Afrika, Güney Afrika, Cape Town, Alışveriş

16.710 kişi okudu!


Şehirde alışveriş hakkında ayrıntılı bilgi vermeden önce: özellikle “Greenmarket Square” denilen yerde kurulan meşhur antika ve oyma tahta pazarından söz etmek istiyorum. Bu Pazar: her sabah saat: 10.00 gibi kuruluyor ve akşam üstü saat: 17-18.00 gibi kaldırılıyor. Burada ve şehrin diğer açık pazarlarında alışveriş yaparken, pazarlık yapmayı ihmal etmeyin, iyi bir pazarlık sonucunda söylenen fiyatın üçte bir fiyatına ürünü satın alabilirsiniz. Özellikle: tahta süs eşyaları ve boncuk takılar almanız önerilir.
Şehirdeki dükkanların çoğu: saat: 17.00 gibi kapanıyorlar. Sadece Long Street ve Waterfront denilen yerde, bazı dükkanlar saat: 22.00 ye kadar açık kalıyor.

 

NELER SATIN ALINIR:
Cape Town şehrinde: Afrika kültürünü yansıtan, değişik kalitede ama düşük fiyatlara çeşitli sanat eserleri ve el işleri satın alabilirsiniz.
Afrika tahta oyma maskeleri: burada doğum ve düğün gibi geleneksel olayları kutlamak için yapılırlar. Buradan alınabilecek en güzel hediye, bence bu tahta oyma maskelerdir.
Bunun dışında: yine bölgeye özgü: karmaşık renkli boncuk işleri, renkli kumaşlar, sepet işleri, sabuntaşı oymalar ve tahta kaseler de satın alabilirsiniz. Öte yandan: çağdaş sanat, deri ve seramik ürünleri de oldukça çekicidir. Parlak renkli boyanmış devekuşu yumurtaları, devekuşu derisinden yapılmış çantalar, cüzdanlar, kemerler ve ayakkabılar da bulunur.
Daha üst düzey hediyelik veya kendiniz için bir şeyler satın almak isterseniz, bu kez: altın, elmas, değerli ve yarı değerli taşlar da bulup satın alabilirsiniz ki burada çok sayıda yetenekli mücevher tasarımcısı bulunmaktadır.
Son olarak: buranın şaraplarının çok ünlü olduğunu belirtmek istiyorum. Meraklısı için Cape Town şehrinden bir veya birkaç şişe şarap almak elzemdir. Çünkü: burada çok sayıda üzüm bağı ve şarap dükkanı bulunmaktadır.

NEREDEN SATIN ALINIR:
Adderley Street caddesinde bulunan “Golden Acre” alışveriş merkezi ve “St Georges Mall”: şehirde: giysi, mücevher, antika ve hediyelik eşya satan birçok dükkanı barındırmaktadır.

Long Street caddesinde: giysiler ve elden düşme kitaplar bulup satın alabilirsiniz.

Şehirde: Afrika sanatı ve el işi ürünlerin satıldığı çok sayıda dükkan bulunmaktadır. Ama, aynı tür ürünleri daha ucuz fiyatlarla bulup satın alabileceğiniz yerleri iyi bilmek gerekir.

Grand Parade bölgesindeki bit pazarında: parlak renkli Afrika kumaşları bulunur. Greenmarket Square’de: bolca el yapımı giysiler bulunur.

“Kirstenbosch National Botanical Gardens” denilen yerde açılan pazarda: kaliteli el işi ürünler satılır.

“V&A Waterfront” denilen yerde: “Victoria and Alfred Mall” ve “Victoria Shopping Center” denilen yerler: her şeyi satan ve yüzlerce dükkan bulunan alışveriş mekanlarıdır. “Waterfront Craft Market” (Liman elişi pazarı) yüksek kaliteli ürünlerin satıldığı bir yer olarak bilinir. Victoria iskelesinde bulunan “Red Shed Craft Workshop” denilen yerde: sanatçıları çalışırken ve müşteri isteklerine göre özel ürünler yapmalarını görebilirsiniz.

“Hount Körfezi” ve “Noordhoek”: ressamlar, heykeltıraşlar ve çömlekçiler öne çıkar. Simon kasabası: özellikle sıra dışı hediyelik eşyalar ve sanat eserleri satan dükkanlarla doludur. “Hermanus” denilen yerde düzenli kurulan bir el işi pazarı bulunmaktadır.

Şehir ziyaretçilerinin hediyelik olarak özellikle şarap aldıklarından söz etmiştim. Şehirdeki şarap üreticilerinin birçoğu: yalnızca kendi şaraplarını değil aynı zamanda bölgeye has hediyelik eşyalar veya gurme yiyecekleri de satarlar. “Wine Routes” denilen yerdeki kasabalar: aynı zamanda Felemenk Cape koleksiyonu eşyalar ve antikalar satan bir yer olarak tanınır.
“The Winelands Crafts Market”: yaz aylarında, her Pazar günü, çok sayıda antika dükkanı da bulunan “Stellenbosch” denilen yerde kurulmaktadır. “Paarl” denilen yerde ise her cumartesi günü sanat ve elişi pazarı kurulur.

Eğer “Stellenbosch” bölgesine giderseniz: “Dorp Street” denilen caddede bulunan “Oom Sami ese Winkell” denilen yere mutlaka uğramalısınız. Bu dev mağaza, son yüz yılda hiç değişmeden kalmıştır ve şaşırtıcı ürünler satılmaktadır.

Cape şehrindeki en büyük alışveriş merkezi: kuzey banliyölerinden “Tygervalley” dedir. Güney banliyölerinde ise, alışveriş merkezi olarak “Claremont” daki “Cavendish Square” dir. Bu bölge: Güney Afrika’nın giyim endüstrisinin merkezidir. Salt nehri ile Woodstock’da kelepir ürünleri bulabileceğiniz çok sayıda fabrika satış mağazası da bulunmaktadır.

 

“Afrika, Güney Afrika, Cape Town, Alışveriş” için bir yorum

  1. Fâideli bir paylaşım. Okurken bilgilendim. Değerli taş konusu nâdirâttan. Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.