemekler yiyebileceğiniz yerlerden birkaçı. Bir de, çok sevilen “0.5” denilen bir restoran var. Burada: canlı müzik eşliğinde, tavuk ve bira önerebilirim. Restoran: hemen beyaz kilisenin yanında. Bir porsiyon yemek için: 10-15 dolar ödemeniz yeterli. Her ne kadar yurt dışında olsanız da, Türk yemekleri tercih etmek isterseniz, hemen Tren İstasyonu yanında, sahibi Türk olan ve Türk yemekleri yapan, bir lokanta var.

Bunların dışında: tanıdık tatlar isterseniz: McDonalts, Valilik caddesi üzerinde bulunuyor.

xxxxx

PARA BİRİMİ:

Minsk şehrinde kullanılan para birimi adı: Ruble. 1 Amerikan doları, yaklaşık 2000 Ruble. Buna göre para değerlerini hesaplayabilirsiniz. Yani: 1000 Ruble; 0.5 cent ve bizim paramız ile, 1 TL, 1300 Rubleye karşılık geliyor.

Yani: 1 TL = 1300 Ruble.

xxxxx

ALIŞVERİŞ:

Şehirde: 3 alışveriş merkezi var. Bunların isimleri: Gum, Sum, Nimiga. Buralarda: hediyelik eşyalar, elbise, kumaş, defter, halı gibi birçok hediyelik eşya bulup satın alabilirsiniz. Çünkü: biraz önce de söz ettiğim gibi: ülke çok ucuz. Benzin çok ucuz. Türkiye’de göremediğimiz araçları, burada görmek mümkün. Ama: alışverişte, çok öne çıkan ve mutlaka satın alın diyebileceğim bir şey yok.

GEZİ PLANI:

Minsk şehrine indiğinizde, ilk dikkatinizi çekecek olan, uçsuz-bucaksız bir düzlük. Geniş bir ova. Kocaman ve geniş yollar. Sosyal altyapı tamam. Sağlık, eğeitim, ısınma ve ulaşım mükemmel. Mimari gayet güzel. Bol yeşillik var. Hemen her yerde. Bir de, her mahallede göletler, su kaynakları ve havuzlar oluşturulmuş. Yanlızca: bu şehirde, 50’den fazla: çeşme, havuz, gölet var. Bunların en eskisi ise: 130 yıllık.

Şehir: pırıl-pırıl. Büyük meydanlar, tarihi dokusu özenle korunmuş mimari-şirin evler, şirin parklar. Minsk nehri: kentte, ayrı bir hava veriyor.

KGB binasını geçtikten sonra: Bağımsızlık caddesi var. Caddenin sonunda ise: Bağımsızlık meydanı bulunuyor. Cafe ve restoranlar: genellikle, Bağımsızlık caddesi üzerinde bulunuyor. Şehrin önemli otellerinden olan: Minsk Otel’de, bu cadde üzerinde. Ayrıca: Mc.Donalts restoranı ve hemen karşısında, Patzio Pizza, Fridays ve Pechki Lovechlei bulunuyor.

Şehirdeki: Yanki Kupalı Parkı: gezinti için güzel bir yer. Burada: yazın, tekneye binmek te mümkün. Parkın yanında: Zafer Anıtı ve Yıldızı bulunuyor. Ayrıca: sönmez bir ateş var.

Botanik Parkı: dünyanın her bölgesinden getirilen bitkilerden oluşturulmuş. Şehirli bayanlar: bu parkta gezmeyi oldukça romantik bulurlar.

Şehrin dışına çıkarken görülen büyük gölde: insanlar, her mevsim balık tutuyorlar.

xxxxxx

GEZİLECEK YERLER:

ALEKSANDROVSKY MEYDANI:

Şehrin tam merkezindedir. Burası: zengin bir tarih dokusundan öte, küçük bir halk bahçesi olarak öne çıkıyor. 1972 yılında, vali tarafından yaptırılmış. Bahçenin ortasında: bir çeşme ve bir yüzme havuzu bulunuyor. Çeşmede, bir heykel var. Bu kuğu heykeli: İtalyan Bernini tarafından tasarlanmış ve bir çocuk ile süslenmiş. Çeşme ve heykel; şehrin bir sembolü olarak kullanılıyor.

Meydanın bir köşesinde: Ulusal Tiyatro var. 1888 yılında açılmış.

KİLİSELER:

CALVARY: Eski bir mezarlık yanında yapılmış bir kilisedir. Bu alanda: 17.yüzyıldan kalma bir tapınak bulunduğu tespit edilmiştir. Bugünkü yapı ise, 19. yüzyılın başında yapılmıştır. Kilise çevresinde ortaya çıkan mezarlık: şehir halkı tarafından çok iyi biliniyor. Ancak, 1967 yılından sonra, bu mezarlık kapatılmış. 1990 yılından sonra ise, yeniden açılmış.

KIZIL KİLİSE: Kırmızı tuğlalardan yapıldığı için, bu ismi almıştır. Neo-Gotik tarz bir yapıdır. 1906-1910 yılları arasında inşa edilmiştir. Sovyetler Birliği döneminde, burada sinema varmış. Daha sonra, 1990 yılları başında, sinema, kilise olarak hizmet vermeye başlamış.

Kilisenin: geniş bir salonu, zarif süslemeleri var. Vitray pencereler, Belarus ulusal sanat geleneklerine göre yapılmış. Ana portalı: Vojnilovich ailesinin silahı süslüyor.

KUTSAL RUH KİLİSESİ: Kilise, Zolotaja Gorka (Altın Tepe ) bölgesinde bulunuyor. Kilisenin enteresan bir yapılış öyküsü var. O zamanlar: kentte kolera salgını olur. Polonyalı bir doktor, şehir halkından para toplar ve bu paralar ile, Katolik mezarlık topraklarının üzerine, bu kiliseyi inşa ettirir. Buraya: Kutsal Ruh ahşap heykeli konulur. Bu heykelin: bulaşıcı hastalıklardan, insan ve hayvanları koruduğuna inanılır. Evet: daha sonraki yıllarda, buranın restorasyonu için, devlet tarafından büyük harcamalar yapılmış.

PARLAMENTO BİNASI:

Şehrin önemli yapılarından biri de: ana cadde üzerindeki “Parlamento Binası.” Belarus Devleti: geçmişlerine duyduğu saygı nedeniyle. Binanın önündeki, dev “Lenin” heykelini, muhafaza etmiş ve heykel tüm ihtişamı ile, görüntüye farklı bir hava katıyor.

TOWN HALL (BELEDİYE BİNASI):

Yapı, 16.yüzyılda: katedral meydanı üzerine yaptırılmış ve 2004 yılında restore edilmiştir. Mahkeme ve Belediye binası olarak kullanıldı. Zemin katta: Minsk Müzesi var. Müzede: cam bir kubbeli sergi salonu var. Şehrin tarihi ve manzarası, showroom ve anlatım ile sergileniyor. Müzedeki sergiler: tarihi kazılar sırasında toplanan objelerden oluşuyor.

VANKOVİCH EVİ (KLASİK MÜZE):

Yapı: 19.yüzyılın mimari harikalarından biridir. Bu evin: bembeyaz sütunlu, mavi cephesi var. Bu cephe ile binanın uyumu, çok güzel. Sanatçı: Valentij Vankovich’in burada yaşamış olması nedeniyle, bu isim verilmiş. Mükemmel, romantik portreler çizdi ve galeriye bıraktı. Bunların yanlızca, küçük bir bölümü: Müzede sergileniyor.

PİSCHALOVSKİJ CASTLE – PRİSON HOTEL: Burası, yıllarca, şehir merkezinde bir hapishane olarak kullanılmıştır. Yapı: 1825 yılında, mimar Pischala tarafından, Gotik kale tarzında inşa edilmiştir. Köşelerinde: 4 yuvarlak kuleleri olan, 3 katlı, dikdörtgen bir yapıdır. Her bir kule: bir kademeli korniş üzerinde, dikdörtgen yapıdadır. Kalenin çevresi: çitle çevrilidir. Ülkenin bir kısım şair ve yazarları: bu cezaevinde hapis yatmışlar. Devrimci Pulihov idam edilmiş. Uzun yıllar: bu kale, erişilemez bir yapı topluluğu olarak kalmış. Günümüzde ise, turistler için, egzotik bir otel konumunda.

