st georges mall.1

Afrika, Güney Afrika, Cape Town, Gece hayatı

Share on FacebookTweet about this on TwitterEmail this to someonePrint this page

Cape Town şehri, ülkenin diğer büyük şehri olan Johannesburg şehrine nazaran gece hayatı açısından daha hareketli değildir. Ama yine de Cape Town şehrinde, akşam hava karardıktan sonra yapılacak çok şey vardır. Aslında güvenlik açısından şehirde veya Güney Afrika genelinde gece dışarı çıkılmaması öneriliyor. Ama: özellikle Long Street denilen yerde: hafta sonlarında, Cuma ve Cumartesi akşamlarında hayatın saat: 19.00’dan sonra başladığını bilmeniz gerekir. Buradaki mekanların hepsi doluyor ve insanlar geç saatlere kadar içki içmeye ve dans etmeye devam ediyorlar. Hatta: yine bu bölgede restoranlar öyle dolu oluyor ki, ya rezervasyonlu gitmeniz ya da isminizi bir listeye yazdırıp kapıda beklemeniz gerekiyor.
Long Street denilen buraya gündüz saatlerinde gelirseniz: kendi ürettikleri “Taps” isimli biralarından tadabilirsiniz. Devasa ve uzun masalar olan mekanlarda: insanlar bira içiyorlar ve birbirleriyle tanışıp sohbet ediyorlar.
Evet: Long Street, Cape Town şehrinin bir anlamda “Barlar Sokağı” dır denilebilir. Burası: şehrin geneline göre daha siyah ağırlıklıdır. Ama her ne kadar gürültülü de olsa, burayı mutlaka ziyaret etmenizi öneririm.

Önemli bir not: bu ülkede seks ağırlıklı eğlence düşünenler için şunu söylemek gerekir: ülkede yaşayan her on kişiden biri hiv virüsü taşıyor, yani AIDS hastasıdır.

 

TİYATRO VE CANLI MÜZİK:
Şehirde, yerel tiyatro oldukça başarılıdır. Şehir merkezindeki “Nico Theatre”da: bale, piyes ve klasik opera örnekleri bulabilirsiniz.

“Rosebant”da: “The Baxter Theater” denilen yerde: çağdaş müzik ve danslar sunulur.

Eğer, daha geleneksel bir şeyler izlemek isterseniz: “Wynberg” bölgesinde bulunan “Maynardwille Open Air Theater”da: romantik bir ortamda Shakespeare oyunları izleyebilirsiniz.

Şehrin bütün tiyatrolarında canlı müzik dinlenebilir. Bu: klasikten popülere ve artan bir şekilde de Afrika müziği üzerine geleneksel ve çağdaş çeşitlenmelere kadar değişmektedir.

Cape Town Filarmoni Orkestrası: çoğu zaman “Nico Theatre” da çalmaktadırlar. Cape Town Senfoni Orkestrası ise: her hafta “City Hall”de çalmaktadırlar.

“Kirstenbosch National Botanical Gardens”de: açık hava gösterileri düzenlenir. Bu esnada: piknik yapıp müzik dinlemek mümkündür.

“Adderley Street” ve “Church Street” üzerinde bulunan “Mannenbergs Caz Cafe”de: gecekondu tarzında muhteşem müzik ziyafetleri sunulmaktadır.

GECE KULÜPLERİ:
Şehirde çoğu gece kulubü: tatil sezonunun başlamasıyla açılır ve turistler ayrıldıktan sonra kapanır. Şehirde: Waterfront ve Long Street bölgesi: bar ve gece kulübü bölgesidir.

SANAT GALERİLERİ:
Şehirde: sanatseverleri tatmin edecek çok yer vardır. Galeriler ve müzelerde: eski çağların gizemli kaya resimlerinden, Avrupa eski usta ressamları ve çağdaş Afrika resim ve heykel sanatı örneklerine kadar birçok şeyi kapsayan çeşitli sergiler sunulmaktadır.

“Afrika, Güney Afrika, Cape Town, Gece hayatı” için bir yorum

  1. Merhaba arkadaşlar, 8 aydır capetownda yaşıyorum dil eğitimi için geldiğim capetowna aşık oldum geri dönmedim ülkeye şimdide burada türkiyeden gelen müsafirlerle ilgileniyorum. (Burada bir not eklemek istiyorum, Sayın Furkan Bey, notun devamında kendi reklamını ifade eden yazılar yazmış, bu yazılar tarafımızdan yayınlanmamıştır. Çünkü: sitenin reklam verme şartlarına uymamaktadır.)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir