Ankara, Forum Alışveriş Merkezi

61.420 kişi okudu!


Uzun aradan sonra, bugün yani 31 Mart 2015 günü, Forum Alışveriş Merkezine gittim ve en son yorumlarımı, biraz sonra sizler için yazacağım. Bu arada, yazının içinde geçerliliğini yitirmiş bölümleri de çıkarıcam. Forum Alışveriş Merkezini merak edenler, gitmeyi düşünenler, buyrun size tam anlamı ile, dört dörtlük bir Forum Alışveriş Merkezi yazısı.

Evet daha önceki yazımda belirtiğim gibi, Forum Alışveriş Merkezi yönetimi, insanları buraya çekmek ve satışları arttırmak için bir takım önlemler alıyorlar. Bazı uygulamaları gündeme getiriyorlar. Bence, bunlar mantıklı ve olumlu girişimler. Çünkü: son bir-iki yıl içinde biliyorsunuz, “kriz var” diyerek, herkes ve özellikle de, ticaret sektöründeki büyük kısım ticarethane sahibi, oturup, bekliyor, ancak hayıflanıyor. Halbuki: krizin temeline inip, bir kısım önlem, bir kısım değişik uygulama ile, kriz bir ölçüde hafifletilemez mi? Örneğin: kar marjlarının düşürülmesi. Ünlü bir markanın takım elbisesi: bugün gidin almaya: 200 TL. Peki, geçen yıl aynı markanın takım elbisesi 800 TL. idi. Demekki, muhteşem kar varmış. Yoksa: bugün 200 TL. satılan bu takım elbiseden aynı markanın tekrar, az da olsa kar ettiğini düşünsenize.

Evet: 2 Şubat 2012 tarihinden sonra, Forum Alışveriş Merkezine yeniden gittim. O zamanki izlenim, yani alışveriş merkezinde birçok mağazanın kapanarak, ön cephesine büyük bir bez reklam perdesinin çekilmiş o lması görüntüleri artık yok. Ne mutlu. Aradan geçen sekiz aylık dönemde, kapalı bulunan yerlere, yeni mağazalar açılmış, kapalı bir yer göremedim. Ama, yinede, bir cumartesi günü, saat: 13.00-14.00 arasında, bu muhteşem alışveriş merkezinde, çok az insan vardı. Saat: 15.00 den sonra ortam biraz hareketlenmeye başladı.

Neyse, bu giriş biraz uzun oldu sanırım. Ama: inanın böyle. Biz: gelelim Forum Alışveriş Merkezine.


ULAŞIM:

Nerede? Ankaranın kuzeyinde, Keçiören ilçesinin Ovacık denilen bir bölgesinde bulunuyor. Tabii: bu adresle anlamak zor. Ankaranın şehre giriş noktası denebilir.

Uzak: bayağı uzak. Nerden gidebilirsiniz? Etlik istikametine ilerliyorsunuz. Etlik caddesinde ilerlediğinizde; Gülhane Askeri Hastanesinin yan kısmından geçip devam ettiğinizde bir kavşağa geleceksiniz. Havuzu ile dikkat çeken bu kavşakta, her hangi bir yöne dönmeyin ve doğru devam edin. Yani: Etlik caddesinde ilerlemeye devam ediyorsunuz.

Yozgat Bulvarı tabelasını göreceksiniz. Evet, “Yozgat Bulvarı” tabelasını takiben ilerlediğinizde, yaklaşık 5 km. herhangi bir yöne sapmadan, bütün kavşaklarda doğruca ilerlediğinizde, Forum Alışveriş Merkezine varacaksınız. Zaten: buraya yaklaştığınızda, tepeden rampa aşağıya inerken, alışveriş merkezi, sol ilerinizde, tüm ihtişamı ile görünecek. Boş bir alanda, bir yapılar topluluğu. “Ne Mutlu Türküm Diyene” yazılı güzel bir tabelayı gördüğünüzde, sola dönüyorsunuz ve bir süre ilerleyip, yeniden sağa, alışveriş merkezinin otoparkına giriyorsunuz.

Ulaşım denilince, buraya özel arabanız dışında elbette gelmeniz mümkün. Ama özel arabanız ile gidecekseniz, unutmamanız gereken bir şey var. Etlik kavşağından sonra özellikle trafikte daha yoğun dikkat göstermeniz şart, yani trafik ışıklarına değil, arabalara ve yayalara bakın. Işıkları kimsenin taktığı yok. Yani, burada araba kullanmak güç ve tehlikeli, aman dikkatli araç kullanın.

Aşağıda yazacağım yerlerden, aynı numaralı belediye ve halk otobüslerinin son durakları: Forum Alışveriş Merkezi.
Belediye/halk Otobüsleri: 261 (Etlik-Kasalar-Bakanlık), 262 (Etlik-Atakule), 263 (Etlik-Aşağı Eğlence-Bakanlık), 264 (Etlik-Kızılay Ekspres), 265 (Etlik-Aşağı Eğlence-Bakanlık), 267 (Etlik-Beşevler-Bakanlık), 284 (Etlik-Esertepe-Bakanlık) Yalnız: otobüs ile gitmeyi düşünenler, buraya Kızılay’dan ulaşmak için, muhtemelen 1 saat yolculuk süresini göze almaları gerek.

3000 araçlık, açık otopark alanı var. Yani: otopark problem olmuyor. Aslında, otopark dolu da olsa, hemen yandaki büyük bulvarın kenarlarına da birçok araç park edilmiş.


GENEL:

İnşaat çalışmaları: Ekim 2006 tarihinde başlamış ve Ekim 2008 tarihinde tamamlanarak, alışveriş merkezi hizmete açılmıştır. 170 bin m.karelik alana kurulu. Bu alanda: 80 bin m.karelik kiralanabilir alan var. Yaklaşık: 2500 kişi çalışıyor.

MİMARİ:

Yapı: iki katlı. Alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak tasarlanmış. İçinde bulunan sokaklar: sanki bir dış mekan hissi uyandırıyor. Bina: dört blok olarak tasarlanmış. Bloklar arasındaki geçiş yolları var. Bu yolların üstü: cam benzeri saydam malzeme ile döşenmiş. Bu dört blok: alışveriş merkezi, hipermarket, yapı market ve sinema bloğu.

Alışveriş merkezinin: ortak dolaşım alanlarında, galeri boşlukları oluşturulmuş. Bu alanlarda gün ışığından fazlaca yararlanılmış. Doğal ışık efektleri yaratılmış. Ön giriş noktalarının biri: 35 metrelik kule, diğeri ise cam kubbe ile simgeleştirilmiş. Arka giriş, iki blok arası tekstil örtü ile kapatılmış.

Mimari cephe efekleri: Türk mimari unsurları olan: kemer ve alaturka kiremit gibi unsurlar kullanılmış. Cephelerinde: mermer ve traverten gibi doğal taşlar kullanılmış.


FORUM KART UYGULAMASI:

Türkiye’de yalnızca burada kullanılabilen bir kat yapılmış. “Forum Kart”. Taksitli alışverişlerde ilave üç taksit imkanı ve tüm alışverişlerinizde % 10 indirim imkanı sağlayan bir kart. Yalnız unutmayın, bu kartın, bu söylediğim özellikleri, yalnızca burada yani Forum Alışveriş Merkezi içindeki mağazalarda geçerli. Bu kart daha sonra sanırım tutmadı. Kart başlangıçta yoğun reklam kampanyası ile piyasaya sokulmaya çalışıldı ise, de sonradan karttan herhangi bir haber çıkmadı.

GEZİ:

Otoparkta aracınızı bıraktıktan veya toplu ulaşım aracı ile gittiyseniz indikten sonra: önce en sağdaki büyük yapı market bölümünü gezmelisiniz. Burada, ilginizi çekebilecek birşeyler bulabilirsiniz. Özellikle: bahçe ve çiçek konusunda çok seçenek var. Oradan, yani dışarıdan yürüyerek, alışveriş merkezinin ana binasına girmeden önce, çocuklar için tam bir eğlence merkezinin önünden geçeceksiniz. Çocuklu ailelerin, buraya zaman ayırmaması mümkün değil, fiyatlar cazip ve uygun. Sonra devam ettiğinizde, Alışveriş merkezinin ana binasına gireceksiniz.  Kapıdan girerken, rutin kontrol. Dedektörlerden geçerken, aynı zamanda elinize birşeyler tutuşturuyorlar, bunlar reklam ilanları. Alışveriş Merkezi yönetimi muhteşem çalışıyor.

Çarşambaları, “Çarşamba Pazarı” adı altında, uygun fiyatlı ürünlerin satıldığı etkinlik  düzenleniyormuş. Hatta, bu pazardan alışveriş yapanların, bedava bir kısım etkinliğe ( örneğin, go-kart arabaları ile gezinti) daha katılmalarının mümkün olduğunu öğrendim.

Pink Sinemada, ilk seans: kamu çalışanları ve öğrenciler için ücretsiz. Cuma günleri ise, açık arttırma günleri adı altında bir etkinlik var, bunda da, bazı ürünler, değeri 1 TL.den açık arttırmaya çıkarılarak satışa konuyormuş. Tabii bu etkinliklerin uygulanma tarihleri var, siz gittiğinizde, bunları göremesseniz, lütfen şaşırmayın. Uzun bir zaman sonra giderseniz, etkinliklerin bitmesi ihtimali yüksek.

İçeri girdiğinizde, söylediğim gibi: yapı 2 katlı. Katlar arasında yürüyen merdivenler rahat, katlar içinde gezinti rahat, sıkılmadan gezinmek mümkün, yorulduğunuzda dinlenmeniz için, ahşap koltuklar da var. Mücevher, Kafe, Elektronik, Sağlık/Güzellik, Telekominikasyon, Hizmet, Sinema, Ayakkabı, Çanta, Eğlence, Büyük Mağazacılık, Optik, Moda, Spor giyim, Saat/Aksesuar, Hipermarket, Yiyecek/İçecek, Kitap, Müzik, Oyuncak, Ev Tekstil, Banka, Kuaför, Mutfak Aksesuar, Dekorasyon alanlarında, birçok marka mal ve hizmetlerini sunuyor.

Üst katta, bir bölümde: yemek yerleri ve hemen aynı yerde, sinema var.

Özellikle: burada açılan Bauhaus, Media Markt ve Kipa (Türkiye’nin en büyük Kipa’sı) mağazaları, muhteşem boyutlu büyüklükleriyle dikkati çekiyor. Media Markt: en uygun ve düşük fiyatlı ürünleri satma iddiası ile sektöre girmiş. Buradan satın aldığınız ürünü, başka bir yerde daha ucuza bulduğunuzda, aradaki farkı ödüyorlar. Hala ödüyorlar mı bilmiyorum ama ben Forum Alışveriş Merkezinde, burası ile hemen alt katında bulunan yine aynı tür elektronik ürünleri satan bir mağazadaki fiyatların farklılığını gördüm, aşağıdaki mağazada yaklaşık yüzde onbeş daha ucuzdu. Amaç: reklam değil, yani bu firmanın reklamını yapmak değil. Ama: bu uygulama gerçekten, müşterilerin yararına düşünülerek yapılmış bir uygulama, bu yüzden yazma gereği hissettim.

Alışveriş merkezinin telefon numarası: 5671000. Aslında kapanış saati: 22.00.


SONUÇ:
Forum Alışveriş Merkezi, açılış aşamasında, burayı yapan ilgililer tarafından birçok iddialı açıklamalar geldi. Duyduğuma göre de: kiralar bir hayli yüksek imiş. Ama: sonuçta, şehir dışında bulunması büyük bir dezavantaj. Bir de: sanırım: Panora, Real, Cepa gibi yerlerdeki müşteri profilini toplayabilir mi bilmiyorum?

Sonuçta: alışveriş merkezleri: çok sayıda ve çeşitli kültür guruplarına aynı anda, aynı mekanda hitap eden yerler. Malüm, artık günümüzde insanlar alışveriş merkezlerine yalnızca alışveriş yapmak için gitmiyorlar. Buralar, aynı zamanda sosyal birer mekan olmuş durumdalar. İnsanlar, evli çiftler, sevgililer, yalnız bayanlar, genç kızlar, genç erkekler, tüm bu profil; alışveriş yanında, bu merkezlere: zaman geçirmek, eğlence olanaklarını kullanmak ve gezinmek için de gidiyorlar. Yani: konsept yalnızca alışveriş değil. Bu durumda: insanların hoş bir ortamda, kendini güvende ve rahat hissederek bulunabiliyor olması şart.

Neyse;  Forum Alışveriş Merkezi; gerçekten çok büyük. Buradaki alışveriş mekanlarında bulabileceğiniz çeşit bolluğunu, başka yerde bulma şansınız olduğunu sanmıyorum. En azından, Bauhaus alışveriş merkezindeki çeşit bolluğu, diğer mağazalarından daha fazla, bunu biliyorum. Bazı markaların: indirimli ürünler satan mağazaları da var. (outlet) Büyük olasılıkla, zaten insanların bu kadar uzun yolu göze alıpta buraya gitmelerinin bence en büyük nedeni: birçok markanın, buradaki mağazalarında, uygun fiyat sunmaları. Yani, fiyatların uygun olduğunu düşünüyorum. Ama elbette uygunluğun ölçüsü ne derseniz, yani ne kadar ucuz, çok mu ucuz diye sorarsanız, bu sorunuza yanıt veremem, çünkü tercih edilecek ürüne bağlı, araştırmanıza bağlı, ama genel kanı, burası ucuz bir alışveriş mekanı.

Yani: tek bir çatı altında, aradığınız her türlü malı bulabileceğiniz ve nisbeten fiyatları uygun ( bir çok malın Qutlet Mazağazası kurulmuş) fiyata bulabilirsiniz. Ama dedim ya, buraya gitmek istiyorsanız, biraz fazla zaman ayırın. Örneğin: en az: 5 veya 6 saat.

Gezip: alışveriş yapabilir, yemek bölümünde bir şeyler atıştırabilirsiniz. Kafelerde oturup, yorgunluk atabilirsiniz. Özellikle: teras bölümünü öneririm. Orada, muhteşem manzara eşliğinde mola vermelisiniz. Ama, sanırım yemek yerlerinin gerek çeşit ve gerekse marka olarak yeterli olduğunu düşünemiyorum. Diğer alışveriş merkezlerinde daha çok seçenek var. Burada, toplasanız, sanırım on civarında, yiyecek servis eden yer var. Yani, pek çeşit yok. Ama temiz, görevliler sürekli temizlik yapıyor ve de yemek, yiyecek kokusu yok. Bu güzel. Sinemaya girmedim, içini bilmiyorum.

İşte, Forum Alışveriş Merkezi. Sekiz ayda, gerçekten bazı değişiklikler olmuş. Bu değişiklikleri, insana verilen değer olarak düşünüyor.

İyi geziler.

“Ankara, Forum Alışveriş Merkezi” üzerine 12 yorum

 1. Ben Nisan 2010’da Forum Alışveriş Merkezi’ne gittim. Mağazaların neredeyse tamamı açılmıştı ve oldukça kalabalıktı. Outlet olduğu için fiyatlar oldukça uygun. Optimum’dan sonra Ankara’da beğendiğim 2. outlet burası.

 2. AVM ye gittim çok beğendim. Birçok semtede servis olduğunu duyunca dahada hoşuma gitti, fakat Ankaranın enbüyük semtlerinden birisi olan Batıkente servisiniz olmaması çok büyük bir eksiklik oysa çevre yolundan nekadar yakın fakat araba olmazsa oraya gitmek ölüm Batıkentte servis koyarsanız, sizin içinde bizim içinde iyi olacağı kanaatındeyim.

  saygılarımla.

 3. Güzel yorumunuz için teşekkürler, umarım Forum Alışveriş Merkezi ilgilileri bu satırları okurlar ve Batıkent için servis isteğinizi değerlendirirler ve Batıkent için servis koyarlar. Sizinde söylediğiniz gibi, burası ne kadar güzel olsa da, ulaşım biraz zor, yani kendi arabanız ile gitmeye kalkarsanız, gerçekten uzak.
  Servis iyi bir çözüm ama elbette, Batıkent Ankaranın en büyük semtlerinden biri, oraya servis olması mutlaka gerekir.
  Teşekkürler, selamlar.
  Orhan Meral

 4. beş para etmez alışveriş merkezi
  hiç beyenmedim.
  ordan dükkan alan esnaflara gülüyorum.
  berbat alış veriş merkez.!!!!!!!!

 5. gerçekten çok güzel bir alışveriş merkezi çok beğeniyorum bütün alışverişimi oradan yapıyorum ama eşimin arabası var o getiriyor beni. kendim gelemiyorum çok ters pursaklara servis olursa sevinirim…

 6. çarşamba günleri 20 tl nin üzeri alışveriş yapanlara sinema bileti bedava kampanyası diye bir kampanya var.Bu çarşamba 74 tl lik alışveriş yaptım. 3 tane sinema bileti alırım sandım.Meğerse bu faturay 20 20 ayırmam gerekiyormuş lütfen bu saçmalığa bir son verirseniz çok sevineceğim.Saygılarımla.

 7. kardeşim şu mescidinizi bir an önce yaptırın yada oraya gelen ve namaz kılan insanlara başka bir opsiyon tanıyın. Gelen insanların ceketlerini çıkartıp yere sermeleri sizin için büyük bir ayıptır.

 8. ben yenimahallede oturyrum servis oldugunu soluyolar ama ben hiç yakalayamadım servısını yenımahallede nerelerden gecıyo servıs bıln varmı???

 9. ÇOK MERAK EDİYORUM.MESCİT SORUNU ÇÖZÜLDÜMÜ.BU YÜZDEDN ALIŞ VERİŞE GİDEMİYORUM.ÇÜNKÜ EN AZ 2 NAMAZ VAKTİNİZ BURADA GEÇİYOR.HER TÜRLÜ İMKAN VARKEN NAMAZ KILACAK BİR YER YOK.ALIŞVERİŞE GELENLERİN % 99 U MÜSLÜMAN.

 10. AVM lere mescit şart olsun müslüman ülkesinde yaşıyoruz ELHAMDÜLİLLAH MÜSLÜMANIZ kimsenin ibadet özgürlüğünü kısıtlayamazsınız

 11. 26,06,2012 günü saat 13,30-1730 arasında alışveriş mağazalarınızı gezdin ve genel olarak beğindim. ancak kampanyada olan ürünlerinin hemen hemen tamamı bitmesine rağmen kampanyanın 28.06.2012 gününe kadar devam ettiği halde hemen hemen hiç bir ürünü bulamadım.
  ikinci benim için önemlisi, aldığım ve bedelini ödediğim paketlenmiş ürünlerden birinin güvenlik kilidi çıkarılmamış, çıkışta alarm çalabilir dolayısı ile çok rahatsız olabilirdim. firmayı …….. nolu telefonundan aradım, kullanılmıyor, ……….. magazası, 5671000 genel danışma teleafonunu aradım, cevap veren yok. kusurkuma bakmayın o genel güzelliğe yakıştıramadım. yanıtını alırsam mutlu olurum. saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.