BELARUS OPERA VE BALESİ: Bunlar: Ulusal Akademik Opera Tiyatrosu ve Ulusal Akademik Bale Tiyatrodur. Tiyatro binasının kuleleri muhteşem ve şehrin çoğu yerinden görülüyor. Tiyatro: Fransız ve Rus klasik bale kurucusu Marius Petipa’nın görüşlerine göre restore edilmiştir. Burada: daima, ünlü bestecilerin eserleri sergileniyor. Bu eserlerde: zengin süslemeler ve göz alıcı kostümler var.

ZAFER MEYDANI:

Burası: II.Dünya savaşı kahramanlarının anısına yapılmıştır. Dikilitaş şeklinde, büyük bir anıt dikilmiş. 40 metre yüksekliğindedir. 1954 yılında açılmıştır. 1941-1945 yılları arasındaki vatanseverlik savaşında, hayatını kaybedenlere atfen dikilmiş bir anıt. Kaidesinde; sonsuz ateş yanıyor.

Burada: bir anıt daha var. Gözyaşı adası anıtı. Afganistan Savaşında ölen, Belaruslular için dikilen bir anıt. Afganistan savaşında, 771 Belaruslu asker ölmüş. Anıt: Ağustos 1996 yılında açılmıştır.

ST.SPİRİT KATEDRALİ:

1852 yılında, rahibeler manastırı olarak inşa edilmiştir. 1870 yılında ise, Ordodoks manastırı olarak ibadete açılmıştır.

NEZAVİSİMOSTY AVENUE:

Şehirde: kuzeydoğu-güneybatı yönünde uzanan bir caddedir. Cadde üzerinde: mağazalar, restoranlar, müzeler, ticaret merkezleri, milli kütüphane, bankalar ve çeşitli üniversiteler bulunuyor.

MİLLİ KÜTÜPHANE:

Muazzam görünüşlü bir milli kütüphanesi var dır ki, insan dışını görünce içinden çıkası gelmez. Minsk Devlet Kütüphanesi: oldukça ihtişamlı bir bina. İçinde: 14 milyon kitap var.

xxxxxx

ŞEHİR DIŞI GEZİLECEK YERLER:

NAZİ KAMPI TURU:

Şehir merkezinden, yaklaşık 50 km. uzaklıktadır. Burası: II. Dünya Savaşında, Nazi subaylarının, Beyaz Rusya’da tamamen yaktıkları: 620 köyden biridir. Savaşta hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmış, Büyük Anıt var. Ayrıca: savaşta kullanılan tanklar görülebiliyor.

DUDUKİ KÖYÜ:

Şehir merkezine, 50 km. uzaklıktadır. Bu köyde: eski model araba ve motosiklet müzesi, el sanatları ve eski takılar sergisini gezebilirsiniz. Yöresel el yapımı peynir eşliğinde, yöresel şaraplardan tadabilirsiniz.

Bu alan: şehrin güneyinde bulunuyor. Buraya ulaşmak için: eski köyler, bostanlar ve ormanlar arasından, yaklaşık 1 saatlik bir yolculuk yapmak gerekiyor. Köy: yaklaşık 150 yıl önce, derebeylik zamanında, bir aile tarafından yönetiliyormuş. Burada: votka üretimi yapılıyor. Kuas denilen ve buğdaydan elde edilen özel votkalar: 7 yıl bekletilip, dinlendiriliyor. 48-52 alkol derecesindeki bu votkalar: yine, köyde üretilen ballı-turşulu ekmek ile servis ediliyor.

10 Ekim 1998 tarihinde, burada, 2 katlı el sanatları galerisi yapılmış.

Köydeki geziniz sırasında: köyde üretilen peynir, tereyağı, otlu peynir tatma şansınız oluyor. Ayrıca: ekmek yapımını da izleyebiliyorsunuz. Demir dövülerek nal yapımı, kumaş yapımı izlenebilir, arzu ederseniz, ata binebilirsiniz. Ayrıca: köyün yakınlarında, değirmen var, burası da gezilebiliyor.

STALİN HATTI VE JANOST:

Şehir merkezine, 15 km. uzaklıktadır. Burası: Moskova’nın düşmemesi için, Alman ordusuna karşı, Kızılordu tarafından yüksek yerlere konumlanmış bir savunma hattıdır. Stalin hattında, II.Dünya savaşında kullanılan, çok çeşitli silahlarla kurulan, savunma hattı gezilebiliyor. Buradaki açık hava müzesinde : askeri ekipmanlar, tanklar, uçaklar, helikopterler ve toplar sergileniyor. Stalin Hattı: II.Dünya Savaşında, savunma hattı olarak biliniyor. Yemek için: özellikle, havanın sıcak olduğu dönemlerde, Junost Gölü kıyısında, ızgara balık önerebilirim.

Burada; deniz motoru ile, “Junost” eğlence kompleksine gidiliyor.

BELOVEZHSKAYA PUSCHA:

Burada, ülkenin en büyük ormanı bulunuyor. Bu doğal dünya: UNESCO tarafından koruma altına alınmıştır. Buranın en büyük özelliği: tamaman doğallık, hayranlık uyandıran bir doğallık.

“Beyaz Rusya, Belarus, Minsk” üzerine 47 yorum

 1. Yazida belirtilen bazi bilgileri duzeltirsek:

  – 1 lira yaklasik 1600 belarus rublesine esittir.
  – Sehirde ki otellerin cogu ozel isletmedir. 5 yildizli 2 adet otel bulunmakta. (1 tanesi Turk’lere ait.)

 2. ilk olarak insanların insan olarak yaşayacağı bir kent tanıdım minsk kentini tüm dünya kentleri örnek alması gerekir cevreyi kirletecek hiç bir şey görmedim ben izmirde yaşıyorum çevrenize baktığınızda insanlar şehri kirletmek için yariş yalindeler aparmanlara bakıyorsunuz çatılar su depoları

  güneş enerjileri canaklarla dolu görüntüler çokçirkin bu çirkinliklere hic bir yetkili kurum mudahale etmez şehrin her şeyı sorun izmirin çağdaş modern demiz kurallı yaşamayı öğrenmek ve minsk kentini ornek alınması gerekir saygılarımla.

 3. Minsk şehri hakkındaki güzel ve gerçekçi yorumunuz için çok teşekkürler. Yazdıklarınıza katılmamak mümkünmü? Tamamen doğruları yazmışsınız, umarım ilgililer ve bu konu hakkında tedbir alması gerekenler, sizlerin yazdıkları bu satırları okurlar ve çevre konusunda gerekli tedbirler alınır. Sonuçta, Minsk şehrinde de o güzel çevrede yaşayan insanlardan hiçbir farkımız yok, belki anlayış ve yaşam felsefemiz, ama niye olmasın, niye bizim şehirlerimiz, yaşadığımız ortamlar, temiz, düzenli ve güzel olmasın? Burada kesinlikle, gerek ilgililere ve gerekse halka yani bizlere de görev düşüyor kanısındayım.
  Selamlar.
  Orhan Meral

 4. sevgili arkadaslara ufak birkac tavsiyeler. Belarusta gercekten cok hos ve ozellikle temizligine sasirdim.. biraz bizim izmiri andiriyor geldi bana.Belarus’ da sakın otelde kalmayin cok pahaliya geliyor otel birde otel diyince bizim oteller akliniza gelmesin ben isin dogrusu otellerini begenmedim o yuzden size tavsiyem tek odali studyo evler var onlarda kalmanizi tavsiye ederim 20 euro dan basliyor hem ucuz hemde cok guzel birde ucak bileti alacak arakadaslara tavsiyem istanbul da iseniz aksaraydan satın alın. (sayın harun beyden kusura bakmasın lütfen burada kendi reklamlarını yapmışlar, biz yorumlarda reklam yapılmasını kabul etmiyoruz)

 5. Gerçekten huzur dolu bir şehir. Gecenin köründe korkmadan dolaşılabiliyor. İnsanlar mutlu gözüküyor. Evler haricinden herşey çok güzel.

 6. ben 6 yıl önce bir arkadaş tavsiyesiyle gitmiştim şimdi yılda enaz 6 sefer gidiyorum . ve en sonunda orada firma kurup fabrika kurdum. gerçekten aşık olunacak bir devlet.her seferinde daha;da aşık oluyorum.ben dünyayı dolaştım burası çok temiz,nezih huzurlu,sakin bir yer. kışı ayrı güzel yazı ayrı güzel…ama son zamanlarda artık o gelişmişliğin yanında eski gizemi.eski bakirliğini çok çabuk atıyor. ….

 7. sayın arkadaslar
  ben 2010-kasım ayında kurban bayramında orada olacagım(inşallah). hangı havayolunu tercıh etmelıyım. yazın ızmırden charter lar var ama kısın yok. bır tavsıyenız varsa paylasırmısınız? kıs donemınde fıyatlar hangi marjdadır….

 8. bu arada kucuk bır yorum yapmak isterim aşık olan arkadaslar varmış bu ulkeye ancak şunu hatırlatmak isterim, orada yaşayan bır çok kişininde Türkiye de yaşamaya can attığını unutmayalım…

 9. Ben şuan Minsk’teyim. Dışarıdan baktığımızda burada herşey mükemmel görünüyor ama şuana kadar Minsk’te mutlu olduğunu söyleyen kimseyi görmedim. Kiminle konuşsam, hayalinde (Türkiye dahil) bir başka ülkeye yerleşmek var. Burada kadın erkek herkes çok çalışıyor ama para etmiyor. Günde 10 saat çalışan bir kasiyerin eline en fazla 300$ geçiyordur. Kaldı ki Minskteki yiyecek-giyecek fiyatları Türkiyenin neredeyse iki misli. Bankalar sabahın köründen neredeyse gece yarısına kadar açık. Para kazanmak için değil ama harcamak için ideal bir yer. (Giyeceğinizi falan TRden alın) Korsan taksicilerden kesinlikle uzak durun. 10 misli fiyat dahi isteyebilirler. Bir de iyi ingilizce bilen kızlarla tanışırsanız şaşırmayın, kendinizi de kaptırmayın; tecrübe sahibidirler…

 10. Bugun birsey daha ogrendim. Buranin erkeklerinden uzak durun. Yaniniza gelip muhabbet edecegini falan zannetmeyin. Ya sigara isteyecektir, ya da para isteyecektir. Bizim icin erkek demek ne ise burada kadin demek o. Zaten ulkenin ekonomisi kadinlarin elinde. Heryerde (troleybus soforu dahil) kadinlari gormek mumkun.

 11. Merhaba,Belarus’a gitmiş bulunmaktayım. Eylül’ün ilk haftası soguk,kazak giyiyorsun pis ve ara sıra çigseleyen hava. Şehir sıkıcı sadece mimari ve şehir,kaldırımlar Türkiye’ye örnek. Aç kalabilirsiniz. Yaşam sıkıcı. Barlara ve bardaki kızlara kendinizi kaptırmayın. Paralarınız gider,maddi ve manevi bitersiniz. Her yer Türk erkegidolu Minsk’te. Türk’ün Türk’e propagandası,Türk erkeginin Türk erkegine siyasetine fazla inanmayın.

 12. Hay Allah! tüm planı Minsk’de az Türk vardır diye yapmışken son yazı beni üzdü! 🙂 Halbuki Ukrayna’da Türk kardeşlerimiz fazladır oraya gitmeyelim! Minsk denen şehire Kurban bayramı’nda hele ki çok soğuk olacak zamanda kimse gitmez diyordum ama yanılmışım. Ben biletimi aldım. Kurban bayramı dönüşü yaşadıklarımı anlatırım.

 13. merhaba kardeşlerim bakın yorumlarınızı okudum benim hanım belaruslu yakında orada yaşayacağım aslında canım istanbulumun yanına gelemz orası ama mecburiyet diyelim neyse ben bir hususa değinicem oda bizim bazı kazma kardeşlerimiz orada diğer türk vatandaşlarına yardımcı olmakdan ziyade çöplük horozu gibi kendini brad pitt sanıp triplere giriyolar yakıştıramadım açıkcası orada kot işi yapıcam vitebsk şehrinde bir sürü boş zamanımda olacak ekstra bir iş veren türk varsa yanındada çalışa bilirim orada en çok türkçe konuşmayı özlüyorum ben istinyede büyüdüm bilenler bilir cennettir burasıki bir boğaz çocuğu olarak denizsiz yaşam bana cezaevi gibi genede fena ülke değil sevmedim diyemem.
  (MESAJIN, BUNDAN SONRAKİ SATIRLARINI, REKLAM İÇERİKLİ OLDUĞU İÇİN YAYINLAYAMIYORUM, LÜTFEN REKLAM İÇERİKLİ YORUMLAR BIRAKMAYALIM, ÇÜNKÜ BURADA REKLAM YAYINLAMAMIZ İÇİN, BAZI GEREKLİLİKLERİ YERİNE GETİRMEK GEREKİYOR)

 14. slm arkadaşlar belarus’tan dün döndüm.8 gün kaldım.Ülkeye hayran kaldım.temizliği olsun çalışkanlıkları olsun ve güvenliği olsun.Gece 3 te tek başına caddede dolaşan bayanları görebilirsiniz.Korku bilmiyorlar.Ben 1 gün Misnk te 7 gün Brest te kaldım.Brest2e giderseniz kesin PLANET GECE clübüne gidin.Çok ama çok ucuz.Ve inanılmaz eğleniyorsunuz.Medeniyet arıyorsanız tam yerine gidiyorsunuz.Dünyada yaşayan en güzel kızlar BREST’te inanmayan gider ve görür.Hava inanılmaz soğuk çok kalın giyinin.insanın kafa derisi üşüyor,burdan pay biçin artık.Yemek yemek içinde Büyük Alışveriş merkezi var şehrin 5km dışında.Orada AMSTERDAM diye bir lokanta var mutlaka gidin.Orasıda çok ucuz.8 kişi somon balığı salata vodka kanyak viski….Toplam 100$ hesap geldi.Vodkanın şişesi 11.000-15.000 ruble(3000ruble-1 Dolar).Vodkanızı mutlaka greyfurt suyu ile için.Mükemmel oluyor.EFES bira tutkunları korkmayın,tüm marketlerde efes biranın tüm çeşitleri satılıyor.Ama orada ALİBAPYA diye bir bira var.Ben onu tavsiye ederim.Gidecek arkadaşlara şimdiden iyi eğlenceler.

 15. Selam Arkadaşlar,
  Bende Aralık başında Minske gideceğim,Arif arkadaşın yazdıklarından sonra BREST’emi gitsem diye düşünüyorum. Ama orada konaklama imkanları nasıl ? Hotelmi Apertment’demi kaldı ?
  fiatları nasıl ? PLANET GECE KULÜBÜ ‘nü önermiş orada arkadaş bulma imkanı nedir ?Sanırım orası Polonya sınırında,oraya gitmeyip Minsk’temi kalsam.
  Cevaplarınızı bekliyorum. Teşekkürler.

 16. Selam,
  Ben de Minsk’e gittim..Ben de Minsk’i önermem. Diger şehirlere gidin. ama biraz Rusça ögrenip gidin.. En azından günlük yaşamdaki ifadeleri bilmeniz lazım.

 17. ewet arkdaşlar yaşanacak ve görulmeye deger bi ülke imanınız varsa gidin ve diginiz zaman donmeyi düsünmeyın benım gıbı pişman olmayın hekeze bol eylence

 18. Herkese merhaba,
  Belarus a gıtmeden önce , bende herkes gibi internet üzerinden belarus ve mınsk sehiri hakkında arastırma yapmak ıstedım. Belerusta türk restaurantları varmıdır, yaşam nasıldır, insanları nasıldır, vb. pek cok yazı okudum ve bu okudugum yazılardaki bılgıler dogrultusunda mınsk e hareket ettım.Bızımkısı bır bayı gezısı idi.
  Size burada gezimizin nasıl gectıgını anlatmayacagım. Çunku gezılecek, gorulecek yerler, eglence hayatı, alısverıs ımkanları, fıyat polıtıkaları, yeme ıcme alıskanlıkları gıbı daha once mınske gezı yapmıs arkadasların yazdıkları bılgıler oldukca eskıydı.Ozellıkle de damak tadımız hakkıında yazılanlar.
  Ben her yenı gıttıgım ulkede , oraya has, oraya ozgu seylerı tatmaya cok meraklı bırı degılım, bu nedenle genelde yemek konusunda cok sıkıntı cekerım ve mınske gıtmeden once de yıne aynı sıkıntıyı cekecegımı dusunmustum.Ama oyle olmadı,
  Yaklasık 16 yıl once oraya yerlesmıs olan ve orada tanıstıgım ………………… ısımlı gırısımcı bır arkadasımız cok guzel bır turk restaurant ı acmıs.Adını da ……………. restaurant koymus.Ailesi ıle bırlıkte orada yasayan metın bey, Turkıyeden gelen mısafırlere turk yemek zevkını, turk mutfagını mınsk te aratmamak ıcın …………… restaurantı acmaya karar vermıs. Aynı zaman da belarus halkı ıcın de ………….. restaurant vazgecılmez bır yer olmus. Mınsk te okuyan pek cok turk gencı mevcut, bu arkadaslarda buraya cok sık gıtmeye baslamıslar.

 19. Murat Bey
  Öncelikle Mins şehri geziniz sonucunda şehir hakkında burada yazdıklarınız için teşekkürler. Genellikle internetteki Mins yazılarının eski olduğundan söz etmişsiniz. Unutmayın ki, şu anda Minsk şehrine gittiniz, gördüğünüz ve yazdıklarınız, 3-4 yıl sonra eski olucak. Bizim de aynı, ben Minsk şehrine, 2006 yılında iki kez gittim. Sonuçta bizim gördüklerimiz de yazdıklarımız da bir süre sonra eskiyor. Ama sizin gibi ziyaretçilerimiz, oralara gittiklerinde gördüklerini bizim yazılarımızın devamına yazıyor ve okurlar bu taze bilgileri paylaşıyorlar. İşin güzel yanı bu.
  Yemek ve restoran konusuna gelince, üzgünüm, mesajınızda o bölümleri yazamadım çünkü buranın bir reklam stratejisi var. İnanın günde o kadar çok reklam içeren mesaj-yorum geliyor ki, bizim bunları sizete yayınlamamız mümkün değil. Çünkü sonuçta bu site bir emek verilerek hazırlanıyor ve bu emeğin tek getirisi: reklam ama elbette ücretli reklam. Bu siteyi ayakta tutmak için yapılan masrafların tek karşılığı. Bu durumda elbette ücretsiz reklam yayınlamak hiç bir etik kurala uymuyor. Bu yüzden restoranın adını veremiyorum, umarım anlayışla karşılarsınız.
  Yazdıklarınız için çok teşekkürler, iyi geziler iyi tatiller diliyorum.

 20. arkadaslar ben 4 yildir burada yasamaktayim, gelmek isteyenler icin yardimci olmak istiyorum, buraya is icin gelmek istiyorsaniz cok iyi arastirma yapmaniz lazim, cunku belarusun kanunlari asiri sert ve heran zarar edip firmanizi kapatabilirsiniz, belge hazirlanmasi konusunda cok yavaslar tek kelime hatada bile butun belgeleri yeniden duzenlemek zorunda kalirsiniz buda size buyuk masraf olur, gezmek icin gelecek arkadaslara ise, sanildigi kadar ucuz biryer degil su an 100$ yaklasik 305.000 ruble yapiyor, gunluk kiralik evlerin ucreti yaklasik 100,000 ruble, gece discoda takilmak ortalama 150.000 ruble. vereceginiz gunluk taxi parasi 50.000 ruble ve bitti 100$daha yemek parasini v.s yazmadim, benim soylediklerim sadece minimum fiyatlardir, kizlara gelince heryerin iyisi var kotusude var, ama burada tanisip mutlu olan arkadaslarim cok var, turk restorantlari var yemek problemi fazla olmuyor, mesela baranovic diye bir sehir var minske nazaran biraz daha ucuz, orada daha guzel eglenebilirsiniz, minskden surekli otobus ve tren kalkiyor asiri uzak degil

 21. Öncelikle herkese iyi günler.Ben bu yaz Minsk şehrine gidecek bi öğrenciyim.22 yaşındaki kuzenmle birlikte dil eğitimine gidecez.16 yaşındaym.Belarus ta eğlenmek için barlarda veya casino larda 18 yaş sınırı veya yaşımdan dolayı beni engelleyecek bi kural varmıdır?bilgilendirirseniz sevinirim.

 22. inanın dunyanın en guvenli ulkelerınden biri ve modern bırde duruct bır toplum…ben bu yazıyı yazan arkadaşa sormak istiyorum oralarda ..textil işiyle ugrasan turkler varmı…adreslerine nasıl ulasırız…yada yenı acılmıs alış veriş merkezi varmı..?

 23. yazınızı okudum internette dolasırken yaklasık 2aydır eşimin işi dolayısıyla burdayız.5yasında bır oglum var.yazınızda bırcok turk okulu var demıssınız bız cok arastırmamıza ragmen bulamadık.bıze bu konuda yardımcı olursanız sevınırım.saygılar

 24. En son 4 Ekim’de bu sitede bir yorumda bulunduktan sonra Minsk’e arkadaşlarımla gittim. Bu yazıyı başka bir sitede yazmıştım ama Minsk’i merak edenlerimiz için bir kezde buraya koyacağım.

  “Ah! Minsk, şu kızları için can feda edilesi şehir. Bayramda nereye gitsek diye düşünürken son kararımız olan ve görülmesi kayda değer şehir. Tüm slav ırkının güzelliğinin gene burada da tescillendiği şehir.

  Gece hayatı renkli! ama nerelere gittiğinize bağlı.

  Next Club!

  Otelin sahibinin Türk olduğu ve gelen tüm Belarus (hatta başka slav ırkları da var!) kızlarının hemen hemen çoğunun malum işi yaptığı yer. Fiyatlar 150USD den başlar ve 300USD ye kadar gider. Tarafımdan bizzat sorulup cevabı alınmıştır. (Herkes bu bilgiyi merak ediyordu ben de uzatmayayım istedim.)

  Girişine ne kadar öderim?

  Hafta içi adam başı 30.000Ruble (Bölün yaklaşık olarak 2.000’e Türk Parasını bulun bakalım)

  Hafta sonu adam başı 50.000Ruble.

  Değer mi?

  Ne aradığınıza bağlı. Gene de gidip görün derim.

  Face Control Var mı? (Üst başa bakıp alıp-almama durumu)

  Kapıda palyaço kostümü giymiş (Cuma ve Haftasonları) kel kafalı bir Belarus bıçkın delikanlısı sizi karşılayacak. Burada bir dikkat! Şayet 1980 veya 1990 modasına uyuyorsanız (Üstünüzde tişört, kazak, gömlek olması ve pantalonunuzun ne çeşit olduğu önemli değil! Önemli olan “ucu sivri bir kösele” ayakkabınızın olması) girişiniz çok kolay. Şayet ilk gün benim yaptığım gibi spor ayakkabı ile giderseniz biraz dil dökmeniz gerek. Girişte büyük bir hol sizi karşılıyor. Aman dikkat! bir sürü albenisi olan kadın sizi cezbedebilir sırf sizinle birlikte 3.katta bulunan club’a çıkabilmek için. (Çıkarken bedava çıkmıyorsunuz mutlaka palyaço giysili adamın hemen yanı başındaki paravanda bulunan kasiyer hanımdan bilet alacaksınız. Yukarıda yazdığım 30.000 veya 50.000 rubleyi bu vakitte ödüyorsunuz)

  0,5 Club (Nam-ı diğer İ Ratushi) Nasıldır? (İ Ratushi diye bir telaffuzu vardı yanılmıyorsam)

  Cuma veya Cumartesi gidecekseniz önceden gidin derim. Geç giderseniz bu zamanlarda yer bulmak zor oluyor. Tavernamsı bir yer. Canlı müzik saat 9 itibariyle başlıyor. Gece 2’ye kadar açık. Köyden indim şehire saldırım herkese mantığı ile davranmadığınız taktirde güzel arkadaşlıklar kurulunabilinir. Özellikle tuvalet kısmında ne güzel arkadaşlıklar kuruluyor aman da aman.

  Club Africa Nasıldır?

  Valla şehir merkezinden biraz uzaktır. Taksi ile (Next Club önünde bulunan taksiler ile 10 dakika sürer) 10.000Ruble vermeniz yeterli olur. Ama taksiye binmeden önce fiyatı belirtin.

  Haftaiçi Girişi 35.000 Ruble idi. Turistlerin pek uğramadığı ve Lise, üniversite gençliğinin rağbet ettiği bir mekan. Diğer 2 mekana göre çok farklı bir yer. Kavga dövüş olabilir. (Lakin sizler adamlardan farklısınız ve yaş vasatisi düşük olduğundan gençler bu dönemlerde hareketlerinin nereye varacağını kestirememekteler. Mekan çıkışında bir dolu kavgaya şahit oldum. Yalnız gidilmemesi gereken yer! Ama korkmayın sakin ve yerine göre davranırsanız arkadaşlık kurulabiliyor.

  Hayatımda tanıştığım en güzel kız ise bahsettiğim mekanların dışındaydı. Küçük komik bir mekandı. Ne de güzeldi!

  Sizlere maalesef bu sırrı vermeyeceğim. Türküm, egoistim, sevdiğimi kıskanıyorum Kızın da beni sırf Türk olduğumdan, kollarımın kıllı ve saçımın siyah, gözlerimin kara olduğundan dolayı sevmediğinin de bilincindeyim. Fakat, gönül bu seviyorum yahu! Siz keşfetmeyin bilmeyin bu yeri.

  Lido nasıl bir mekandır?

  Öncelikle Lido bir Restauranttır. Bir dolu çeşit yemek bulabilirsiniz. Yemekler fast food şeklinde sergileniyor ve alınıyor. Ben domuz eti yiyorum dolayısıyla hiç umurumda değil. (Gerçi Minsk’e belli amaç ile gelip sonrasında “ben domuz eti yemem aga!” diyenler hep garibime gidiyor ama görüşlere saygılıyız ve uyarımızı bu amaç için gelenlere ve gelmeyenler içinde yapacağız)

  Domuz eti umurunda olanlar için şöyle özetleyelim, Selenka ve borş çorbasından uzak dursunlar! Şişlere geçirilmiş kırmızı etler muhtemelen domuz eti olacaktır. Uzak dursunlar!Sosislerden uzak dursunlar.

  Tavuk yiyebilirler. Draniki (Sanırım böyleydi telaffuzu) denen mücverimsi patates yemeğini yesinler. Özbek pilavı yiyebilirler. Fiyatlar makul, mekan ferah!

  Lido’ya nasıl gidilir?

  Merkezde bulunan Mc Donald’sın karşısında bulunan otobüs durağına gidiyoruz ve 100 numaralı yeşil otobüsü bekliyoruz. Herhangi bir kapısından içeri atlıyoruz. Otobüslerde yaşlı teyzeler sizlere700Ruble karşılığında bilet verecekler. Büyük anıtı (Uzun bir Heykel ve çevresinde 4 adet daire şeklinde ateş yanan yer) geçtikten sonraki durakta inmiyoruz! Bu duraktan sonraki durakta iniyoruz. (Ben böyle buldum kusura bakmayın)

  Metro sistemi!

  İlk gün tanıştığım ve ingilizcesine hayran kaldığım (Maalesef bu şehirde çok az kişi ingilizceyi biliyordu. Veya ben hep bunlara denk geldim) bir Belaruslu hanım arkadaşımız sayesinde Metrosunu kullandım. Metro hattı bana karışık geldi. İlk zorluk her yerde kiril alfabesinin yazması idi. Neresi neresi? Ben neredeyim? gibi sorulara cevap bulmak çok güç. Metroyu kullanmak için pembe jeton satan görevlilerden (Kendileri hemen turnikelerin orada bulunmaktalar) jeton alıyoruz.

  Siz siz olun bilen birileri ile metroyu kullanın.

  Şehir merkezindeki Mc Donalds nasıldır?

  Valla iyidir hoştur ama günün her saati doludur. Sıraya girersiniz ve beklersiniz.

  Şehir planı

  İstanbul’un keşmekeşinden ve şehir planlamasının sıfır olduğu bir yerden gelen ben için, Minsk şehri büyüleyiciydi. O ne büyük binalar! O ne görkemli yapılar! O ne her biri diğerine paralel sokaklar. Herşey muntazam. herşey düzenli. Ah! bir de gel dön buralara herşey düzensiz, insanlar kaba, nüfus kalabalık.

  Bu güzel insanlar bence daha fazlasını hak ediyorlar. Fakat bu ayrı bir mevzu.

  Sokaklarda bir tek çöp görmedim. Sabahtan akşama kadar güvenli bir şehir izlenimi vermekte. Herkesin vurguladığı gibi hayatın her alanında kadınlar çalışmakta.

  Özetin özeti,

  Minsk ne Kiev ne Moskova ne de gece hayatı ile ünlü pattaya ile yarışmasına olanak olmayan bir şehir. Fakat bu sakin ve güvenli şehirde adam gibi davranır (bu lafım malum iş için gelenlerimizedir), ingilizcenizin yanına bir miktarda rusça katarsanız güzel vakitler geçirebilirsiniz.”

  Herkese selamlar ve saygılar

 25. Merhabalar, 2011 yılı kış aylarında Firmamızın düzenlediği gezi ile Minsk e gittim.Yukarıdaki yorumlarda oldugu gibi şehir gercekten temiz düzenli bir şehir.Herkez kendi halinde suç oranı yok gibi bişey. Neyse Şehri bırakalım ben Minsk e gideceğim kesinleşince internetten bazı araştırmalar yaptım en iyi discosu NEXT oldugunu öğrendim. Facebook dan Next Club a üye oldum. Daha sonra oradaki kızlarla sohbet muhabbet derken telefonlarını aldım.Cok kolay oluyor bunu bilmenizi isterim fazla sosyaller:) Dönelim tekrar minsk e 🙂 Crowne plaza otelinde konakladık. Otel türklere ait yemek sorunu çekmiyorsunuz çalışanların bi coğu türk 🙂 otele yakın türk lokantasında war bu arada:) Crowne Plaza Otelinin discosu Next Club dır. OTelde kaldıgınızda gezmeye dolaşmaya gerek yok gündüz uyuyun akşam diskoda takılın:) Telefonunu aldıgım kızlar direk otele geldiler hiç sorunsuz eğlendik:) ancak bi sürü hatun war orda rahatlıkla tanışılabiliyor. Çoğu çakallar ama dikkatli olun arkadaş olmaya çalışın güvenlerini kazanın gerisi kendiliğinden gelişir:) Kızlar cok güzel kendinizi onlara teslim etmeyin para nasıl gidiyor anlayamazsınız:)

 26. Rusya bölgelerinde İngilizce geçmez. İngilizce bile tabela olmaz herkesin bildigi gibi.. Sistem olarak ters daha bunu bilmeden oralara gitmek ayrı bir komedi.. Sap sap ortada gezersin,kimseye merhaba bile diyemezsin.
  Rusçan yoksa,%90 boşa gidersin.

