Ankara, Elmadağ

14.440 kişi okudu!


Ankara’nın hemen dışında, ismi geçtiğinde özellikle “kayak” meraklılarınca bilinen ve bunun yanında, temel kamp eğitimlerinin yapıldığı kampların bulunduğu bir yerdir. Giriş için son bir not, eğer aradığınız “İstanbul-Elmadağ” ise şu anda yanlış yerdesiniz, burada “Ankara-Elmadağ” anlatılıyor.


ULAŞIM:
İlçe, Ankara il merkezine 41 km. uzaklıktadır. Elmadağ-Ankara arasında, Belediye Otobüs seferleri bulunmaktadır.
İlçe merkezi: Ankara-Kırıkkale karayolu üzerindedir. Kayak merkezi ise, Ankara içinde, Mamak çöplüğü bölgesinden geçilerek gidilir.
TARİHİ:
Yörenin tarihi geçmişinde, burada egemenlik kuran uluslar şunlardır: Hititler, Frigler, Lidyalılar, Persler, Romalılar. 1071 Malazgirt savaşından sonra ise, Türkler görülür.
Elmadağ, 1928 yılında, Küçük Yozgat ismi ile, Bala kazasına bağlı bir bucak olmuştur. 1936 yılında ise, Bala kazasından ayrılıp, Çankaya ilçesine bağlanmıştır. 1941 yılında ise, yörenin “Küçük Yozgat” olan ismi “Elmadağ” olarak değiştirilmiştir.
1944 yılında Belediye kurulmuş ve 1960 yılında ilçe olmuştur.


 GENEL:
İlçe, adını aldığı Elmadağ’ın kuzeydoğu eteklerine yerleşmiştir. Denizden yükseklik, 1135 metredir. Bölgenin yalnızca doğu bölümü düzlük, diğer yönler ise engebeli arazidir. Derin vadilerle yarılmış yaylalar ve sırtlar görülür. Güney batı yönündeki Elmadağ: 1862 metre yüksekliktedir. Onun hemen kuzeyinde ise, 1995 metre yükseklikteki İdris dağı bulunur.

Kargalı deresi, ilçe topraklarını baştan başa geçer ve Kızılırmak ile birleşir.

Yörede, karasal iklim egemendir ve buna bağlı olarak kışlar soğuk ve sert, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. İlçenin çevresinin yüksek dağlarla çevrili olması nedeniyle gece ve gündüz arasındaki ısı dereceleri farkları yüksektir. Kar yağışı, Kasım ayında başlar ve Nisan ayına kadar sürer.
 POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU:
Ankara yöresinin ilk “Polis Meslek Yüksek Okulu” Elmadağ ilçesinde açılmıştır.
NE YENİR-NE İÇİLİR:
İlçe merkezinde, günümüzde de sürdürülen tandır ekmeği yapım işlemlerinin, Selçuklular döneminden günümüze kadar sürdüğü söylenmektedir yani burada mutlaka tandır ekmeği tadına bakmalısınız. Bunun dışında, tirit ve höşmerim önerilir.
 NE SATIN ALINIR:
Elmadağ yöresinde, geçmişi Selçuklulara kadar dayanan el sanatları önem kazanmaktadır ve buna bağlı olarak: kilim heybe ve el dokuması çantalar bulunmaktadır.
Bunun dışında, Elmadağ ilçesinde, her hafta, Cumartesi günleri Belediye yanında ve Çarşamba günleri ise İstasyon mahallesinde Pazar kurulmaktadır. Bu pazarlarda yöresel ürünleri bulup satın alabilirsiniz.


GEZİLECEK YERLER:
Elmadağ, Ankara’nın hemen yanı başında ama herhangi bir tarihi kalıntısı bulunmayan ve turizme yönelik herhangi bir aktivitesi (Elmadağ Kayak Merkezi hariç) olmayan bir beldemizdir. Bu yüzden; hani buranın gezilecek-görülecek yerleri diye düşünenler olabilir, ama olmayanı yaratacak durum yok, Elmadağ bulundurduğu sanayi tesislerinde çalışan insanları ile ekonomisini yönlendiren bir yer ve bunun dışında, herhangi bir turistik aktivitesi yok.

HASANOĞLAN KASABASI:
Elmadağ ilçe merkezine bağlı, Ankara iline 34 km uzaklıkta bir kasabadır.
Ankara-Samsun karayolunda, Hasanoğlan kasabasına ayrılan yol kavşağında “Hasandede” isimli bir türbe bulunmaktadır. Onun hemen yanında ise “Hasandede pınarı” olarak isimlendirilen bir akarsu var. Kasaba insanının ekonomik etkinliklerinin başında: tarım, hayvancılık ve sanayi gelmektedir. Özellikle tarım önem kazanır. Bunun yanında, bu kasabada, arıcılık ve bal üretimi de yaygındır.

 

ELMADAĞ KAYAK MERKEZİ:
Bu sitede, “Elmadağ Kayak Merkezi” olarak aradığınızda, ayrıntılı bir bilgilendirme yazısı ile karşılaşacaksınız.

“Ankara, Elmadağ” için bir yorum

  1. Ben Hasanoğlan’lı olarak Hasandede Türbesi ve Pınarını ilk defa sizden duydum. Bu Türbe ve Pınar Kırıkkale Hasandede’ de diye biliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.