 27. 27 ağustos – 7 eylül tarihleri arasında 3 arkadaş Minsk’deydik. Tolga’ya katılıyorum. İngilizce bilme oranı çok düşük. Rusçanız yoksa işiniz zor. Rusçanız olsa bile kızların hepsi çakal olmuş. İçkiyi ısmarlattırırlar, sizinle dans ederler, gecenin sonunda da çeker giderler. Kısacası ”yedir içir, dobre veçir”. Bunun sebebi de gerizekalı araplar. Piyasayı yükseltmişler.Adamlar bi masa yapıyo ”NEXT” denen diskoda, olmaz böyle şey. Kızlara şampanyalar, alevli kokteyller… ama sonuç yok. Sırf bu salakların yüzünden Türklere de kötü gözle bakıyorlar. Arkadaşlara tavsiyem kendinizi italyan olarak tanıtın.

  ***Mekan tavsiyelerim***

  Max-show : öğrencilerin takıldığı bir disko. Hatun bulma şansınız yüksek.

  Alcatraz : kalitesi kötü olmakla beraber mekandan yalnız çıkma olasılığınız düşük.Öğrencilerin favori mekanı.

  Africa : fiyatlar makul,mekan kaliteli.En az 1 gecenizi buraya ayırın. Girişte ”face-check” var. İçeri alınmazsanız bodyguardlar ile polemiğe girmeyin. Hemen 40 metre ilerisinde Madison Royal Club var. Orayı deneyin.

  Madison Royal Club : Minsk’in en kaliteli mekanı. Hem ortam hem de çalınan müzikler 10 numara. İçeride hem normal hem de paralı hatunlar var. Giriş 70.000 Ruble. Tavsiye ederim.

  Moulin Rouge : Azerilerin işlettiği mekanda Tarkan ve Serdar Ortaç şarkılarını duyunca şaşırmayın. Bir şişe vodka 60.000 ruble. Fiyatlar çok uygun. Pavyon tarzı bir yer. Parayla hatun istiyorsanız bu mekan tam size göre.

  Next : Sadece prostitute hatunların takıldığı bir mekan. İşletmecisi Sudi Özkan.Ünlü Türk kumarhaneler kralı. Her gece 1 saat gelir, mekanda takılır. Kızlar ”şampiyonlar ligi” denebilecek düzeyde. Şehrin en güzel yavruları bu mekana gelir. Ama %90’ı paralı askerdir. Cüzdanınıza güveniyorsanız mutlaka uğrayın derim. Spor ayakkabı ile giremezsiniz. Giriş 60.000 Rubledir.

  Douzari : Minsk’in en pahalı diskosu. Bazı gecelerde özel partiler var. Davetiyeniz yoksa kapıda kalırsınız. İçki fiyatları biraz abartılı.

  Arkadaşlar.. Sözde cumhuriyet, aslında diktatörlükle yönetilen Belarus’un başkenti Minsk; her ne olursa olsun her erkeğin en az 1 kere gitmesi gereken bir ülkedir. Kızlar çakal olsa da içlerinde hala düzgünleri mevcut. Şansınız yüksekse kız arkadaş bulur ve doyasıya eğlenirsiniz. Yemek ve içki fiyatları bakımından Avrupa’nın en ucuz ülkesi. Türkiye’de kazandığınız para ile krallar gibi yaşarsınız. Hem Dünya’nın en güvenli ülkesi diyorlar, ben de katılıyorum. Sabahlara kadar en ücra sokaklarında gezin, problem yok.Turiste kötü davranmanın cezası var.

  Gideceklere şimdiden iyi eğlenceler.

 28. merhabalar. 10 yaşımdan beridir belarusu çok merak ederim. sırf belarus için bütün google sitesini alt üst ettim aynı yazıları milyonlarca defa okudum. google earth den adım adım takip ettim. belarusta galiba insanlar erken evleniyormuş çünkü yaş ortalaması 58 miş bu doğru mudur? en yakın zamanda minsk mogilev vitebsk oraları görmek istiyorum.

 29. Minsk / BELARUS
  Arkadaşlar,Minsk’e gitmeyi düşünenlere bir faydam olabilir diye yazıyorum.A dan Z ye …Minsk’e gitmek için gerekli işlemlerden başlayalım.
  1-En az 6 ay süresi olan pasaport.
  2-Vize işlemleri için bir danışmanlık şirketi ile görüşebilirsiniz.Ortalama 130 EURO masraf çıkarıyorlar.Sağlık sigortası dahil.
  3-THY sürekli seferleri var.Ortalama 350-400 EURO.
  Öncelikle biletinizi ayırtın.Ardından bir danışmanlık şirketi ile görüşün.Sizden pasaportunuzu,1 adet biometrik resminizi,ad soyad,adres,telefon,baba adı,medeni hal,evli iseniz eşinizin kızlık soyadı,Minsk’e giriş-çıkış tarihlerini bir kağıda yazarak pasaport ve resimle birlikte kargo ile göndermenizi istiyorlar.(vize işlemlerini kendinizde yaptırabilirsiniz ama zor oluyor.)1 hafta da vize ve sağlık sigortanız yapılarak pasaportunuzu geri gönderiyorlar.Pasaport ile birlikte 2 adet belge gelir.Bir tanesi sağlık sigortası poliçeniz diğeri ise Belarusa giriş belgeniz.Giriş belgenizi yola çıkmadan doldurun.havalimanında zor olur.bu belgede klasik sorular vardır.ad soyad , giriş çıkış günleri,vize no vs.
  Havalimanında pasaport kontrolünden geçtikten sonra …………
  Şehre taksi ile gidebilirsiniz.ortalama 70 km. yola çıkmadan anlaşın. en fazla 40 EURO.
  Oteller çok pahalı.Çok az sayıda otel var.Bu nedenle en iyisi günlük ev kiralamak.1+1 daireler 50 USD. 2+1 daireler 80 USD. 2 kişi gitseniz kişi başı 40 USD ödersiniz.Fakat otelde 300 USD ödemeniz içten bile değil.Günlük kiralık evler gayet temiz ve yeterlidir.Her türlü ihtiyacınıza göre düşünülmüştür.Ev konusunda danışmanlık şirketiniz yardımcı olabilir.Ya da Minskte yaşayan bir kişi.Bu arada ÖNEMLİ bir bilgi vereyim.5 günden fazla konaklayacaksanız Ev sahibinizle birlikte polis karakoluna gidip kayıt yaptırmanız gerekiyor.yani registrasyon yaptırmanız zorunlu.
  *****************************************
  GELELİM GEZİLECEK YERLERE:
  Türklerin en çok tercih ettiği mekanlar Max Show ve Next …
  MAX SHOW(Türklerin deyişiyle Köy Kahvesi)Salaş bir mekandır yani çok eskidir.Mekanda genellikle kadın-erkek oranı eşittir.Kalite biraz düşüktür.Fakat içki fiyatları ve showları güzeldir.tek kusuru sahne showlarında kadından çok erkekler showa çıkar.Fakat bar üstü showları mükemmeldir.Paralı ve parasız bayanlarla tanışabilirsiniz.yeri gelir 1 tanesi 300 dolar ister,yeri gelir 3 tanesi 100 dolara çıkarım der.yani dengesiz bir ortam.
  NEXT CLUB : Minsk’in en pahalı mekanlarından biri.En güzel bayanların takıldığı 3 mekandan biridir.Türkler çok takılır yine.fakat bayanlar kedi fare gibi oynar sizinle.içkinizi içerler.3 saat sizle muhabbet ederler.ve bir anda kalkar giderler.neye uğradığınızı anlayamazsınız.mekanda 3-5 hatun paralı çıkar en fazla.onlarda 2 saat 200 EURO ya sizle takılırlar.Yok efendim ne kadar paralı hatun varsa NEXT’e toplanmış gibi efsanelere kesinlikle inanmayın.Kız sizin tipinizi beğenmezse istersen 2 saat için 2000 EURO teklif edin reddedilirsiniz.
  Bu arada uçakta giderken diğer yolculara iyi bakın.çinkü seyahatiniz boyunca onlarla çok karşılaşacaksınız.bu 2 mekanda.
  *************************************
  MADISON CLUB : Girmeniz zor.ayrıca çok pahalı… Minskte yaşayan bir tanıdığınız var ise ve mekana girebilirseniz süper bi mekan.ama tek başınıza pek bişey anlamazsınız.
  AFRICA CLUB : Madisona nazaran daha kolay girersiniz ama Madisondaki konular burası içinde geçerli.zaten her iki mekanında sahibi aynı.Her iki mekanda da giyime çok dikkat edilir.ayrıca face check uygulanır.yani Türkçesi teniniz esmer veya saç sakalınız siyah ise çok zorluk çıkarırlar.Ayrıca gece hiç bir mekana spor ayakkabı giymeyin.Genellikle içeri almazlar.Bu arada mekanlar girişler 30000-70000 ruble arası değişiyor.yani 10 USD – 25 USD arası… ve mekanlara girişte ceketinizi vestiyere vermek zorundasınız.ücretsiz.ceket ile mekana almıyorlar.
  DANKOFF MEN CLUB: Striptiz club.kızlar güzel fakat çok resmi ve ciddi.yani kopabileceğiniz ve sınırları zorlayacağınız bir mekan değil.Halk diliyle devlet dairesi gibi ciddi …yani gereksiz bir mekan …zaten genellikle boştur.cumartesi günleri bile en fazla 10-15 müşteri olur.Mekandaki striptizci kız sayısı müşteri sayısından fazladır.pavyon gibi yani.
  BELEYA VEJA : 1 yıl öncesine kadar Minsk’in en kral mekanlarından biriydi.ama son bir yıldır club kısmı kapalı.sadece casino bölümü açık.
  WEST WORLD : Genellikle paralı çıkan bayanlar takılır.tabi bir o kadar da erkek müşteri vardır.Hiç yoktan iyidir.
  Ayrıca bu mekanlardaki paralı bayanların bir çoğu gece saat 02.00 den sonra ya otobüs duraklarında yada metro duraklarında oluyorlar.müşteri arıyorlar.
  ****************************************
  CASİNOLAR:
  PRINCESS : 2-3 tane şubesi var.Türkler işletiyor.Minsk’in en prestijli mekanlarından.
  CROWNE PLAZA: Otelin giriş katında.Yine bu mekanıda Türkler işletiyor.Saat 23.00 e kadar zaman geçirip 23.00 den sonra NEXT’e çıkabilirsiniz.NEXT 3.Katta :)))
  *****************************************
  YEME-İÇME
  Friends diye bir mekan var biraz pahalı.3 tane Türk 1 tane de Azeri lokantası var.Eh fena değiller.Ama en azından 2 tane Mc Donalds var.Domuz eti menüleri farklı olarak belirtiliyor.Siz yine de piliç menülerden şaşmayın derim.
  *****************************************
  Benim yorumum …Gözünüzde pek büyütmeyin.İstanbul daki veya Antalya daki gece hayatı burayı beşe katlar. Beyaz Rusya adı biz Türklere biraz çekici geliyor ama umduğunuz gibi bir yer değil.paranıza yazık.minske harcayacağınız paraya Kiev’e krallar gibi bir seyahat yaparsınız.ya da Yalta ya … veya Prag … Minsk gereksiz ve sıkıcı bir yer.Minske gidipte mutlu dönen pek yoktur.çünkü Beyaz Rusya isminden dolayı beklentiler yüksek, fakat beklentileri karşılamıyor.
  *************************************
  Şehirde 3000 civarında Türk yaşıyor.Çogu dil kurslarına gidiyor.

 30. Minsk şehri ,

  şehir olarak gayet temiz düzenli bir şehirdir.sokak ve caddelerde,dilenci, kavga edenler , başıboş hayvan,bir parça çöp hatta sigara izmariti bile göremezsiniz.caddelerde yoldan karşıdan karşıya geçemezsiniz.alt geçitleri kullanmalısınız.gündüzleri yoldan taksi durduramazsınız.ancak telefonla olduğunuz yere çağırabilirsiniz.yine gündüzleri taksilerin arka sol kapıları açılmaz.arkadan gelen araçlara sıkıntı olmaması için.tüm kapalı mekanlarda sigara yasaktır.fakat club,disco ve bar tarzı mekanlarda serbesttir.Minskte sivil polis sayısı , üniformalı polis sayısında çok daha fazladır.sokakta veya mekanlarda gördüğünüz her 10 kişiden bi tanesi sivil polistir.bu sebeple dünyanın en güvenli şehri olarak anılır.
  *************************************
  Bu arada tuvaletlerinde su bulunmaz.sadece el yıkama amaçlı lavabo mevcuttur.bilginiz olsun.ilk gidişinizde sıkıntı yaşayabilirsiniz.daha sonra alışırsınız.fakat nadir de olsa tuvaletinde duş başlığı şeklinde su tesisatı bulunan ev veya otelde vardır.iyi araştırın.
  ****************************************
  Dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta , akşam en geç saat 22:00 – 23:00 saatlerinden sonra tüm her yer kapalıdır.sadece benzinlik,club,bar,disco,casino ve taksiciler çalışır.yani sigaranız bitse,bulmak için,giriş ücretine katlanıp bir gece kulübüne girmek zorundasınız.bu tarz gece mekanlarında sigara satılıyor.
  ****************************************

 31. Minsk hakkında bir diğer önemli konuda dil problemi. İngilizce bilen dahi çok nadirdir. Belarusun kendi dili olmasına rağmen genellikle rusça konuşulur.Rusça bilmiyorsanız boşuna yorulmayın.Yanınızda rusça bilen bir kişi bile olsa şansınız çok düşük, dökme su ile değirmen dönmüyor. 2 milyonluk Minsk şehrinde yetişkinlerin nerdeyse tamamı üniversite mezunu olmasına rağmen İngilizce bilen yok.Kısacası dil konusu çok ciddi bir sorun …

 32. slm arkadaşlar yoromlarınız okudum 10 gün sonra gidiyorum bu ülkeye gitmeden daha etkilendim
  ama ben minske değil mogileve gideceğim
  mogilev hakkında bilgisi olan arkadaşlar varmı varsa lütfen bildiği şeyleri paylaşabilirmi şimdiden teşekkürler

 33. Tek dil Rusça geçerli. Tabelalar bile tamamıyla Rusça. Rusçan yoksa boşuna gitme. Üşür,yarı aç kalır geri dönersin. Barlar hep bizim erkeklerle dolu. Türk erkeginin Türk erkegine palavrası. Kendini komik durumlara düşürme..

 34. bence dünyanın en huzurlu yeri derim çünki hayat var huzur var mutluluk var sadece dil bilmeniz yeterli gayet güzel bir şehir ben gittim gezdim iş kurmayı bile dişünüyorum orada her yeri güvenli türkiyedeki gibi sorunlarla karşılaşmıyorsunuz insanları çok seveçen ve güvenlik üst düzeyde .yemek konusu biraz deyişik ama zamanla mide alışıyor mesala yoğurt bulamadım türk birası yok .eger cebinde türk lirası varsa yandın cenç ofisler bozmuyor türk parası geçmiyor .parklar çok güzel yollar temiz sokakta alkol alamıyorsun küçük market yok … bol bol kuru balık ve bira var ama hayat çok güzel gölü. parlı .metrosu .magazini çok güzel herkeze tafsiye ederim harika bir güzelliklerle dolu bir şehir ama mutlaka tanıdık olması iyi olur

 35. Şehir yeni ve gecikecek bir yeri yok ama Minsk gercekten güzel bir yer özellikle eğlenmek için sürekli yaşarsanız sıkılırsınız. Resmi istatistiklerde dünyanın güvenli şehirleri arasında gösterilir çünkü kolay kolay polis vukuat kaydı yapmaz bu da istatistikleri düşük tutar. 2 hafta kadar önce minsk e yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan Baranoviçi adlı şehirde olaylar çıktı. Burada 40 civarında rusça öprenmek için tr den gelen Türk var. Bunların kaldığı yurdu 1000 kişi basarak linç etmek istedi polis yetmeyince asker devreye girdi hala bu arkadaşlar bırakın eğlenmek için dışarı çıkmayı alışverişe çıkamıyorlar. Çünkü 3 Türk sokakta saldırıya uğrayarak yaralandı. Türk büyükelçiliği soruşturma talep etti. Şu anda kafelere diskolara Türkleri almıyorlar. Onun için belarus un her yeri aynı değil gecen yol gomelde de bir Türk saldırıya uğrayarak öldürülmüştü

 36. Belarus Minsk, 2014 itibari ile açılan bir çok eğlence mekanı, casino ve otel ile Avrupa’nın öne çıkan başkentleri arasına girmektedir.

 37. Arkadaşlar iki gün önce minsk’den döndüm.Gitmeden önce herkes belarusu minski öve öve bitiremiyordu.Bende ukraynadan iyi olduğunu düşünmüşdüm.Gelelim sonuca;
  ilk gün ucakdan indik sigorta yaptirdik ve pasaport kontrolü.ve orda tanidigimiz vasitasiyla iki kisi bir ev kiraladık gunluk 140 dolar.Neyse sonra gece orbit cafeye gittik.Burda biraz oturduk.nispeten kafe tarzı ama pistide olab bir yer.Orda iki hatunla tanıştık bize telefonlarını verdiler.Sonra eve gitmeleri gerektigini soyleyip ayrıldılar.Bu arada ben 5 yıl moskovada kaldığımdan dolayı ruscam cok iyi iletisim kurmam sorun olmuyor.Sonra biz dozari klube gectik.Nispeten kaliteli bir yer.Sonra ordada ben ve arkadasim birkac kizla tanistik.ben icki ismarladim opustuk falan ama hatunlar eve gelmediler.Ertesi gün aradığımızdada açmadılar.Toplam 5 gün kaldık hergün dozari max show madison ruyal milen ruj bir cok disko gezdik.Kızları yataga atmak imkansız.Ben orda Alex isminde bir rus taksiciyle tanıstım oda diyor ki burdaki kızlar erkeklerle oynuyor.oyle birkac günde verecek kızlar değil diyor.belki aylar alır kızları yatağa atmak.Sonucta hic tavsiye etmem gitmeyin.Ben minske gittim bilmem kac kizla birlikte oldum diyen türklerede inanmayın yalan soyluyorlar.Bu kızlar sizinle konusur egleniir belki birkacıda opusur.iste o kadar vermezler.Yani siz o kadar güzel kızı görüp bişey yapamadan gelirsiniz.Bu daha cok koyuyor insana.Görmemek daha iyi 🙂
  Zaten kızlar sizin gelip gecici olduğunuzu biliyorlar ve dahi ben burda yasiyorum diye kendimi tanıttgım halde yataga atamadım.Hergün 5-6 kızla tanıstım ama ertesi gün aradığımda telefonlarını bile acmiyorlar.Bu arada bende belarus hattı olmasına ragmen actıklarındada bugun isim var yarın görüselim diyorlar yarın oluncada ya acmıyorlar yada baska bir mazeret buluyorlar.

  Eger ben minske gittim o kızla birlikde oldum bu kızla birlikde oldum diye bahsedenler olursa hass…tir deyin.yada onlara inanın ve gidin gelincede bana yorumlarınızı yazın eminimki yorumlarınız Sen haklıymıssın olacaktır.

  Uzun bir yazı oldu ama uyarayım dedim vaktinize ve paranıza yazık.

 38. herkes ayrı telden yazmış.demek oluyor ki kişi kendi gidip görmeli.dil biliyorsan para varsa ve güzel giyinip efendiligini korursan dünyanın her ülkesinde güzellikler yaşarsın.lakin bu özelliklere pek sahip degilsen cluplerdede sarhoş olup bütün kasınlara asılırsan avcunu yalarsın.sanırım zekice davranmak gerek.

 39. Belarus ucuz mu? Arkadaşlar 2 kere bulundum,biri dil eğiti..bir diğeri ise arkadaş ziyareti.

  Yanlış bilgiler var.. Belarus ulaşım direk çok pahalı.. thy ve belavia..gidiş geliş 1000 lira.

  Vize kalktı..ama sigorta ve registre zorunlulug var..esktra masraf.

  Minskte günlük daireler 30-200 dolar ,aylık daireler 300-2000 dolar arasında.

  Sebebi? ülke casino,disco ülkesi..kumar için zenginler gidiyor,avrupalı,rus,arap,türk zengin iş adamları.. ulaşım,ev kiraları vs pahalı.

  Yeme içmede hiç ucuz değil,ben moldova ve ukraynada bulundum.. minskte hafta sonu discolar 15-20-25 dolar gider..ukraynada 5 dolara discoya girdiğimi bilirim..

  Ben güncel olayları söylüyorum..yazı ne zaman yazılmış bilmiyorum..otobüs bileti 4500 ruble, 4000 belarus rublesi metro jetonu..hergeçen gün zam..evler dolara endeksli..bunlar güncel 2014 yılın ait..yazı ne zaman yazılmış bilmiyorum, o belarusun üzerinden çok sular geçti..şimdi gidin görün Belarusu 🙂

 40. Yeni yeni keşfedilen bir destinasyon olan Belarus Minsk, şimdilerde daha güzel. Belki şehirde artık daha fazla turist var ama, mutlaka bu şehir bir kez ziyaret etmek gerekli.

 41. Selam ben eylül ayında gitmek istiyorum rusça’da bilmiyorum bir haftalık için 1000 dolar yeterlimiacaba

 42. Belarus çok pahalı bir ülke. Biz Polonya dan geçtik. Herşey Polonya’dakinin 2 katı neredeyse. Taksiler çok pahalı ve hiçbirinde taksimetre yok. Pazarlık geçerli. Yiyecekler de çok pahalı. İnsanlar çok soğuk ve İngilizce bilen 1-2 kişiye rastladık sadece. Rusya etkisi her yerde görülüyor. Alışveriş yapabilirsiniz market yada AVM bulmak için göbeğiniz çatlar. Bu ülkede yaşayanlara acıdım gerçekten. Bu ülkenin turist çekmesi ve AB e girmesi için kaç fırın ekmeği kaç yıl yemesi gerek bilinmez ve ömür de yetmez zaten…

 43. Güzel makale olmuş. Minsk Havalimanı için tam tavsiyeleriniz nelerdir?

  Ayrıca bu yazıyı sayfamda paylaşabilirmiyim?

 44. BELARUS SINIRINDA PROBLEM ÇIKARAN GÜMRÜK GÖREVLİLERİNİ ŞİKAYET ETMEK İSTİYORUM . AMA NEREYE VE NASIL ? gümrük girişlerinde sigorta gerekli . ve bir günlük sigorta bedeli 1 avro . ve sadece belarusbank sigorta yapıyor . gümrük girişinde . yollar temiz .

 45. Size tavsiyem amaciniz kiz bulmaksa bosuna
  gitmeyin..Hepsinin tek amaci sizi dusurmek avlamak yarisi badoo tinderde bekler diger yarisi kluplerde bir guzel yer icer gezer ardindan enayi der..Bunu size modellik yapmis 1.90 fitness la ugrasan az cokta rusca bilen biri olarak yaziyorum..En az 7-8 sefer gidip gelmisimdir is icin minske ..Dunyanin en sahtekar kadinlari burada yasiyor ..Dolarin bu seviyelerde oldugunu da dusunursek zaten mantikli degil..Ama amaciniz gezip gormekse ben severin minski..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.